Με μεγάλη δυσκολία θα καλυφτούν οι λειτουργικές ανάγκες των ογδόντα τριών σχολικών μονάδων του μητροπολιτικού Δήμου για το επόμενο χρονικό διάστημα, μιας και η επιχορήγηση που δόθηκε από το υπουργείο Εσωτερικών είναι πολύ μικρή, δεομένου του αριθμού των σχολείων και των μαθητών. Ειδικότερα, μόλις 113.000 ευρώ αναλογούν στο Δήμο Ρεθύμνου από τα συνολικά 21.500.000,00 ευρώ, που κατανέμονται στους Δήμους της χώρας για τα σχολεία. Τα χρήματα αυτά δίδονται για να εφοδιαστούν με πετρέλαιο τα σχολεία, αλλά και να καταβληθούν οι μισθοί των σχολικών τροχονόμων για ένα εξάμηνο και συγκεκριμένα από τον Σεπτέμβριο μέχρι και τον Φεβρουάριο.
Το μικρό χρηματικό ποσό προκαλεί προβληματισμό στο τμήμα Παιδείας και στην αρμόδια δημοτική επιτροπή, η οποία συνεδρίασε χθες προκειμένου να γίνει η κατανομή των κονδυλίων αυτών. Σύμφωνα με τον αρμόδιο αντιδήμαρχο τα λεφτά αυτά είναι ελάχιστα μπροστά στις αυξημένες ανάγκες των σχολείων, ενώ ευελπιστούν σε έκτακτη επιχορήγηση τον Δεκέμβριο, προκειμένου να μην υπάρξουν προβλήματα έλλειψης πετρελαίου. Σύμφωνα μάλιστα με τον αντιδήμαρχο Παιδείας κ. Γεωργαλή αναμένεται να επικαιροποιηθεί το αίτημα του Δήμου Ρεθύμνου για αύξηση της κρατικής επιχορήγησης στα σχολεία, όπου εκτός από το επιχείρημα της αύξησης κατά 16%του μαθητικού πληθυσμού, θα περιλαμβάνεται και το επιχείρημα της λειτουργίας των ειδικών σχολείων (ΕΕΕΚ, ΕΠΑΛ. Μουσικό, Πρότυπα Πειραματικά) τα οποία, όπως τονίζει, βάσει νόμου δικαιούνται επιπλέον χρηματοδότησης.
Χαρακτηριστικά, σε δηλώσεις του ο αντιδήμαρχος Παιδείας ανέφερε: «Αυτή είναι η δεύτερη δόση που παίρνουμε από το υπουργείο Εσωτερικών και επαρκεί μετά βίας για να βάλουμε πετρέλαιο και να πληρώσουμε τους είκοσι περίπου τροχονόμους και ελάχιστα από αυτά θα διατεθούν για τα λειτουργικά έξοδα (φωτοτυπίες κ.τ.λ.). Σε καμία περίπτωση δεν είμαστε ευχαριστημένοι με αυτή την επιχορήγηση. Η δόση της οικονομικής αυτής ενίσχυσης από το υπουργείο είναι ίδια με πέρυσι (89,000 ευρώ γιατί τα υπόλοιπα είναι για την πληρωμή των σχολικών τροχονόμων). Ο Δήμος Ρεθύμνου πρέπει να παίρνει περισσότερα χρήματα γιατί έχουμε στο Δήμο μας σχολεία που αφορούν όλο το Νομό, δηλαδή ΕΠΑΛ, Μουσικό, ΕΕΕΚ, Πρότυπα Πειραματικά) -τα ΕΠΑΛ με τη νομοθεσία πρέπει να λαμβάνουν τριπλάσια χρήματα γιατί διαθέτουν εργαστήρια. Η κατανομή που κάνει το υπουργείο είναι βάσει του μαθητικού πληθυσμού και αυτό είναι λάθος και έχουμε επανειλημμένως διαμαρτυρηθεί. Το αίτημά μας για αύξηση της επιχορήγησης θα επικαιροποιηθεί. Δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση δεδομένου ότι έχουμε και αύξηση του μαθητικού πληθυσμού κατά 16%. Αν είχαμε παραπάνω χρήματα θα μπορούσαμε να βελτιώσουμε τον εξοπλισμό των σχολείων με αντικατάσταση ηλεκτρονικών υπολογιστών και φωτοτυπικών που είναι απαρχαιωμένα».
Σημειώνεται ότι η επιχορήγηση του υπουργείου Εσωτερικών για τα σχολεία των υπόλοιπων Δήμων έχει ως εξής.
Δήμος Αγίου Βασιλείου: 11,202,23
Δήμος Ανωγείων: 5,207,21
Δήμος Αμαρίου: 6,963,01
Δήμος Μυλοποτάμου: 39,242,38
Μόλις 10 φύλακες για 83 σχολεία
Εν τω μεταξύ δέκα είναι οι σχολικοί φύλακες που έχουν απομείνει στον Δήμο για να περιφρουρούν τις σχολικές μονάδες. Οι υπόλοιποι οχτώ που είχαν τεθεί σε διαθεσιμότητα, εργάζονται σε άλλες υπηρεσίες του Δήμου, με αποτέλεσμα η φύλαξη των σχολείων να είναι πλημμελής, λόγω έλλειψης προσωπικού. Είναι χαρακτηριστικό μάλιστα ότι για την επόμενη σχολική χρονιά προβλέπεται το σύνολο των δέκα φυλάκων να ασχολούνται με τη φύλαξη των νέων σχολικών μονάδων σε Ατσιπόπουλο, Γεράνι και Σφακάκι, καθώς και με τα ΕΠΑΛ, όπου υπάρχει εργαστηριακός εξοπλισμός.
«Δεν επαρκεί ο αριθμός αυτός των φυλάκων. Είμαστε εν αναμονή της απόφασης του δικαστηρίου που θα συνεδριάσει το Μάιο του 2015, για το αν θα επιστρέψουν στα σχολεία οι οχτώ φύλακες που σήμερα απασχολούνται σε άλλες υπηρεσίες του Δήμου. Υπάρχει πρόβλημα γιατί δεν μπορούν να γίνουν προσλήψεις και του χρόνου που θα έχουν ολοκληρωθεί τα νέα σχολεία, θα πρέπει η πλειοψηφία των φυλάκων να ασχοληθεί με αυτά», τόνισε χαρακτηριστικά ο αντιδήμαρχος Παιδείας κ. Γεωργαλής.