Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος έκανε γνωστή την προεπιλογή της Εθνικής για το τρίτο «παράθυρο» των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου και σε αυτή βρίσκεται ο Χάρης Γιαννόπουλος. Ο αρχηγός του Ρέθυμνο Cretan Kings θα παλέψει για να δώσει το «παρών» στην 15άδα που θα επιλέξει ο έμπειρος τεχνικός.
Η ΕΟΚ ανακοίνωσε χθες το πρωί τη λίστα των 24άρων παικτών που δηλώθηκε στη FIBA για τα παιχνίδια με το Ισραήλ (28/6) και την Εσθονία (2/7). Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος συμπεριέλαβε στην αρχική επιλογή του παίκτες από Ολυμπιακό (μοναδική εξαίρεση ο Γιώργος Πρίντεζης), Παναθηναϊκό Superfoods, τους Κώστα Κουφό και Τάιλερ Ντόρσεϊ από το ΝΒΑ, όχι όμως τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και τον Γιώργο Παπαγιάννη.
Σε ό,τι αφορά στους δύο τελευταίους, γίνονται συζητήσεις και προσπάθειες προκειμένου να δώσουν το «παρών» στους πρώτους αγώνες της δεύτερης φάσης, τον Σεπτέμβριο. Επίσης, στην αρχική επιλογή του ομοσπονδιακού τεχνικού βρίσκεται ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος δεν δηλώθηκε στα δύο προηγούμενα «παράθυρα».
Ο Χάρης Γιαννόπουλος αγωνίστηκε σε αυτά και κάτι ανάλογο θα προσπαθήσει να κάνει και τώρα. Σαφώς και το έργο του είναι δυσκολότερο, καθώς οι επιλογές για τον Θανάση Σκουρτόπουλο είναι περισσότερες. Όμως, ο ομοσπονδιακός τεχνικός έχει δείξει πως θέλει έναν κλασικό σουτέρ και αυτόν τον ρόλο μπορεί κάλλιστα να τον παίξει ο αρχηγός του Ρέθυμνο Cretan Kings.
Τέλος, ο έμπειρος τεχνικός θα επιλέξει 15 παίκτες και άπαντες θα πάρουν χρόνο συμμετοχής στα δύο εκτός έδρας παιχνίδια με Ισραήλ (28/6) και Εσθονία (2/7).
Αναλυτικά οι επιλογές του Θανάση Σκουρτόπουλου:
ΓΚΑΡΝΤ: Νικ Καλάθης, Βαγγέλης Μάντζαρης, Λευτέρης Μποχωρίδης, Τάιλερ Ντόρσεϊ, Κώστας Σλούκας, Νίκος Γκίκας, Δημήτρης Κατσίβελης, Αντώνης Κόνιαρης, Γιαννούλης Λαρεντζάκης, Γιάννης Αθηναίου.
ΦΟΡΓΟΥΟΡΝΤ: Χάρης Γιαννόπουλος, Κώστας Παπανικολάου, Ιωάννης Παπαπέτρου, Θανάσης Αντετοκούνμπο, Παναγιώτης Βασιλόπουλος, Λεωνίδας Κασελάκης, Χρήστος Σαλούστρος, Ντίνος Μήτογλου, Ντούσαν Σάκοτα, Βαγγέλης Μαργαρίτης, Λίνος Χρυσικόπουλος.
ΣΕΝΤΕΡ: Γιάννης Μπουρούσης, Ίαν Βουγιούκας, Κώστας Κουφός.
Το πανόραμα των ημιτελικών της Basket League
Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκαν να κάνουν το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών απέναντι σε ΠΑΟΚ και Προμηθέα Πατρών αντίστοιχα. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 92-79 και οι «ερυθρόλευκοι» με 108-71 και πλέον οι 4 ομάδες έχουν στρέψει την προσοχή τους στα σημερινά δεύτερα παιχνίδι.
1ος αγώνας
Ολυμπιακός – Προμηθέας Πατρών 108-71
Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 92-79
2ος αγώνας – Σάββατο 26 Μαΐου
17.30 Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ (Cosmotesport 7)
(Μάνος-Δεσλής-Τζαφλέρης)
19.30 Ολυμπιακός – Προμηθέας Πατρών (Cosmotesport 4)
(Πηλοϊδης-Ψαριανός-Πουρσανίδης Κ.)
3ος αγώνας – Τρίτη 29 Μαΐου
18.30 ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός (ΕΡΤ1)
(Καρακατσούνης-Σώμος-Μαγκλογιάννης)
20.30 Προμηθέας Πατρών – Ολυμπιακός (ΕΡΤ2)
(Σχινάς-Ανδρικόπουλος-Παντελίδης)