Άνοδος των βάσεων στις ιατρικές σχολές, μικρές αυξομειώσεις των βάσεων στις νομικές σχολές και πτώση ακόμη και μεγαλύτερη από 1.000 μόρια στις σχολές οικονομικών επιστημών είναι η εικόνα που προκύπτει από την ανακοίνωση των βάσεων εισαγωγής στα ΑΕΙ και ΤΕΙ από το υπουργείο Παιδείας.
Η πτώση των βάσεων στις σχολές θετικής κατεύθυνσης οφείλεται κυρίως στη μεγάλη αποτυχία στα μαθηματικά που αποτέλεσε το βασικό μάθημα της παραπάνω κατεύθυνσης.
Συνέπεια αυτού ήταν η «κατρακύλα» των βάσεων στα οικονομικά τμήματα της χώρας, επιστήμες περιζήτητες και αιχμής, που φέτος ανοίγουν τις πόρτες τους στoυς υποψηφίους με βαθμολογίες έως και 1.300 μόρια χαμηλότερα από τις αντίστοιχες περυσινές.
Όπως πέρυσι, έτσι και φέτος, υποψήφιοι εισάγονται στα τμήματα ανώτατης εκπαίδευσης με βαθμούς αρκετά κάτω από τη βαθμολογική βάση, με το ΤΕΙ διοίκησης επιχειρήσεων στη Λευκάδα να δέχεται υποψήφιο με 2.956 μόρια, δηλαδή λίγο κάτω από τη βαθμολογία του 3.
Συνολικά έχουμε 250 τμήματα που παρουσιάζουν άνοδο εφέτος και 213 πτώση, ενώ 14 τμήματα είναι νέα και δεν μπορούν να συγκριθούν με αντίστοιχα περυσινά.
Συγκεκριμένα και ανά επιστημονικό πεδίο:
– Σχεδόν όλες οι σχολές του πρώτου επιστημονικού πεδίου παρουσιάζουν άνοδο που αυξάνεται κλιμακωτά και φτάνει τα 250 μόρια όσο κατεβαίνουμε στην βαθμολογική βάση του πεδίου. Οι περιζήτητες νομικές σχολές παρουσιάζουν φέτος όλες άνοδο εκτός από τη σχολή της Αθήνας που «πέφτει» κατά 30 μόρια σε σχέση με την περυσινή της βάση (άνοδο 106 μορίων έχει η τελευταία στην κλιμάκωση των μορίων της ανόδου νομική της Θράκης). Η νομική Αθήνας θα δεχτεί φέτος φοιτητές από 18.199 μόρια.
– Στο δεύτερο επιστημονικό πεδίο των θετικών και τεχνολογικών επιστημών έχουμε σημαντική πτώση βάσεων της τάξης των 500 μορίων. Η αρχιτεκτονική Αθήνας απαιτεί φέτος βαθμολογίες από 19.377 μόρια (-622 μόρια).
– Στο τρίτο επιστημονικό πεδίο και τις ιατρικές σχολές έχουμε άνοδο βάσεων από 32 μόρια έως 81 (στα Ιωάννινα). Μεταξύ αυτών η ιατρική Αθήνας έχει φέτος βάση εισαγωγής τα 19.143 (+80 μόρια), και η ιατρική Θεσσαλονίκης βάση εισαγωγής τα 19.043 (+82 μόρια).
– Στο τέταρτο πεδίο των παιδαγωγικών τμημάτων που από την επόμενη χρονιά καταργείται έχουμε εντυπωσιακή άνοδο από 500 έως 1300 μόρια καθώς οι επιστήμες αυτές παίρνουν πάλι ανοδική πορεία.
– Στο πέμπτο επιστημονικό πεδίο της οικονομίας και πληροφορικής καταγράφεται μεγάλη πτώση βάσεων που φτάνει τα 1000 μόρια. Μάλιστα περιζήτητα τμήματα οικονομική επιστήμης του οικονομικού πανεπιστημίου Αθηνών έπεσαν περισσότερο από 1000 μόρια.
