Σε ρυθμούς Παναθηναϊκού κινούνται άπαντες στο ρεθεμνιώτικο «στρατόπεδο». Το Ρέθυμνο Cretan Kings υποδέχεται σήμερα τους «πράσινους», σ’ ένα πολύ δυνατό τεστ προετοιμασίας. Το πρώτο τζάμπολ είναι προγραμματισμένο στις 19:00 στο «Μελίνα Μερκούρη» και οι φίλοι του μπάσκετ θα έχουν μία πρώτης τάξεως ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα πάρα πολύ δυνατό φιλικό παιχνίδι.
Αμφότερες οι ομάδες θα έχουν αρκετές απουσίες, αλλά αυτό δεν τους αποτρέπει στο να «μετρήσουν δυνάμεις» και να βγάλουν συμπεράσματα. Από την πλευρά των γηπεδούχων, ο Θανάσης Σκουρτόπουλος αναμένεται στο Ρέθυμνο την επόμενη εβδομάδα και την καθοδήγηση θα αναλάβουν ξανά οι Σταύρος Μυκονιάτης και Χάρης Κουλουριώτης. Οι Ολλανδοί μετρούν δύο προπονήσεις και οι προπονητές αναμένεται να τους δώσουν χρόνο συμμετοχής, εντάσσοντάς τους ομαλά στο πρόγραμμα της ομάδας. Εκτός θα είναι ο Ντέρεκ Κουκ, που αναμένεται να κάνει ντεμπούτο στις αναμετρήσεις του τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης», την επόμενη εβδομάδα στα Χανιά.
Από πλευράς φιλοξενούμενων, οι απουσίες είναι πολύ περισσότερες. Ο Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς διεκδικεί με την Εθνική Σερβίας την πρόκριση στον τελικό του Ευρωμπάσκετ και την ερχόμενη εβδομάδα θα «σηκώσει μανίκια» για το μοντάρισμα της νέας του ομάδας σε συλλογικό επίπεδο. Επίσης, από τα φιλικά θα απουσιάσουν οι διεθνείς του «τριφυλλιού» και δη οι Καλάθης, Ραντούλιτσα και Κούζμιτς. Ο Χαραλαμπόπουλος βρίσκεται στο Λιλ, προκειμένου να συμμετάσχει στο All Star Game U18 που θα πραγματοποιηθεί σήμερα στο «Πιέρ Μορουά». Ο νεαρός φόργουορντ, ο οποίος αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης στο Ευρωμπάσκετ U18 του Βόλου, αποτελεί τον μοναδικό εκπρόσωπο της Ελλάδας. Ο Γιώργος Παπαγιάννης, βέβαια, έλαβε πρόσκληση από τη FIBA, εντούτοις, δεν είναι σε θέση να αγωνισθεί εξαιτίας ενός τραυματισμού.
Από κει και πέρα, οι Παππάς και Κόνιαρης βρίσκονται στο στάδιο της αποθεραπείας και δεν θα ταξιδέψουν στην Κρήτη. Το «παρών» θα δώσουν οι Διαμαντίδης, Φώτσης, Γιάνκοβιτς, Γκιστ, Μποχωρίδης, Λούντζης, Παπαγιάννης, αλλά και τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα του Παναθηναϊκού και δη οι Πάβλοβιτς, Φελντέιν.
Σαφώς και τα φιλικά με τον Παναθηναϊκό, και το σημερινό και το αυριανό (18:30) στο Ηράκλειο, προσφέρονται για χρήσιμα συμπεράσματα. Οι Ρεθεμνιώτες θα δοκιμάσουν πολλά πράγματα και μάλιστα σε υψηλό βαθμό δυσκολίας. Σαφώς και είναι πολύ νωρίς για ασφαλή συμπεράσματα, μιας και οι απουσίες είναι πολλές και «χτυπητές» και για τις δύο ομάδες.
Εξασφάλισε πιστοποιητικό στο νέο πρωτάθλημα το Ρέθυμνο Cretan Kings
Η ρεθεμνιώτικη ΚΑΕ είχε παραδώσει εδώ και καιρό τον φάκελό της και χθες εξασφάλισε και επίσημα πιστοποιητικό συμμετοχής στο ερχόμενο πρωτάθλημα της Α1. Η Επιτροπή Επαγγελματικού Αθλητισμού εξέδωσε την παρακάτω επίσημη ανακοίνωση, στην οποία μεταξύ άλλων αναφέρει: «Η Επιτροπή Επαγγελματικού Αθλητισμού, κατά τη σημερινή της συνεδρίαση, έλαβε τις ακόλουθες αποφάσεις:
1. Έλεγχος δικαιολογητικών για τη χορήγηση ή μη του πιστοποιητικού του άρθρου 77Α παρ.3 του ν.2725/99 ΠΑΕ, ΚΑΕ και ΤΑΠ.
