Κανονικά προετοιμάζεται η Επισκοπή ενόψει του παιχνιδιού της 16ης αγωνιστικής απέναντι στην Καλαμάτα ωστόσο κάποια θέματα, μικρά ή μεγάλα, με κάποιον μαγικό τρόπο φροντίζουν να μη λείπουν από το κυανόλευκο στρατόπεδο.
Φυσικά, οι ποδοσφαιριστές της ομάδας κοιτάζουν κάθε Κυριακή να τα κάνουν στην άκρη όπως θα επιδιώξουν να το πράξουν κι αυτή τη φορά. Ένα τέτοιο πρόβλημα λ.χ. είναι το διάστρεμμα που υπέστη ο Έλληνας φορ, Αντώνης Σταθόπουλος τον οποίο τον τελευταίο καιρό τον βλέπουμε να αγωνίζεται εξ ανάγκης στη δεξιά πτέρυγα των χαφ. Ο 23χρονος υπέστη ένα διάστρεμμα (είχε μια σύγκρουση με τον Τίμι Εμπόι) στην προπόνηση και έπεσε στο έδαφος για να χρειαστεί τη βοήθεια του φυσικοθεραπευτή Χρήστου Λεωνιδάκη και του μασέρ Βαγγέλη Βάμβουκα για να αποχωρήσει. Χθες, ήταν ήδη πολύ καλύτερα αν και η διάγνωση ήταν κάκωση στον (δξ) κνημοπερωνιαίο. Οι εκτιμήσεις μετά από δύο μέρες είναι ότι θα μπορέσει να δώσει το “παρών” στην αποστολή για το δύσκολο αυτό ματς της Κυριακής (14.00) έστω και αν χρειάζεται να δέσει την συγκεκριμένη περιοχή του τραυματισμένου του ποδιού.
Όλοι οι υπόλοιποι ποδοσφαιριστές ακολούθησαν κανονικά το ομαδικό πρόγραμμα αν και θα λείψουν για άλλη μια φορά οι τρεις ποδοσφαιριστές (Λίμα, Σελινιωτάκης, Γκουέντες) που περιμένουν την έγκριση των δελτίων τους.
Πάνοπλη στο Ρέθυμνο η Καλαμάτα
Την ίδια στιγμή, η Καλαμάτα θα εμφανιστεί πάνοπλη στο ΔΑΚ Γάλλου “Παύλος Βαρδινογιάννης”. (δεν αγωνίστηκε απέναντι στο Αιγάλεω την Τετάρτη που μας πέρασε λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών). Δεν θα δούμε βέβαια τον Νάνι Τιάγκο, τον πρώην ακραίο επιθετικό της Επισκοπής ο οποίος πήρε μεταγραφή (από την Καλαμάτα στην οποία είχε υπογράψει το περασμένο καλοκαίρι) στη Νίκη Βόλου.
Διαιτητής από την Αχαΐα
Εν τω μεταξύ, για άλλη μια φορά η ΚΕΔ/ΕΠΟ όρισε τους διαιτητές της 16ης αγωνιστικής τοποθετώντας Πελοποννήσιους ρέφερι (Αχαΐα και Αρκαδία) παρ’ όλο που η Επισκοπή θα αντιμετωπίσει μια πελοποννήσια ομάδα! Ο κ. Καδδάς λοιπόν από την Αχαΐα θα είναι ο ρέφερι της αναμέτρησης. Βοηθοί του θα είναι από την Αχαΐα, ο κ. Οικονόμου και από την Αρκαδία, ο κ. Κύριος.
Ας δούμε συγκεντρωτικά όλο το πρόγραμμα.
Οι διαιτησίες της 16ης αγωνιστικής
Σάββατο 29 Ιανουαρίου
14:45: Κηφισιά-ΑΕΚ Β’
Διαιτητής: Αναστασόπουλος (Χαλκιδικής). Βοηθοί: Μαλανδρής (Χαλκιδικής) – Νίκζας (Λάρισας). 4ος διαιτητής: Θεοχάρης (Θεσσαλίας). Παρατηρητής: Μητροφάνης (Αθηνών).
Κυριακή 30 Ιανουαρίου
14:00: Επισκοπή-Καλαμάτα
Διαιτητής: Καδδάς (Αχαΐας). Βοηθοί: Οικονόμου Σπ. (Αχαΐας) – Κύριος (Αρκαδίας). 4ος διαιτητής: Ανδριανός (Αχαΐας). Παρατηρητής: Γιαννουγλίδης (Αθηνών).
