Έναν προπονητή τερματοφυλάκων ανακοίνωσε η Επισκοπή, η οποία παράλληλα, βρέθηκε και μια ανάσα από τον τερματοφύλακα Παναγιώτη Σαμπανίδη που αγωνιζόταν μέχρι πρότινος στην Κέρκυρα. Για την περίπτωση του πρώτου, πρόκειται για τον πολυταξιδεμένο 43χρονο Φίλιππο Μπολοβίνη, τον οποίο συνοδεύει ένα εντυπωσιακό βιογραφικό. Αυτή του δεύτερου αφορά τον 22χρονο γκολκίπερ Παναγιώτη Σαμπανίδη, που εδώ και 10 μέρες ήταν «κάτοικος» Επισκοπής και δοκιμαζόταν. Για εξωαγωνιστικούς προσωπικούς του λόγους η περίπτωσή του δεν «έτρεξε» την τελευταία κυριολεκτικά στιγμή και η Επισκοπή συνεχίζει να ψάχνει δύο τερματοφύλακες.
Στην προσπάθεια που κάνουν οι Ρεθεμνιώτες προκειμένου να εμπλουτίσουν το ρόστερ τους με καλύτερο εργατικό δυναμικό σε σχέση με το α’ εξάμηνο της σεζόν, το εγχείρημα είναι δύσκολο, επίπονο, σαφώς πιο ακριβό αλλά, μπρος στη σωτηρία, όλα τα υπόλοιπα είναι δευτερεύοντα.
Η εξήγηση είναι πολύ απλή. Η Επισκοπή τα τελευταία 6 χρόνια έχει επενδύσει με πολύ κόπο και, πολύ δε περισσότερο, χρήμα για να μπορέσει να ακμάσει φτάνοντας ως και τη Φούτμπολ Λιγκ. Το πώς ήρθαν τα πράγματα με αυτόν τον τρόπο και πλέον βρίσκεται ουραγός της βαθμολογίας της Γ’ Εθνικής, είναι μια κατάσταση που ανατρέπεται, αλλά θα χρειαστεί κάτι παραπάνω από ένας μικρός άθλος για να φτάσει στην διακεκαυμένη ζώνη των ομάδων που σώζονται. Βλέπετε, το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής είναι σκληρό και οι ομάδες που πέφτουν είναι 7!
Συνεχής η προσπάθεια να «δέσει» ο Κωτσοβός την ομάδα
Απομένει ένας ολόκληρος γύρος και δύο ακόμη αγωνιστικές προκειμένου να μπορέσει να σώσει την παρτίδα η ρεθεμνιώτικη ομάδα. Ο Νίκος Κωτσοβός κάνει ό,τι περνάει από το χέρι του προκειμένου να «δέσει» τους παίκτες σ’ ένα νέο σύστημα, με μια νέα αγωνιστική φιλοσοφία και εξυπακούεται πως χρειάζεται χρόνο. Κι αν το προσεχές ματς των Ρεθεμνιωτών απέναντι στον Φωστήρα είναι απ’ αυτά που, «ό,τι και να πάρεις -εκτός από μία μεγάλη σε έκταση ήττα- καλό είναι», τότε αμέσως μετά, οι αγώνες παίρνουν ένας προς έναν, άλλο χαρακτήρα και γίνεται επιτακτική η ανάγκη για να έρθουν τουλάχιστον 10-11 νίκες.
Προπονητής τερματοφυλάκων ο Φίλιππος Μπολοβίνης
Ένα τμήμα που άλλαξε κατά τα ¾, είναι αυτό των τερματοφυλάκων μετά τις αποχωρήσεις των Μπερνεάνου, Κελαϊδή και το πρόβλημα παρουσίας στις προπονήσεις που προέκυψε με τον Χνάρη. Η Επισκοπή λοιπόν έφερε στις τάξεις της έναν άνθρωπο που έχει περάσει από πολλά σωματεία έχοντας συνεργαστεί με αξιόλογους ανθρώπους όπως, ο Χάβι Γαρθία, ο Γιώργος Βαζάκας, ο Γιώργος Παράσχος, ο Νίκος Αναστόπουλος, ο Γιάννης Βονόρτας, ο Σπύρος Μαραγκός, ο Μιγκέλ Μουνιόθ, ο Τόζα Βασελίνοβιτς, ο Μάνουελ Ρόκα κ.ά.
Ο Μπολοβίνης αντικαθιστά στην ουσία τον Γιώργο Μπερνεάνου και θα προπονεί το τρίο των τερματοφυλάκων που θα αποτελείται από τους Γεωργίου, Σαμπανίδη κι έναν ακόμη ο οποίος θα αποκτηθεί μέσα στις επόμενες μέρες.
Η ανακοίνωση της Επισκοπής αναφέρει χαρακτηριστικά: «Ο ΑΟ Επισκοπής ανακοινώνει την έναρξη της συνεργασίας με τον προπονητή τερματοφυλάκων, Φίλιππο Μπολοβίνη. Ο Μπολοβίνης έχει γεννηθεί το 1972 και έχει εντρυφήσει στη δουλειά που γίνεται στους γκολκίπερ, έχοντας παρακολουθήσει πολλά σεμινάρια (στην Ιταλία, την Σλοβακία αλλά και σε διεθνή σεμινάρια τα οποία διεξήχθησαν στη χώρα μας και πιο συγκεκριμένα, στην Αθήνα, το Βόλο και την Κόρινθο.
