Σε έναν νέο μεγαλύτερο και λειτουργικότερο χώρο θα λειτουργήσει από 1η Μαρτίου το ΚΑΠΗ Περιβολίων, αφού ήδη προχθές το νομικό πρόσωπο του δήμου υπέγραψε το συμφωνητικό για τη μίσθωση του καινούριου κτιρίου, το οποίο βρίσκεται στην οδό Εμμανουήλ Παχλά 146. Αυτές τις ημέρες ο ιδιοκτήτης θα προχωρήσει στις απαραίτητες παρεμβάσεις, ώστε σε έναν περίπου μήνα να μπορεί να μεταστεγαστεί εκεί το Κέντρο Ανοιχτής Προστασίας Ηλικιωμένων της περιοχής που αριθμεί περί τα 400 μέλη.
Ο πρόεδρος του νομικού προσώπου Κοινωνικής Πολιτικής και Μουσικής Παιδείας του δήμου Ρεθύμνου Γιώργος Μοτάκης ανέφερε πως με την εξέλιξη αυτή ικανοποιείται ένα πάγιο αίτημα των ηλικιωμένων, που μέχρι πρότινος αντιμετώπιζαν σοβαρό πρόβλημα και δυσκολία πρόσβασης στον χώρο που στεγάζεται το ΚΑΠΗ. «Αρχές Μαρτίου θα μεταφερθεί το ΚΑΠΗ των Περιβολίων σε νέο μισθωμένο χώρο, αφού ήδη προχθές υπογράψαμε το συμφωνητικό μίσθωσης με τον ιδιοκτήτη. Με τον τρόπο αυτό ικανοποιούμε ένα χρόνιο αίτημα της κοινότητας των ΚΑΠΗ, αφού ο νέος χώρος είναι στο κέντρο των Περιβολίων, προσβάσιμος σε όλους και μεγαλύτερος σε έκταση».