Με αρκετές απουσίες θα παραταχθεί το Αρκάδι στο πρώτο επίσημο ματς της χρονιάς κόντρα στα Μελίσσια, για την 1η αγωνιστική της Α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος μπάσκετ Γυναικών. Στο κυριακάτικο ματς (14:00) ο Κώστας Πλευράκης δεν θα έχει στη διάθεσή του, ούτε λίγο ούτε πολύ, 6 παίκτριες και έτσι το έργο της ομάδας του γίνεται ακόμα δυσκολότερο.
Οι Ρεθυμνιώτισσες θα αγωνιστούν χωρίς τις Ζουμπεράκη (τραυματίας), Μπάκα (δεν έχει εγγραφεί στο Πανεπιστήμιο, με αποτέλεσμα να μην έχει εκδοθεί το δελτίο της), Δημήτρη (δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής), Μίχου (λόγω σπουδών), Σταθοπούλου (λόγω μαθητικών υποχρεώσεων) και Στεφάνου. Το τζάμπολ στο κλειστό των Μελισσίων θα γίνει στις 14:00 το μεσημέρι και οι «ερυθρόλευκες» θα κυνηγήσουν το καλύτερο δυνατό.
Τα νέα πρόσωπα στη νεανική ομάδα του Αρκαδίου είναι πολλά, ενώ παράλληλα δεν έχουν εμπειρίες από Εθνικές κατηγορίες. Συνεπώς, θα κάνουν μία πολύ δυνατή προπόνηση και θα συνειδητοποιήσουν τι πραγματικά τους περιμένει στους αγώνες του πρωταθλήματος.
Δεν κατεβαίνει η ΦΕΑ στο Κύπελλο και τιμωρήθηκε με -2 βαθμούς στο πρωτάθλημα
Μία ευχάριστη είδηση περιελάμβανε η χθεσινή ημέρα για την ομάδα του Αρκαδίου. Η ΦΕΑ δεν θα αγωνιστεί στο ματς Κυπέλλου κόντρα στο Σπόρτινγκ και έτσι τιμωρήθηκε με αφαίρεση δύο βαθμών από το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας.
Η ανακοίνωση της Επιτροπής Πρωταθλημάτων αναφέρει χαρακτηριστικά: «Λόγω αδυναμίας συμμετοχής του Σωματείου ΦΕΑ ΝΦ ΝΧ στον αγώνα της Α’ φάσης, 1η αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών ΦΕΑ ΝΦ ΝΧ – ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ της 14/09/2014, ο αγώνας αυτός ματαιώνεται και κατακυρώνεται υπέρ του Σωματείου ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ, το οποίο προκρίνεται στην επόμενη αγωνιστική.
Τέλος ενημερώνουμε ότι το Σωματείο ΦΕΑ ΝΦ ΝΧ υφίσταται μείωση δύο (2) βαθμών από το βαθμολογικό πίνακα του Πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας γυναικών, όπου συμμετέχει σύμφωνα με το άρθρο 10 της Ειδικής Προκήρυξης Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών, αγωνιστικής περιόδου 2014-2015».
Να υπενθυμίσουμε πως η ΦΕΑ είναι η ομάδα που υποδέχεται το Αρκάδι στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Βέβαια το ότι δεν θα πάρει μέρος στο Κύπελλο, δεν σημαίνει πως θα κάνει το ίδιο και στο πρωτάθλημα, χωρίς να αποκλείεται κάτι τέτοιο. Το σενάριο να είναι αισθητά αποδυναμωμένη «παίζει» όλο και περισσότερο. Η «μάχη» της παραμονής αναμένεται σκληρή στον φετινό «μαραθώνιο» και οι Ρεθυμνιώτισσες έχουν ήδη αφήσει πίσω τους μία ομάδα και μάλιστα πριν καν ξεκινήσουν οι επίσημες υποχρεώσεις.
Το πρόγραμμα και οι διαιτητές της 1ης αγωνιστικής της Α’ φάσης του Κυπέλλου Γυναικών
Κυριακή 14 Σεπτεμβρίου
12.00: ΑΟ Δάφνη Αγ. Δημ. – ΓΣ Κρόνος Αγ. Δ. Σπυρόπουλος – Σκαλτσής (Μαυρουδής)
13.00: ΑΟ Σερρών – ΓΣ Ηρακλής
Καλέσης – Λαδάς (Γιαβρής)
14.00: ΚΑΟ Μελισσίων – ΟΚΑ Αρκάδι Ρεθύμνου
Καρπάνος – Κανελόπουλος Μ. (Λιμιάτης)
14.00: Πανιώνιος ΓΣ – Ίκαρος Καλ. (Κ.Θ)
Τσολάκος – Λύρας (Ευστρατίου)
14.00: ΑΟΝΑ Ηρόδοτος – ΑΟ Π.Φαλήρου
Κωνσταντινίδου – Τσακαλογιάννης (Γιαννακουδάκης)
14.00: ΕΟ Σταυρούπολης – ΠΑΣ Γιάννινα
Μελανίδης – Χατζηχαρίσης (Αστρεινίδης)
14.00 ΑΣ ΝΊΚΗ Λευκ. – ΑΕ Πυλαίας
Παζώλης – Κοντογιάννης (Κανελλόπουλος)
14.00 ΑΠΣ Ασπίς 2001 Ξ. – Ολύμπια ΓΣ Λαρ.
Λαμπρίδης – Μπακάλης (Σαλικίδης)
14.00: ΑΣ Άρης Θ. – ΑΣ Τιτάνες Δράμας Σαρακενίδης – Ζιώγας (Ομ) (Σακελαρίου)
14.30: ΑΟ Άρης Πετρούπολης – ΑΟ Καλαμάτα 1980 Χουγιάζος – Τσάλας (Παπαδόπουλος Κ.)
15.00: ΑΠΣ Ναύαρχος Β. – ΜΓΣ Απόλλων Καλ.
Τσούλης – Πετανίδου (Παπαδόπουλος Ν.)