Οι φίλοι του σκακιού, και όχι μόνο, συναντήθηκαν για 2η φορά φέτος το καλοκαίρι και πήραν μέρος στο τουρνουά γρήγορου σκακιού. Το στέκι, στην δυτική πλευρά της παραλίας Ρεθύμνου, γέμισε με σκακιστές κάθε ηλικίας, προσφέροντας αρκετές ανταγωνιστικές παρτίδες. Σαφώς και τα βλέμματα των περαστικών, Ελλήνων και ξένων, επικεντρώθηκαν στις σκακιέρες.
Ο Σκακιστικός Όμιλος Ρεθύμνου διοργάνωσε για 2η φορά το τουρνουά γρήγορου σκακιού, κάτι που θα συνεχίσει να κάνει κάθε Κυριακή. Συνολικά 23 σκακιστές έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και η μία παρτίδα διαδεχόταν την άλλη. Δεν έλειψαν τα παιχνίδια που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, όπως και φυσικά και η πρωτιά.
Νικητής του τουρνουά αναδείχθηκε ο Γιώργος Σερντεδάκις με 6.5/7. Ακολούθησε ο Eduardo Go με 6/7 και την 3η θέση κατέκτησε ο Χάρης Δημούλας με 5/7. Μάλιστα, στην παρτίδα που κρίθηκε η 1η θέση, ο Σερντεδάκις έφερε ισοπαλία με τον Go, αλλά πήρε την 1η θέση γιατί ο Gο «κουβαλούσε» μία ισοπαλία από προηγούμενο παιχνίδι. Από ‘κει και πέρα, από την 4η μέχρι και την 9η θέση οι σκακιστές ισοβάθμησαν στους 4 βαθμούς.