Με την εξέταση μαρτύρων του κατηγορητηρίου, συνεχίζεται σήμερα στις 12:00 το μεσημέρι, στο Μικτό Ορκωτό Δικαστήριο Χανίων, η δίκη για την υπόθεση του θανάτου της 16χρονης μαθήτριας Στέλλας Ακουμιανάκη, την ημέρα του Πάσχα του 2011, που προκλήθηκε συνέπεια κατανάλωσης υπερβολικής δόσης αλκοόλ, 32 ώρες μετά τη μεταφορά της στο Νοσοκομείο Ρεθύμνου.
Χθες, εξετάστηκαν τρεις αστυνομικοί που υπηρετούσαν στην Υποδιεύθυνση Ασφαλείας Ρεθύμνου, ένας άνδρας της ιδιωτικής εταιρίας φύλαξης του Νοσοκομείου Ρεθύμνου (security) και μια νοσηλεύτρια. Κατέθεσαν για την υπόθεση όσα γνώριζαν, αλλά και απάντησαν σε πολλές ερωτήσεις τόσο της έδρας του Δικαστηρίου, όσο και των συνηγόρων πολιτικής αγωγής και υπεράσπισης.
Οι αστυνομικοί αναφέρθηκαν στις έρευνες τις οποίες έκαναν, προκειμένου να αποκαλυφθούν τα περιστατικά που διαδραματίστηκαν το βράδυ της Παρασκευής, από την στιγμή που το ανήλικο κορίτσι έφυγε από το σπίτι του και βρέθηκε στην πόλη του Ρεθύμνου για να διασκεδάσει με φιλική της παρέα, έως την στιγμή που μεταφέρθηκε στο Νοσοκομείο από τους φίλους της σε λιπόθυμη κατάσταση, λόγω κατανάλωσης μεγάλης ποσότητας αλκοόλ.
Οι παραπάνω μάρτυρες ανέφεραν πως έφτασαν στους δυο νεαρούς, τον 26χρονο σήμερα κατηγορούμενο και τον συγκατηγορούμενό του που θα δικαστεί από Δικαστήριο Ανηλίκων. Εξιστόρησαν το χρονικό των πρώτων καταθέσεων που έλαβαν από αυτούς, χαρακτηρίζοντάς τις παραπλανητικές, καθώς, όπως ανέφεραν, δεν τους είπαν την αλήθεια, αλλά ότι ναι μεν συνδιασκέδαζαν με την Στέλλα μέχρι κάποια ώρα και στη συνέχεια χώρισαν, αφού το κορίτσι έφυγε χωρίς να γνωρίζουν που πήγε κι ότι αργότερα την βρήκαν λιπόθυμη έξω από ένα κλαμπ στην οδό Μελισσινού και την μετέφεραν στο Νοσοκομείο.
Συνεχίζοντας οι αστυνομικοί μάρτυρες, είπαν πως όταν πλέον η Στέλλα έφυγε από τη ζωή κι ενώ η Αστυνομία συνέχιζε τις έρευνές της, κάποιες μέρες μετά, εμφανίστηκε ο 26χρονος νεαρός στην Υποδιεύθυνση Ασφαλείας, λέγοντας πως θέλει να πει την αλήθεια, αναίρεσε την πρώτη κατάθεσή του κι αποκάλυψε κλαίγοντας τι είχε συμβεί. Ότι δηλαδή ήταν μαζί με το κορίτσι, ότι κατανάλωσαν αλκοόλ αρχικά σε κάποια κλαμπ, στη συνέχεια επιβιβάστηκαν στο Ι.Χ. του και οι τρεις μαζί κι έφτασαν στον Περιφερειακό όπου στάθμευσαν. Τους είπε για τη φιάλη ουίσκι που καταναλώθηκε στο όχημα, τους υπέδειξε το σημείο που είχαν σταθμεύσει, τους ανέφερε την κατάσταση στην οποία περιήλθε η 16χρονη και στην απόφαση που έλαβαν να τη μεταφέρουν στο Νοσοκομείο.
Ο 45χρονος υπάλληλος σεκιούριτι κατά την εξέτασή του, ανέφερε πως τα ξημερώματα της Μεγάλης Παρασκευής 2011, ήταν υπηρεσία όταν οι δύο νεαροί μετέφεραν το ανήλικο κορίτσι στο Νοσοκομείο με Ι.Χ., ότι εκείνος έσπευσε κι έφερε φορείο, βοήθησε τους νεαρούς να τοποθετήσουν πάνω το κορίτσι όπως και να το μεταφέρουν στο Τμήμα Επειγόντων Περιστατικών. Πρόσθεσε ότι μπήκε ο ίδιος στην αίθουσα ανάνηψης, κατονόμασε το προσωπικό που βρισκόταν εκεί, αναφέροντας ότι παρέμεινε στην αίθουσα μέχρι την στιγμή που είδε τον ειδικευόμενο γιατρό να τοποθετεί στο κορίτσι ορό και στη συνέχεια να δίνει εντολή να οδηγηθεί στον διάδρομο έξω από το ΤΕΠ η ασθενής. Ο μάρτυρας πρόσθεσε ότι στη διάρκεια της υπόλοιπης βάρδιας του πήγε επανειλημμένα στο σημείο, έξω από το ΤΕΠ, όπου ήταν το φορείο με το κορίτσι. Τελευταία φορά, όπως είπε, πέρασε στις 6.30 το πρωί τελειώνοντας η βάρδια του και είδε το κορίτσι ανασηκωμένο στο φορείο να κάνει εμετό.
