Με την κληρωτίδα να αναδεικνύει την σπουδαία αναμέτρηση στην Βουλιαγμένη, κόντρα στην ομώνυμο συγκρότημα, η γυναικεία ομάδα πόλο του ΝΟ Ρεθύμνου, ξεκινάει στις 13 Οκτωβρίου τις επίσημες υποχρεώσεις της για το νέο πρωτάθλημα της Α1. Τα κορίτσια του Κώστα Φιτσανάκη που κατέκτησαν την 4η θέση στο γκρούπ του τίτλου, κατά την περσινή περίοδο, περιλαμβάνονται κατά τη διάρκεια της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος στον Α’ όμιλο, εκείνον που απαρτίζεται από τις ομάδες που τερμάτισαν στην πρώτη τετράδα της διοργάνωσης κατά την περσινή σεζόν. Έτσι λοιπόν οι πολίστριες του Ρεθύμνου θα συναντήσουν ξανά τις πανίσχυρες Βουλιαγμένη, Ολυμπιακό και Εθνικό, με την πρόσφατη προϊστορία να δείχνει ότι στέκονται πολύ καλά απέναντί τους. Τον Β’ Όμιλο της ίδιας φάσης διεξαγωγής συμπληρώνουν οι ομάδες εκείνες που κατέλαβαν τις θέσεις 5 ως 7 στην περσινή κατάταξη (ΝΕ Πατρών, Νηρέας Χαλ. και Γλυφάδα στις οποίες έρχεται να προστεθεί η ομάδα της Λάρισας που προβιβάστηκε από την Α2).
Από την Β’ φάση ξεκινάνε τα… πολύπλοκα
Στο ελαφρώς πολύπλοκο σύστημα διεξαγωγής του πρωταθλήματος της Α1 πόλο γυναικών, στην Β’ φάση της διοργάνωσης που ακολουθεί, οι δύο πρώτοι του Α’ ομίλου και οι δύο τελευταίοι του Β’ ομίλου παίζουν μεταξύ τους, ενώ οι υπόλοιπες ομάδες των δυο γκρουπ σχηματίζουν έναν ακόμη όμιλο, στον οποίο θα πραγματοποιηθούν μεταξύ τους διπλές αναμετρήσεις. Εκείνες που θα τερματίσουν στην πρώτη δυάδα του ομίλου της Β’ φάσης θα σχηματίσουν μαζί με τους δυο πρώτους του ομίλου της Α’ φάσης το γκρουπ εκείνο που χαρακτηρίζεται ως «γκρουπ τίτλου» ή αλλιώς Α’ όμιλος της Γ’ φάσης, ενώ στον αντίστοιχο Β’ όμιλο θα δώσουν το παρόν οι δυο ομάδες που τερμάτισαν στις θέσεις 3-4 του μοναδικού ομίλου της Β’ φάσης, μαζί με εκείνες που τερμάτισαν τελευταίες από τον Β’ όμιλο της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος. Σύμφωνα λοιπόν με την κλήρωση το πρόγραμμα της Α’ φάσης στο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών για τους δυο ομίλους είναι:
Α’ Φάση
Α’ Όμιλος
1η αγωνιστική / 4η αγωνιστική
Βουλιαγμένη – ΝΟ Ρεθύμνου
Εθνικός – Ολυμπιακός
2η αγωνιστική / 5η αγωνιστική
Βουλιαγμένη – Ολυμπιακός
Εθνικός – ΝΟ Ρεθύμνου
3η αγωνιστική / 6η αγωνιστική
Εθνικός – Βουλιαγμένη
ΝΟ Ρεθύμνου – Ολυμπιακός
Β’ Όμιλος
1η αγωνιστική / 4η αγωνιστική
ΝΕ Πατρών – Νηρέας Χαλ.
Λάρισα – Γλυφάδα
2η αγωνιστική / 5η αγωνιστική
ΝΕ Πατρών – Γλυφάδα
Λάρισα – Νηρέας Χαλ.
3η αγωνιστική / 6η αγωνιστική
Λάρισα – ΝΕ Πατρών
Νηρέας Χαλ. – Γλυφάδα
Κώστας Φιτσανάκης: «Στόχος η εύκολη παραμονή»
Λίγο μετά την ολοκλήρωση της κλήρωσης του πρωταθλήματος της Α1 και γνωρίζοντας πλέον το πρόγραμμα, ο έμπειρος τεχνικός του ΝΟ Ρεθύμνου, στάθηκε κυρίως στις πρώτες δυο αναμετρήσεις που θα δώσουν τα κορίτσια του, τονίζοντας σχετικά: «Είμαστε στην 4άδα των δυνατών και όλα τα παιχνίδια θα είναι δύσκολα. Και οι 3 ομάδες είναι ιδιαίτερα ενισχυμένες. Το πρόγραμμα δεν μπορεί να χαρακτηριστεί εύκολο ή δύσκολο, καθώς ούτως ή άλλως είναι δύσκολα τα ματς. Πόσο μάλλον τώρα που έχουμε και τα δύο πρώτα παιχνίδια εκτός έδρας. Ο πρώτος και βασικός στόχος είναι να έχουμε μία εύκολη παραμονή, σε συνδυασμό με το να χρησιμοποιήσουμε πολλά νέα κορίτσια από τις ακαδημίες μας».