14:45: ΟΦ Ιεράπετρας-Χανιά
Διαιτητής: Αλάμπεης (Αθηνών). Βοηθοί: Δημόπουλος Μιχ. – Πλάκας (Δυτ. Αττικής)
4ος διαιτητής: Τσουκαλάς (Αθηνών). Παρατηρητής: Μαστορίδης (Ηρακλείου).
14:45: Αιγάλεω-Αστέρας Βλαχιώτη
Διαιτητής: Πατεμτζής (Ηρακλείου). Βοηθοί: Δασκαλομαρκάκης (Ρεθύμνου) – Κόττορος (Δωδεκανήσου). 4ος διαιτητής: Τσαμούρης (Πειραιά). Παρατηρητής: Συμεωνίδης (Σάμου).
14:45: Ηρόδοτος-Εργοτέλης
Διαιτητής: Βλάχος (Αν. Αττικής). Βοηθοί: Κάλλης – Βιτσεντζάτος (Αν. Αττικής). 4ος διαιτητής: Μαχαίρας (Αθηνών). Παρατηρητής: Παπαδάκης (Λασιθίου).
14:45: Λεβαδειακός-Καραϊσκάκης
Διαιτητής: Δραγάτης (Αν. Αττικής). Βοηθοί: Κωνσταντόπουλος – Τριαντάφυλλος (Κορίνθου). 4ος διαιτητής: Αντωνίου (Αχαΐας). Παρατηρητής: Μπλούνας (Φθιώτιδας).
14:45: Ρόδος-Παναθηναϊκός Β
Διαιτητής: Τάσης (Ηπείρου). Βοηθοί: Λιόντος – Διαμάντης (Ηπείρου).. 4ος διαιτητής: Μπεκιάρης (Καρδίτσας). Παρατηρητής: Τζίκας (Μακεδονίας)
17:00: Καλλιθέα-Διαγόρας
Διαιτητής: Τζαμουτζαντώνης (Χίου). Βοηθοί: Αρμακόλας (Κυκλάδων) – Ισακοβίδης (Λακωνίας). 4ος διαιτητής: Φίτσας (Πρέβεζας/Λευκάδας). Παρατηρητής: Μοιραδωράκης (Πειραιά).
Ρεπό: Ζάκυνθος
Έκανε το πατα-τρακ η Ζάκυνθος
Στο μεταξύ, η Ζάκυνθος σημείωσε την παρθενική της νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας στο εξ αναβολής ματς της 13ης αγωνιστικής με 0-3 μέσα στην Άρτα επί της ΑΕ Καραϊσκάκης. Αυτό το αποτέλεσμα το υποδέχθηκαν πολλές ομάδες με ένα πλατύ χαμόγελο αφού κρατά την ομάδα της Άρτας στο γκρουπ που θα κινδυνεύσουν στη συνέχεια.
Η νέα βαθμολογία
Ομάδα …………….Β. Ν-Ι-Η …Γκολ
1. Λεβαδειακός …….28 …8-4-1 …19-6
. ΑΕΚ Β’ ……………..28 …8-4-1 …14-6
3. Καλλιθέα ………….24 …8-0-2 …..14-5
4. Καλαμάτα ………..23 …7-2-2 …17-4
5. Αιγάλεω …………..21 ….6-3-4 …13-8
6. Χανιά ………………18 …4-6-2 ….22-11
7. Παναθηναϊκός Β ..17 …5-2-6 ….13-16
8. Κηφισιά …………..16 …5-1-5 …..11-9
-. ΟΦ Ιεράπετρας ….16 …4-4-5 ….16-19
10. Ρόδος ………………15 …4-3-2 ….13-10
11. Διαγόρας ………….14 …3-5-4 ….9-12
-. Εργοτέλης ………14 …4-2-5 …..10-13
13. ΑΕ Καραϊσκάκης ..12 …3-4-6 ….8-17
-. Επισκοπή ……………12 …3-4-6 …..7-8
15. Αστέρας Βλαχιώτη 7 1-4-6 ….4-12
16. Ηρόδοτος ………….6 …1-3-8 ….5-14
17. Ζάκυνθος …………4 …1-1-10 ….3-28