Σε 15 ημέρες κάνει πρεμιέρα το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, με την Ακαδημία να συνεχίζει τον κύκλο των δυνατών φιλικών παιχνιδιών για να είναι έτοιμη από την πρώτη κιόλας αγωνιστική. Οι Ρεθυμνιώτες θα συμμετάσχουν στο τουρνουά που διοργανώνει το Δειλινό, με την επωνυμία «Β. Παδουβάς», στη μνήμη του Βασίλη Παδουβά.
Η αυλαία ανοίγει σήμερα το απόγευμα και όλοι οι αγώνες θα πραγματοποιηθούν στο κλειστό γυμναστήριο του Λίντο στο Ηράκλειο. Η Ακαδημία βρίσκεται στον Α’ όμιλο και θα μετρήσει δυνάμεις με ΟΦΗ και Εργοτέλη. Σαφώς και δύο πολύ δυνατά τεστ για το συγκρότημα του Βαγγέλη Θεοδωρουλάκη, που περιμένει να δει την ομάδα του περισσότερο βελτιωμένη σε σχέση με τα προηγούμενα ματς.
«Προχωράμε στο μοντάρισμα της ομάδας μέσω των φιλικών. Δεν μας ενδιαφέρει το αποτέλεσμα, αλλά η ομάδα να είναι καλύτερη από παιχνίδι σε παιχνίδι και να βρει χημεία. Θα παραταχθούμε με απώλειες, αλλά θα δώσουμε χρόνο και σε παιδιά που δεν είχαν πολλά λεπτά συμμετοχής στα μέχρι τώρα φιλικά», ήταν τα λόγια του τεχνικού της Ακαδημίας.
Το παιχνίδι ΟΦΗ-Ακαδημία είναι το εναρκτήριο του τουρνουά και θα ξεκινήσει στις 17:00. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων είναι δεδομένη, μιας και τις χωρίζουν δύο κατηγορίες. Παρόλα αυτά οι Ρεθυμνιώτες θα στηριχτούν στον δικό τους τρόπο παιχνιδιού και θα προσπαθήσουν να βγάλουν στο παρκέ ενέργεια και αυτοπεποίθηση.
Από κει και πέρα, περισσότερο αντιπροσωπευτικό είναι το Κυριακάτικο τεστ (19:00), στο οποίο θα αντιμετωπίσουν τον Εργοτέλη. Απέναντι στην ηρακλειώτικη ομάδα αγωνίστηκαν το περασμένο Σάββατο και παρά την ήττα με 63-53 η εικόνα της Ακαδημίας ήταν ικανοποιητική.
Αυτό, όμως, που πονοκεφαλιάζει τον Βαγγέλη Θεοδωρουλάκη είναι ορισμένοι μικροτραυματισμοί. Ο Γιώργος Δουλγεράκης αισθάνεται ενοχλήσεις στη φτέρνα και έχει χάσει τις προπονήσεις της τρέχουσας εβδομάδας. Κρίνεται δύσκολο να πατήσει σήμερα παρκέ, ενώ θα προσπαθήσει να το κάνει κόντρα στον Εργοτέλη. Επίσης, ο Χρήστος Μαραυγάκης λόγω των στρατιωτικών υποχρεώσεων συμμετείχε σε μία μόλις προπόνηση, αλλά στα φιλικά θα δώσει το «παρών». Από κει και πέρα, ο Μπαλάφας θα αγωνιστεί ξανά με την προστατευτική μάσκα στο πρόσωπο, έχοντας όμως και πρησμένο χέρι λόγω ενός χτυπήματος στο ταμπλό.
Οι δύο όμιλοι του τουρνουά
Α’ όμιλος: ΟΦΗ, Εργοτέλης Γ.Σ., Ακαδημία Ρεθύμνου.
Β’ όμιλος: Ηράκλειο ΟΑΑ, ΑΟΝΑ Ηρόδοτος, Α.Ο. Δειλινό.
Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων
Κλειστό γυμναστήριο «Λίντο»
Παρασκευή 26 Σεπτεμβρίου
17.00 – 19.00: ΟΦΗ- Ακαδημία Ρεθύμνου
19.00 – 21.00: Ηράκλειο – Ηρόδοτος
Σάββατο 27 Σεπτεμβρίου
17.00 – 19.00: Ηρόδοτος-Δειλινό
19.00 – 21.00: ΟΦΗ- Εργοτέλης
Κυριακή 28 Σεπτεμβρίου
17.00 – 19.00: Ηράκλειο – Δειλινό
19.00 – 21.00: Εργοτέλης – Ακαδημία Ρεθύμνου
Δευτέρα 29 Σεπτεμβρίου
17.00 – 19.00: Α2- Β2
19.00 – 21.00: Α1- Β1