Στις 22 Αυγούστου ξεκινά την προετοιμασία της η Επισκοπή 2010, με προπονητή τον Λεωνίδα Κασάπη. Στη νέα αφετηρία της ομάδας έπειτα από απουσία ενός έτους στο ποδοσφαιρικό γίγνεσθαι, σκοπός των ανθρώπων της είναι να εντάξουν στο τμήμα τους πολλά και αξιόλογα παιδιά, καθώς και κάποιους έμπειρους παίκτες που θα αναλάβουν να τα οδηγήσουν σε ασφαλή μονοπάτια.
Αργά το απόγευμα της Δευτέρας (20.00), θα πραγματοποιηθεί η «πρώτη επίσημη» και έκτοτε, οι προπονήσεις θα διεξάγονται καθημερινά, με την προϋπόθεση ότι οι υπεύθυνοι του τμήματος θα είναι σε θέση να δέχονται νέα πρόσωπα τα οποία θα τελούν υπό δοκιμή.
Οι πόρτες της Επισκοπής λοιπόν είναι ανοικτές για νέους, αλλά και άλλους παίκτες που θεωρούν ότι είναι έτοιμοι να προσφέρουν.