Η Επιτροπή χορήγησε πιστοποιητικό στις κάτωθι ΚΑΕ:
1. ΚΑΕ ΑΙΟΛΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ
2. ΚΑΕ ΚΗΦΙΣΙΑ
3. ΚΑΕ ΟΣΦΠ
4. ΚΑΕ ΠΑΟΚ
5. ΚΑΕ ΡΕΘΥΜΝΟ».
Στην τελική ευθεία για το τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης»
Την Πέμπτη 24 Σεπτεμβρίου κάνει πρεμιέρα το 5ο διεθνές τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης», το οποίο θα διεξαχθεί στα Χανιά και θα διαρκέσει μέχρι τις 26 του μήνα. Οι ετοιμασίες έχουν περάσει στο τελικό στάδιο και ως γνωστόν μέρος θα λάβουν οι Ρέθυμνο Cretan Kings, ΑΕΚ και Skyliners Φρανκφούρτης.
Χθες το μεσημέρι πραγματοποιήθηκε συνέντευξη Τύπου στο κλειστό γυμναστήριο του Κλαδισού και το «παρών» έδωσαν οι δήμαρχος Χανίων κ. Αναστάσιος Βάμβουκας, ο πρόεδρος του Ρέθυμνο Cretan Kings κ. Ηρακλής Μανουκαράκης, ο αντιδήμαρχος Αθλητισμού και Παιδείας Χανίων κ. Μανόλης Αδοντάκης και ο πρόεδρος Ερασιτέχνη Ρέθυμνο BC και Μέλος ΔΣ ΕΚΑΣΚ κ. Γιάννης Καλαϊτζάκης.
Μεταξύ άλλων δήλωσαν:
Αναστάσιος Βάμβουκας (Δήμαρχος Χανίων): «Είναι ιδιαίτερη η χαρά μας να φιλοξενούμε στην πόλη μας το 5ο Διεθνές τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης»… Ευχαριστούμε την ΚΑΕ Ρέθυμνο Cretan Kings και τον πρόεδρο κ. Μανουκαράκη για τη συνεργασία που έχουμε. Είναι ιδιαίτερη όμως και η τιμή μας να φιλοξενούμε στις εγκαταστάσεις μας το εν λόγω τουρνουά, το οποίο είναι αφιερωμένο στη μνήμη του αείμνηστου συνδημότη μας Πέτρου Οικονομάκη, του καλοκάγαθου γίγαντα, που υπηρέτησε πιστά το άθλημα της καλαθοσφαίρισης και έφυγε τόσο απρόσμενα από κοντά μας. Έχοντας ως βασικές αρχές ότι η προαγωγή του αθλητισμού αποτελεί μέτρο σύγκρισης για το επίπεδο του πολιτισμού μίας κοινωνίας και ότι χάρη στον αθλητισμό, χτίζονται γέφυρες επικοινωνίας και κατανόησης, ενισχύουμε ως δημοτική αρχή κάθε προσπάθεια, που συμβάλλει στην καλλιέργεια και την ανάπτυξη του αθλητισμού…».
Ηρακλής Μανουκαράκης (Πρόεδρος ΚΑΕ Ρέθυμνο Cretan Kings): «Καταρχήν θα ήθελα ευχαριστήσω τον Δήμο Χανίων για την άψογη συνεργασία που έχουμε. Για τη διοργάνωση του 5ου Διεθνούς τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης» θα ήθελα να σταθώ αρχικά στο όνομα Πέτρος Οικονομάκης. Ήταν ένας αθλητής, ο οποίος κοσμούσε τα σαλόνια της Α1 κατηγορίας και ήταν ένας από τους μεγαλύτερους παίκτες που είχε βγάλει η Κρήτη. Δυστυχώς, όμως μας αποχαιρέτησε από την ζωή μετά από δύο χρόνια που σταμάτησε την μπασκετική του καριέρα. Ο Πέτρος ήταν ένα παιδί τον οποίο αγαπούν ακόμη όλοι, από όπου είχε περάσει και είναι μέσα στην καρδιά μας. Είναι το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε στη μνήμη του.