Η επαγγελματική του δραστηριότητα είναι βασισμένη και στη δική του δουλειά, καθώς έχει εργαστεί σε αρκετές και αξιόλογες ομάδες όπως, η Λάρισα (2014-15),ο Πανιώνιος (2014), ο Ολυμπιακός Βόλου (2013-14), ο Λεβαδειακός (2012-13), ο ΠΑΣ Γιάννινα (2011), ο Ολυμπιακός Βόλου (2011 σε 4 ματς για το Europa League και φυσικά κέρδος ήταν πρωτίστως η έξοδος στην Ευρώπη μέσω των πλέι οφ καθώς και οι ημιτελικοί του κυπέλλου Ελλάδας). Στο παρελθόν έχει συνεργαστεί με ομάδες όπως, η Κόρινθος (Γ’ Εθνική), το Κορωπί (Γ’ Εθνική), ο Παναθηναϊκός (υπεύθυνος προπονητής τερματοφυλάκων όλων των ομάδων των ακαδημιών της Παιανίας) και ο Ολυμπιακός Λουτρακίου.
Σαν ποδοσφαιριστής είχε αγωνιστεί για 12 χρόνια στον ΠΑΟ Λουτρακίου. Από το 2005 υπήρξε μαθητής-συνεργάτης του γνωστού προπονητή τερματοφυλάκων, Βασίλη Αλεξούδη».
Φ. Μπολοβίνης: «Πάνω απ’ όλα το καλό της ομάδας»
Στις πρώτες του δηλώσεις, ο νέος προπονητής τερματοφυλάκων είχε να πει: «Βασική προϋπόθεση είναι η σωτηρία της ομάδας. Εύχομαι να έχουμε καλή συνεργασία και φυσικά, θέλω να ευχαριστήσω τον πρόεδρο κ. Μιχάλη Νικολιδάκη, ο οποίος έδειξε εμπιστοσύνη στο πρόσωπό μου όπως άλλωστε και ο προπονητής, κ. Κωτσοβός. Πάνω απ’ όλα όμως, προέχει το καλό της ομάδας και θα πρέπει να ρίξουμε όλοι το βάρος εκεί».
Δεν τα βρήκε με Παναγιώτη Σαμπανίδη
Κοντά στον Φίλιππο Μπολοβίνη τελικά, δεν θα βρίσκεται και ο νεαρός τερματοφύλακας, ο Παναγιώτης Σαμπανίδης. Ο Σπαμπανίδης θα προπονιόταν μαζί με τον Θανάση Γεωργίου και το τον τρίτο τερματοφύλακα τον οποίο θα γνωστοποιήσει η ρεθεμνιώτικη ομάδα τις επόμενες μέρες. Σίγουρα όμως η περίπτωση Καντιμοίρη, έχει εγκαταλειφθεί καθώς ήρθε, είδε και απήλθε δεν έπεισε τους ανθρώπους του συλλόγου. Στη μέχρι τώρα θητεία του, ο Σαμπανίδης είχε περάσει από τους Νέους του Ηρακλή Θεσσαλονίκης (2010-12), τον Εθνικό Άσσιας (Β’ Κύπρου το 2012-13) και τον Μακεδονικό (2013-14) πριν μεταγραφεί στην Κέρκυρα.
Αποχωρούν Σπάσιτς – Τοπάλι
Τί γίνεται όμως και με το υπόλοιπο ρόστερ…; Στην πόρτα της εξόδου βρίσκονται δύο ακόμη ποδοσφαιριστές. Πρόκειται για τους Στέφαν Σπάσιτς και Γρηγόρη Τοπάλι. Ο πρώτος δεν έχει έρθει καν για προπονήσεις στο 2016 και ψάχνει ήδη ομάδα ενώ ο δεύτερος, αν και υπολογίζεται κανονικά για το ματς με τον Φωστήρα, θα πρέπει να θεωρείται βέβαιο ότι αμέσως μετά θα αποχωρήσει. Ο Γρηγόρης Τοπάλι, έχει προτάσεις από άλλες ομάδες του ίδιου ομίλου της Γ’ Εθνικής αλλά στην Επισκοπή φεύγει κοινή συναινέσει, αφού οι Ρεθεμνιώτες ζητούσαν κάτι περισσότερο από τον ίδιο.
Αυτό σημαίνει αυτόματα ότι, ο Κωτσοβός ψάχνει για τρεις τουλάχιστον μέσους που θα κάνουν όλη τη δουλειά στο κέντρο. Φυσικά στην Επισκοπή είναι και σε ανεύρεση ενός επιθετικού περιοχής.
Φιλική ισοπαλία με Φλόγα Ρουστίκων
Με σκορ 3-3 έληξε το εκπαιδευτικό φιλικό που έδωσε η Επισκοπή κόντρα στη Φλόγα Ρουστίκων. Ο Ν. Κωτσοβός δοκίμασε και πάλι σχήματα και πρόσωπα σε διάφορους χώρους. Τα γκολ για την ομάδα του πέτυχαν οι, Νίκου, Γούλας και Φοβάκης ενώ για τη Φλόγα που τα πήγε εξαιρετικά, σκόραραν οι Καλλιτσουνάκης (2) και Μαγριπλής.
Με την Επισκοπή αγωνίστηκε ο τερματοφύλακας που ανήκει στον Ποσειδώνα Γερανίου, Αλεβυζάκης αλλά φαίνεται πως η περίπτωσή του δεν θα προχωρήσει.