Ωστόσο, η περίπτωση του Κώστα Κακαρούδη που ελέχθη τις τελευταίες μέρες, ναυάγησε. Στην κυανόλευκη λίστα βέβαια, υπάρχουν κι άλλες αξιόλογες λύσεις. Ο πρώην παίκτης του Ρεθύμνου οδεύει για άλλες πολιτείες και πιο συγκεκριμένα για την Ρουμανία και την Ενέργια Ροβινάρι.
Ο 30χρόνος φόργουορντ την προηγούμενη διετία, αγωνίστηκε στον ΚΑΟΔ και διετέλεσε αρχηγός της ομάδας της Δράμας. Ο Κακαρούδης παρότι είχε προτάσεις τόσο από τον ΚΑΟΔ, όσο και από τον ΠΑΟΚ -ξέχωρα απ’ αυτή του Ρεθύμνου- επέλεξε να «μεταναστεύσει» για πρώτη φορά στην καριέρα του μιας και η πρόταση των Ρουμάνων ήταν η πιο δελεαστική.
Ανεξάρτητα όμως από την περίπτωση του έμπειρου παίκτη που φέτος πρόλαβε να συμπληρώσει 400 πόντους στην Α1, στο Ρέθυμνο προσπαθούν να δουν πως θα ενεργήσουν και για την περίπτωση του Μαργαρίτη. Ο φόργουορντ του ΠΑΟΚ μπορεί να αναχωρήσει από το «Παλατάκι» αρκεί να το θελήσει ο ίδιος, όπως άλλωστε κι ο Τσαϊρέλης. Αμφότεροι έχουν αναστολές στο να αποχωρήσουν από τον δικέφαλο του βορρά φοβούμενοι ότι δεν θα εισπράξουν ή θα χάσουν ένα μέρος από τα χρήματα που τους οφείλονται.
Αν όμως για την περίπτωση του Μαργαρίτη υπάρχει φως στο τούνελ, σ’ αυτή του Τσαϊρέλη φαίνεται πως έχει χαθεί ακόμα κι αυτό. Για τον ύψους 2.08 πάουερ φόργουορντ, το Ρέθυμνο δείχνει να εγκαταλείπει τη μάχη, καθώς βλέπει ότι χάνει χρόνο μα κυρίως φαιά ουσία.
Στα φόργουορντ οι κυανόλευκοι θα συνεχίζουν να το ψάχνουν για πολύ καιρό ακόμα, αφού όσον αφορά τους Αμερικανούς, η έλευσή των δύο παικτών που αναμένονται, δεν αποκλείεται να πραγματοποιηθεί στα μέσα ή ακόμα και στα τέλη του Αυγούστου.
Για τον Νέστορα Κόμματο, τελικά ίσως υπάρχει ένα ανοικτό παράθυρο παραμονής. Η προσφορά του φόργουορντ του Ρεθύμνου έχει εκτιμηθεί, ωστόσο είναι θέμα Γιαπλέ αλλά και διοίκησης, αφενός για το πόσος χρόνος θα του δοθεί να αγωνίζεται και αφετέρου σε τι ποσό θα καταλήξουν. Στο Ρέθυμνο ωστόσο δεν βιάζονται με τον Λαρισαίο φόργουορντ. Προφανώς και ψάχνουν κάτι πιο γρήγορο αλλά από την άλλη, η ποιότητά του είναι δεδομένη. Στα γκαρντ έχει ξεκαθαριστεί ότι θα αποκτηθούν Αμερικανός ή Αμερικανοί. Οι Ρεθυμνιώτες παράλληλα όμως, ψάχνουν κι έναν Έλληνα φέρελπι, ο οποίος να έχει τη δυνατότητα να απορροφά τις γνώσεις και τις εμπειρίες που θα ζήσει στην Α1 και ταυτόχρονα να είναι σε θέση να βοηθήσει όποτε του ζητηθεί.
Ο Γκίκας δείχνει να απομακρύνεται ως μία λύση στις θέσεις ή 1-2. Ο 23χρονος πλέι μέικερ οδεύει προς τον Άρη (σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες) μια και η κιτρινόμαυρη ομάδα δεν έχει τη δυνατότητα να αγοράσει ξένους παίκτες.
Για τον Απόλλωνα Τσόχλα δεν υπάρχει κάτι νεότερο. Ο 29χρονος γκαρντ βρίσκεται σε αναζήτηση ομάδας μολονότι το Ρέθυμνο έδειξε να τον θέλει κοντά του. Η διοίκηση του έκανε μια δελεαστική προσφορά για τρία χρόνια, την οποία απέρριψε για αγωνιστικούς κυρίως λόγους… Ο ίδιος αναζητά περισσότερο χρόνο συμμετοχής, προφανώς έναν πρωταγωνιστικό ρόλο σε μια ομάδα που θα τον εμπιστευθεί από την αρχή.
Από το Ρέθυμνο Aegean πάλι, υποστηρίζουν ότι το «λιμάνι» του Απόλλωνα είναι αυτό του Ρεθύμνου.