Δεν χρειάστηκε να περάσουν παραπάνω από τέσσερις ημέρες και η διοίκηση του Αστέρα Ρεθύμνου ανακοίνωσε ακόμη μια επιστροφή ποδοσφαιριστή που ξεκίνησε και αγωνίστηκε με τα «κυανοκίτρινα» στην περσινή σεζόν (2017-18), όμως δεν ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα στην Σοχώρα.
Μετά τον Δημήτρη Ρηγάκη και ο Βασίλης Μπαστάκης θα φορέσει ξανά την φανέλα με το αστέρι στο στήθος, περνώντας την πύλη του γηπέδου του περιφερειακού 3,5 μήνες, αφού είπε εκείνο το απρόβλεπτο «αντίο» στις 15 Μαρτίου. Ο αμυντικός χαφ που θα συμπληρώσει 27 χρόνια ζωής στις 9 Δεκεμβρίου, αποτελεί την τρίτη φετινή μεταγραφή του Αστέρα και αναμένεται να ισχυροποιήσει την μεσαία γραμμή του συγκροτήματος του Ηλία Ασπρομάτη. Ο έμπειρος μέσος που έκανε τα πρώτα του ποδοσφαιρικά βήματα στις Ακαδημίες του Sports center, στην Μεσσαρά.
Παρά το γεγονός ότι έχει γεννηθεί μόλις το 1991, έχει καταφέρει ήδη να κερδίσει δυο πρωταθλήματα Δ’ Εθνικής κατηγορίας, με την Επισκοπή και με τον ΠΑΟ Κρουσώνα, ένα Πανελλήνιο με την Μικτή Νέων Ηρακλείου την περίοδο 2007-08, ενώ έχει αποκτήσει σημαντική εμπειρία από τα πολλά χρόνια παρουσίας του στα γήπεδα της τέταρτης από τις ερασιτεχνικές κατηγορίες. Ο Βασίλης Μπαστάκης πριν από τον Αστέρα, έχει φορέσει την φανέλα των Ασήμι, Κόρακα, Ρούβα και Ζαρού στην Α’ ΕΠΣΗ, Αετού Ανωγείων, Αλεξάνδρειας Ημαθίας, Επισκοπής και ΠΑΟ Κρουσώνα στην Δ’ Εθνική, ακολουθώντας τους τελευταίους την επόμενη χρονιά και στην αντίστοιχη Γ’ ενώ, επέστρεψε στα τοπικά πρωταθλήματα του Ρεθύμνου για λογαριασμό του Ρεθυμνιακού.
Πέρσι εκτός από την παρουσία του στην ενδεκάδα του Αστέρα Ρεθύμνου, υπήρξε και προπονητής στα τμήματα υποδομής του Ομίλου, καθώς είναι κάτοχος πιστοποιητικού UEFA C. Η επίσημη ανακοίνωση των «κυανοκίτρινων» για την επιστροφή του Βασίλη Μπαστάκη είναι:
«Το Δ.Σ. του Αστέρα Ρεθύμνου ανακοινώνει την επιστροφή στο δυναμικό του, του έμπειρου αμυντικού χαφ Βασίλη Μπαστάκη. Ο 27χρονος μέσος είναι πρωταθλητής στην Δ’ Εθνική δύο φορές με τις ομάδες της Επισκοπής (2011-2012) και του ΠΑΟ Κρουσώνα (2012-2013), πρωταθλητής με την Μικτή ομάδα Νέων της ΕΠΣΗ (2007-2008), αλλά και κάτοχος του πιστοποιητικού προπονητικής UEFA C’.
Του ευχόμαστε καλή επιτυχία στην επιστροφή του στον Αστέρα Ρεθύμνου με υγεία, και είμαστε πεπεισμένοι, ότι με την πολύτιμη εμπειρία που έχει από ρις Εθνικές κατηγορίες, θα μας βοηθήσει στην επίτευξη των στόχων μας».
Βασίλης Μπαστάκης: «Επιστρέφω σε μια καινούρια προσπάθεια»
Ιδιαίτερα ικανοποιημένος για την επιστροφή του στην ομάδα του Αστέρα Ρεθύμνου, αλλά και αισιόδοξος για την πορεία που θα έχει αυτή στην νέα αγωνιστική περίοδο, εμφανίστηκε, μετά την ολοκλήρωση της συμφωνίας με την διοίκηση των «κυανοκίτρινων», στις σχετικές του δηλώσεις ο Βασίλης Μπαστάκης. «Μετά από την απουσία 3 μηνών από την ομάδα, λόγω ασυνέπειας της προηγούμενης διοίκησης, επιστρέφω σε μια καινούρια προσπάθεια που γίνεται στον Αστέρα Ρεθύμνου.
Είμαι χαρούμενος με την εξέλιξη που είχαν οι συζητήσεις με τους ανθρώπους της ομάδας και αισιόδοξος για την πορεία της. Εύχομαι σε όλους ο Θεός να δώσει μια χρονιά με υγεία και επιτυχίες. Θα ήθελα επίσης να ευχαριστήσω τις ομάδες που ενδιαφέρθηκαν για την απόκτησή μου, με τιμά ιδιαίτερα και τους εύχομαι καλή επιτυχία.
Τέλος, το μεγαλύτερο «ευχαριστώ» θέλω να το δώσω στην μέλλουσα γυναίκα μου, που είναι πάντα δίπλα μου και με στηρίζει».