Σε δύο κατηγορίες χωρίστηκαν οι ομάδες του Εφηβικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚ, με την πρεμιέρα τους να είναι προγραμματισμένη στις 29 Σεπτεμβρίου.
Συγκεκριμένα στην Α’ κατηγορία θα δώσουν το «παρών» οι Ρέθυμνο BC, Ανδρογέας, Άγιος Νικόλαος, ΑΟΚ Χανιά, Εργοτέλης, Ηράκλειο, Ηρόδοτος, Κύδων, ΟΑΧ και ΟΦΗ. Στην Β’ θα αγωνιστούν οι Ακαδημία Ρεθύμνου, Ακρωτήρι, Δειλινό, Ιεράπετρα, ΑΟ Κισσάμου, Μεσσαρά, Πεδιάδα ΑΟΧ, Πλατανιάς, Σητειακός και Τηγανίτης.
Όσον αφορά την Α’ κατηγορία, στην Α’ φάση οι ομάδες θα συναντηθούν μεταξύ τους σε διπλούς αγώνες, σύμφωνα με την κλήρωση και το πρόγραμμα που θα καταρτισθεί. Μετά το φινάλε της κανονικής περιόδου, οι 2 τελευταίες ομάδες της Α’ Κατηγορίας υποβιβάζονται στην Β’ Κατηγορία της επόμενης αγωνιστικής περιόδου.
Στην Β’ φάση (Α’ κατηγορίας) προκρίνονται οι 4 πρώτες ομάδες, οι οποίες θα συναντηθούν μεταξύ τους σε Φάιναλ-4 και δη ο 1ος με τον 4ο και ο 2ος με τον 3ο. Οι ηττημένοι θα αρκεστούν στον μικρό τελικό και οι νικητές θα διεκδικήσουν την κατάκτηση του τίτλου και την πρόκριση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα.
Σχετικά με την Β’ κατηγορία των Εφήβων, οι ομάδες θα συναντηθούν μεταξύ τους σε διπλούς αγώνες. Οι δύο πρώτες προβιβάζονται στην Α’ κατηγορία της επόμενης αγωνιστικής περίοδο.
Στο Πανελλήνιο και Παγκρήτιο Πρωτάθλημα Εφήβων δικαιούνται να πάρουν μέρος αθλητές που γεννήθηκαν τα έτη 2002, 2003 και 4 αθλητές του 2004 και νεότεροι.
Ο τρόπος διεξαγωγής του Παιδικού πρωταθλήματος
Στις 28 Σεπτεμβρίου θα ξεκινήσουν τα πρωταθλήματα Παίδων Α’ και Β’, στα οποία δικαιούνται να πάρουν μέρος αθλητές που γεννήθηκαν το έτος 2004 και νεότεροι.
Στην Α’ κατηγορία θα αγωνιστούν 10 ομάδες και δη οι Κύδωνας, Ηράκλειο, ΑΟΚ Χανιά, Ρέθυμνο BC, Εργοτέλης, ΟΦΗ, Ηρόδοτος, Ανδρογέας, Άγιος Νικόλαος, ΟΑ Χανίων. Στην Α’ Φάση θα συναντηθούν μεταξύ τους σε διπλούς αγώνες. Μετά το φινάλε της κανονικής διάρκειας οι 2 τελευταίοι υποβιβάζονται στην Β’ Κατηγορία της επόμενης αγωνιστικής περιόδου.
Στη Β’ φάση προκρίνονται οι 3 πρώτες ομάδες της βαθμολογίας της Α’ κατηγορίας και η νικήτρια των μπαράζ της Β’ (βλ. παρακάτω). Οι 4 αυτές ομάδες θα συναντηθούν μεταξύ τους σε φάιναλ-4. Ο 1ος της Α’ αντιμετωπίζει τον πρωταθλητή της Β’ και ο 2ος τον 3ο (της Α’). Οι ηττημένοι παίζουν μικρό τελικό και οι νικητές στον μεγάλο τελικό.
Όσον αφορά την Β’ κατηγορία των Παίδων, συμμετέχουν οι Ρέθυμνο BC2, Ακαδημία Ρεθύμνου, Ανδρογέας2, Αναγέννηση, Δειλινό, Ακρωτήρι, Ηράκλειο2, Ιεράπετρα, Κύδων2, Μεσσαρά, Νεάπολη, ΟΑΣΗ, ΟΑΧ2, ΟΦΗ2, ΟΦΣΧ, Πεδιάδα, Σητειακός, Τηγανίτης και Χανιά BC.
Στην Α’ Φάση οι ομάδες θα χωριστούν σε 2 ομίλους με γεωγραφικά κριτήρια και δη σε Α’ όμιλο (Δύση), Β’ όμιλο (Ανατολή). Οι υπόλοιπες ομάδες του Ηρακλείου θα συμπληρώσουν τους ομίλους μετά από κλήρωση και θα συναντηθούν μεταξύ τους σε διπλούς αγώνες σύμφωνα με την κλήρωση και το πρόγραμμα που θα καταρτισθεί.
Μετά το φινάλε της κανονικής περιόδου, ο 1ος του κάθε Ομίλου παίρνει την άνοδο στην Α’ κατηγορία της επόμενης αγωνιστικής περιόδου. Παράλληλα, θα κοντραριστούν μεταξύ τους σε αγώνα μπαράζ και ο νικητής θα συμμετάσχει στο φάιναλ-4 της Α’ κατηγορίας.