O συνολικός αριθμός των υποψηφίων φέτος ανήλθε σε 106.464, εκ των οποίων 93.742 με τις διαδικασίες των ΓΕΛ και 12.722 με τις διαδικασίες των ΕΠΑΛ, ενώ πέρυσι ο αντίστοιχος συνολικός αριθμός υποψηφίων ήταν 105.548.
Συνολικά εισήχθησαν στα πανεπιστήμια, στις ανώτατες εκκλησιαστικές ακαδημίες, στα ΤΕΙ, στις στρατιωτικές και αστυνομικές σχολές και στις ακαδημίες της πυροσβεστικής και του Εμπορικού Ναυτικού 74.511 υποψήφιοι, ενώ το 2016 εισήχθησαν 72.973.
Τα δικαιολογητικά και η διαδικασία εγγραφής θα ανακοινωθούν κατά τις προσεχείς ημέρες από το υπουργείο Παιδείας με νεότερο δελτίο τύπου και αναλυτική εγκύκλιο. Επισημαίνεται ότι όλοι οι επιτυχόντες στα Τ.Ε.Ι. εισάγονται στο α’ εξάμηνο.
Η προθεσμία και η διαδικασία εγγραφής των επιτυχόντων στις στρατιωτικές και αστυνομικές σχολές, στις σχολές της πυροσβεστικής Ακαδημίας, στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού καθώς στις ανώτερες σχολές τουριστικής εκπαίδευσης Ρόδου και Κρήτης θα ορισθεί και θα ανακοινωθεί από τις ίδιες τις σχολές.
Σε ότι αφορά τα δικαιολογητικά και τη διαδικασία εγγραφής των εισαγόμενων με τις ειδικές κατηγορίες των αλλοδαπών-αλλογενών (αποφοίτων λυκείων εκτός Ε.Ε.) και των αποφοίτων λυκείων ή αντίστοιχων σχολείων κρατών-μελών της Ε.Ε. στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, θα ανακοινωθούν κατά τις προσεχείς ημέρες με νεότερο δελτίο τύπου και αναλυτική εγκύκλιο, με την προϋπόθεση ότι πέραν των δικαιολογητικών που απαιτούνται θα προσκομίζεται και βεβαίωση των πανεπιστημίων Αθήνας, Θεσσαλονίκης ή πιστοποιητικό τουλάχιστον επιπέδου Β2 (Γ’) του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας ότι γνωρίζουν την ελληνική γλώσσα.
Όσοι δεν κατέχουν την παραπάνω βεβαίωση ή το πιστοποιητικό γνώσης της ελληνικής γλώσσας ολοκληρώνουν την εγγραφή τους μετά από την προσκόμιση αυτών μέχρι και το επόμενο της εισαγωγής ακαδημαϊκό έτος, σε ημερομηνίες που ανακοινώνονται. Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται είναι αυτά που έχουν ανακοινωθεί με τις οδηγίες για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση της Ελλάδας των κατηγοριών: α) αλλοδαπών-αλλογενών (αποφοίτων λυκείων εκτός Ε.Ε.) και β) αποφοίτων Λυκείων ή αντιστοίχων σχολείων κρατών-μελών της Ε.Ε. και θα κατατεθούν από τους ίδιους τους υποψηφίους ή από νόμιμα εξουσιοδοτημένο εκπρόσωπό τους στη γραμματεία της σχολής επιτυχίας, προκειμένου να γίνει ο έλεγχος τους για την ολοκλήρωση της εγγραφής τους.
Οι σχολές και τα τμήματα εισαγωγής μετά τον έλεγχο των δικαιολογητικών εκδίδουν βεβαίωση εισαγωγής προκειμένου οι εισαχθέντες να την προσκομίσουν στις αρμόδιες αρχές για τη χορήγηση άδειας παραμονής για την πραγματοποίηση των σπουδών τους.