Το παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου συνεχίζεται με αμείωτη ένταση στο Λονδίνο αυτές τις μέρες και η Ελλάδα μπορεί να κομπάζει για μία ακόμη επιτυχία, αυτή της Στεφανίδη στο επί κοντώ, όπου με επίδοση 4.92 κατέκτησε το χρυσό και χθες ο ύμνος της χώρας μας παιάνισε μέσα στο Ολυμπιακό στάδιο της πρωτεύουσας της Αγγλίας.
Εκτός όμως από την παγκόσμια επιτυχία της Ελληνίδας πρωταθλήτριας, έχουμε και τον Ρεθεμνιώτη σπρίντερ στην καταγωγή Λυκούργου Τσάκωνα, που κάποια στιγμή αγωνιζόταν με τα χρώματα της Ερ. ΕΑΡ και τώρα μ’ αυτά του «Ελ. Βενιζέλος». Ο Λ. Τσάκωνας τα πήγε εξαιρετικά στα 200μ. καταφέρνοντας να πάρει την πρόκριση, όντας 3ος στην 6η προκριματική σειρά με 20.37, πλησιάζοντας ουσιαστικά τον καλύτερο φετινό του χρόνο που είναι τα 20.33.
Ο Έλληνας πρωταθλητής θα λάβει μέρος στον ημιτελικό του αγωνίσματος απόψε το βράδυ, ο οποίος θα επιδιώξει την πρόκριση στον μεγάλο τελικό.