Η 50χρονη νοσηλεύτρια που εξετάστηκε ως μάρτυρας, αναλάμβανε υπηρεσία στις 7:00 το πρωί του Μεγάλου Σαββάτου του 2011, κι όπως είπε, όταν πήγε στο Νοσοκομείο, κατά δέκα λεπτά νωρίτερα, για να αναλάβει βάρδια είδε έξω από το ΤΕΠ το κορίτσι πάνω στο φορείο, γυρισμένο στο πλάι και ύστερα από λίγα λεπτά, αφού εν τω μεταξύ είχε φορέσει την στολή της, είδε την 16χρονη να κάνει εμετό, ενώ κοντά της ήταν κι ένας νεαρός. Η ίδια έσπευσε να την βοηθήσει να ξαπλώσει στην ενδεδειγμένη θέση. Ενημερώθηκε για την κατάσταση μέθης του κοριτσιού από την συνάδελφό της που τελείωνε τη βάρδια, την ρώτησε μάλιστα τι έχει γίνει με το συγκεκριμένο περιστατικό και τι πρέπει να κάνει η ίδια σύμφωνα με τις ιατρικές οδηγίες που υπάρχουν, κι έλαβε τη διαβεβαίωση πως για το κορίτσι έχουν γίνει όλα όσα έπρεπε να γίνουν κι ότι το μόνο που χρειάζεται είναι να κάνει αντικατάσταση του ορού όταν τελειώσει εκείνος που ήδη είχε το κορίτσι.
Να σημειωθεί ότι η μάρτυρας είχε καταθέσει ότι εκείνη διαπίστωσε στις 9.30 περίπου το πρωί, κατόπιν ερωτήσεών της προς τους νεαρούς για την ηλικία της ασθενούς, ότι το κορίτσι ήταν ανήλικο και πως δεν είχαν ειδοποιηθεί οι γονείς του από το Νοσοκομείο, ότι έσπευσε να ενημερώσει σχετικά τηλεφωνικά την γιατρό που είχε αναλάβει βάρδια πρωινή κι ότι σχεδόν την ίδια στιγμή ο ένας από τους νεαρούς που συνόδευαν το ανήλικο κορίτσι έτρεξε και της είπε πως η Στέλλα βγάζει αφρούς από τη μύτη. Εκείνη άμεσα ενημέρωσε τους γιατρούς, ειδικευόμενους και ειδικευμένους, οι οποίοι έσπευσαν για να βοηθήσουν το κορίτσι, όπως είπε η μάρτυρας.
Απαντώντας σε σχετικές ερωτήσεις της έδρας και των συνηγόρων, η νοσηλεύτρια είπε πως από τις 7 παρά δέκα που έφτασε στο ΤΕΠ για να αναλάβει βάρδια, έως τις 8 παρά 20, δεν βρισκόταν κανένας γιατρός εκεί, πρόσθεσε όμως πως όπως πάντα, έτσι κι εκείνη την ημέρα βρισκόταν στη διάθεση των ειδικευόμενων γιατρών και των νοσηλευτών τα τηλέφωνα των γιατρών, ώστε αν υπάρξει οποιαδήποτε ανάγκη να τους καλέσουν.
Η μάρτυρας ερωτήθηκε για τον τρόπο αντιμετώπισης των περιστατικών μέθης ανηλίκων όταν φτάνουν στο Νοσοκομείο και απάντησε ότι είναι ένα συχνό φαινόμενο κι ότι κατά την άποψή της αντιμετωπίζονταν κι αντιμετωπίζονται με τον ενδεδειγμένο τρόπο.
Να σημειωθεί ότι αν και εκφωνήθηκαν τα ονόματα δύο μαρτύρων για να εξεταστούν, φίλες της Στέλλας, δεν εμφανίστηκαν στο Δικαστήριο, καθώς σπουδάζουν σε άλλες πόλεις, σύμφωνα με τα δικαιολογητικά που προσκομίστηκαν.
Η δικαστική έδρα ενημέρωσε για την ημέρα και ώρα έναρξης των επόμενων δικασίμων, ως εξής: Σήμερα στις 12:00 το μεσημέρι, την ερχόμενη Τρίτη στις 9.30 και την ίδια ώρα την Τετάρτη.
Να σημειωθεί ότι για σήμερα το μεσημέρι, έξω από τα Δικαστήρια Χανίων έχει προγραμματιστεί συγκέντρωση συμπαράστασης προς τους κατηγορούμενους ειδικευόμενους γιατρούς, από συναδέλφους τους της Ένωσης ΕΣΥ Χανίων.