Ο μεγάλος τελικός ήταν αυτό που λέμε πως, άξια έφτασαν οι δύο ομάδες μέχρι το τέλος αλλά αυτός ο ένας, είναι που ξεχωρίζει γιατί πολύ απλά είχε τις λύσεις σε πολλά σημεία που έκαναν και την μεγάλη διαφορά.
Η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού παρουσίασε ένα σύνολο ειδικά δουλεμένο για να φτάσει στο φετινό τρόπαιο (παίκτες με καλά κορμιά, πολλά χρόνια μαζί και με καλύτερες (εντός του νομικού πλαισίου) ηλικίες. Μπροστά σε πολύ κόσμο στο «Μ. Μερκούρη», φρόντισε να περάσει απευθείας το μήνυμα στη φιναλίστ ομάδα του Ηρακλείου ότι ο ρόλος του θα είναι κομβικός.
Έχοντας σε καταπληκτική μέρα και πάλι τον Βαράκλα που έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι επιτυγχάνοντας 28 πόντους με 7 τρίποντα(!), πήρε προβάδισμα με 17-10 και 37-25 στο ημίχρονο.
Η διαφορά και στη β’ ημίχρονο δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 7 πόντους παρά μόνο προς το φινάλε του αγώνα όταν οι πρωταθλητές έπαιξαν περισσότερο με το ρολόι του αγώνα.
Καλύτεροι από τους φιναλίστ οι Καθαράκης, Μηλαθιανάκης που πέτυχαν αμφότεροι από 15π.
Τα 10λεπτα: 17-10, 37-25, 55-44, 68-63.
Η διαιτησία: Μαλαμάς, Κώτσου.
ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Γκοργκόλης): Φουκάκης, Κοπιδάκης, Διαλεκτάκης 2, Βαράκλας, Χνάρης 25 (4), Περβολαράκης 6 (2), Μανασσάκης, Βαράκλας Ι. 28 (7), Καραγιαννάκης, Αναστασάκης 6, Λαμπράκης 1, Μανουσάκης.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Μακράκης): Καρεφυλάκης, Καψάλης, Καθαράκης 15 (2), Βαμβουκάκης 12 (1), Συτάνι, Νησιώτης, Κουκιαδάκης 2, Κιτσος-Καλυβιανάκης 7, Γκιζης 12, Κατσαμάνης, Σπυριδάκης, Μηλαθιανάκης 15 (2).