Από κει και πέρα, εμείς σαν ομάδα έχουμε ξεκινήσει να κάνουμε την επέκτασή μας σε όλη την Κρήτη. Είμαστε η ομάδα που εκπροσωπεί το νησί στη μεγάλη κατηγορία. Έχει αποδειχθεί ότι είμαστε από τους πιο αγαπητούς συλλόγους, εισπράττοντας την αγάπη των γειτονικών νομών. Στο πλαίσιο αυτό αλλά και σύμφωνα με την επιθυμία της οικογένειας του Πέτρου Οικονομάκη, πραγματοποιούμε αυτή τη διοργάνωση στα Χανιά, με τη συνδιοργάνωση του Δήμου Χανίων… Οι Χανιώτες θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα τουρνουά κορυφαίου επιπέδου, ενώ θα δουν και τον αγώνα του Αναπτυξιακού πρωταθλήματος Παίδων Κρήτης, όπου προσπαθούμε να περάσουμε το αθλητικό πνεύμα στα παιδιά…».
Μανόλης Αδοντάκης (Αντιδήμαρχος Αθλητισμού και Παιδείας Χανίων): «Είναι μεγάλη τιμή και χαρά για τον Δήμο Χανίων να συνδιοργανώνει για πρώτη φορά στο κλειστό γυμναστήριο Κλαδισού και συγκεκριμένα στην αίθουσα «Πέτρος Οικονομάκης» το 5ο Διεθνές τουρνουά εις μνήμην του Χανιώτη καλαθοσφαιριστή. Ο Δήμος Χανίων διαχρονικά στηρίζει προσπάθειες οι οποίες έχουν ως στόχο να προάγουν τον αθλητισμό, το κλίμα συνεργασίας αλλά επιτυγχάνουν παράλληλα και την προβολή της πόλης προς τα έξω. Στο κομμάτι αυτών των συνεργασιών και της ανταλλαγής τεχνογνωσίας θα ήθελα να ευχαριστήσω το Ρέθυμνο Cretan Kings, το οποίο είναι μοναδικός εκπρόσωπος του νησιού στη μεγάλη κατηγορία, για την εξωστρέφεια που δείχνει και μας βοηθάει, πραγματοποιώντας για πρώτη φορά αυτό το τουρνουά στα Χανιά… στο σημείο αυτό θα ήθελα να τονίσω ότι εκτός από το διεθνές σε εμβέλεια τουρνουά, στόχος μας είναι και οι μικρές ηλικίες. Επενδύουμε στο αναπτυξιακό κομμάτι και για τον λόγο αυτό παράλληλα με τους αγώνες των μεγάλων ομάδων πλαισιώνουμε με έναν αγώνα AllStar Δυτικής και Ανατολικής Κρήτης των τμημάτων υποδομής».
Γιάννης Καλαϊτζάκης (Πρόεδρος Ερασιτέχνη – Μέλος ΔΣ ΕΚΑΣΚ): «Εμείς βασικά εκφράζουμε τον συγκρητισμό και την άποψη ότι το μπάσκετ στην Κρήτη είναι ενιαίο και μπορεί να πάει μπροστά. Σαν Ένωση Καλαθοσφαιριστικών Σωματείων Κρήτης, στηρίζουμε αυτή την προσπάθεια και προσπαθούμε να έχουμε μεγαλύτερη εξωστρέφεια με όλες τις διοργανώσεις που έχουν λάβει χώρα στο Ηράκλειο και στο Ρέθυμνο και τώρα πλέον και στα Χανιά… Επειδή το μπάσκετ της Κρήτης έχει όντως μεγάλη πρόοδο, θα έχετε την ευκαιρία να το διαπιστώσετε εδώ σε αυτό το φιλικό παιχνίδι που θα γίνει στα πλαίσια του αναπτυξιακού προγράμματος της ΕΚΑΣΚ ανάμεσα στην Δυτική και Ανατολική Κρήτη, με την συμμετοχή 24ων παιδιών στην κατηγορία των Παίδων που θα έχουν την ευκαιρία να νιώσουν την εμπειρία μιας διοργάνωσης Ευρωπαϊκού επιπέδου. Να πάρουν γεύση και άρωμα Ευρώπης και να πλουτίσουν τις εμπειρίες τους και τις παραστάσεις τους. Προσπαθούμε και πιστεύουμε ότι θα τα καταφέρουμε σιγά-σιγά και οι ομάδες της Κρήτης να πλαισιώνονται με περισσότερους παίκτες από το νησί μας. Ήδη στο Ρέθυμνο Cretan Kings, φέτος έχουμε την χαρά τέσσερα παιδιά από την Κρήτη να είναι στο ρόστερ, τρία από το Ρέθυμνο και ένας από το Ηράκλειο και στη συνέχεια πιστεύουμε ότι θα αυξήσουμε ακόμη περισσότερο τον αριθμό…».