Της ΣΤΕΛΛΑΣ ΜΑΘΙΟΥΔΑΚΗ
Κάθε άλλο παρά αδιάφορους θα μπορούσαν να αφήσουν τους επιχειρηματίες του Ρεθύμνου, οι τελευταίες κυβερνητικές εξαγγελίες για τη στήριξη της επιχειρηματικότητας, καθώς στην πλειοψηφία του ο επιχειρηματικός κόσμος του νομού, τις βλέπει με καλό μάτι.
Η μείωση του συντελεστή φορολόγησης των επιχειρήσεων για την τρέχουσα χρήση, από το 28% που είναι σήμερα στο 24%, καθώς και η περεταίρω μείωσή του στο 20% το 2020, σε συνδυασμό και με τις υπόλοιπες φοροελαφρύνσεις που σχεδιάζει αυτή την περίοδο το οικονομικό επιτελείο, δεν μένουν ασχολίαστες, καθώς καθημερινά μονοπωλούν το ενδιαφέρον όλων των ελεύθερων επαγγελματιών του νομού μας.
Οι ίδιοι, αν και εμφανίζονται συγκρατημένα αισιόδοξοι για το μέλλον του «επιχειρείν» στην χώρα μας, υποστηρίζουν πως τα μέτρα αυτά δεν αρκούν για να «αναγεννηθούν» και μάλιστα από τις στάχτες τους οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις, που πλήρωσαν ακριβά το τίμημα της κρίσης, όλα αυτά χρόνια. Ωστόσο, όπως λένε, τουλάχιστον για αρχή τα εν λόγω μέτρα, θα ανακουφίσουν τον επιχειρηματικό κόσμο, που έχει κυριολεκτικά «γονατίσει» από την υπερφορολόγηση.
Οι τελευταίες πάντως αλλαγές, που εξήγγειλε ο Κυριάκος Μητσοτάκης, φαίνεται να δίνουν ανάσα στις επιχειρήσεις, οι οποίες τα τελευταία χρόνια αναγκάζονταν μαζί με τις ασφαλιστικές εισφορές να δίνουν στο κράτος το 55% των κερδών τους.
«Οι αλλαγές στη φορολογία των επιχειρήσεων το 2019 δεν πρόκειται να επιβαρύνουν τον τρέχοντα προϋπολογισμό, αλλά τον επόμενο, καθώς οι επιχειρήσεις θα πληρώσουν τον μειωμένο φόρο το 2020 και αντίστοιχα οι μειώσεις του επόμενου έτους θα επιβαρύνουν τον προϋπολογισμό του 2021. Για το επόμενο έτος το κόστος υπολογίζεται στα 250 εκατ. ευρώ και επιπλέον 250 εκατ. ευρώ το 2021. Με βάση τα παραπάνω, ο μέσος συντελεστής φορολόγησης των επιχειρήσεων (φόρος εισοδήματος και φόρος επί των μερισμάτων) από 35,2% που είναι σήμερα θα μειωθεί στο 27,8% το 2019 και στο 24% το 2020», είχε τονίσει μεταξύ άλλων ο πρωθυπουργός.
Επιπλέον, ανάσα σε χιλιάδες μικρομεσαίους επαγγελματίες θα δώσει και η βελτίωση στη ρύθμιση των 120 δόσεων, που αφορά σε οφειλές στο δημόσιο. Άλλωστε, βασικός στόχος του οικονομικού επιτελείου, είναι να καταφέρουν να ενταχθούν και να παραμείνουν στην ρύθμιση περισσότεροι ότι είναι σήμερα.
Και αυτό -σύμφωνα με την κυβέρνηση- θα γίνει με μικρότερη ελάχιστη μηνιαία δόση, ευνοϊκότερα κριτήρια υπαγωγής και κίνητρα παραμονής στη ρύθμιση. Συγκεκριμένα ορίζεται πως η ελάχιστη μηνιαία καταβολή μειώνεται από τα 30 στα 20 ευρώ, το επιτόκιο για νοικοκυριά και επιχειρήσεις, μειώνεται από 5 σε 3%. Επίσης, ανοίγει η ρύθμιση για όλες τις επιχειρήσεις και τα νομικά πρόσωπα με βασική οφειλή μέχρι 1 εκ. ευρώ, αναστέλλονται οι κατασχέσεις και τα μέτρα αναγκαστικής είσπραξης για όσους εντάσσονται και παραμένουν στη ρύθμιση, ενώ θεσπίζεται και νέα πάγια ρύθμιση από 12 έως 24 δόσεις, για όσους έχουν δυσκολίες στην εξυπηρέτηση των οφειλών τους στο δημόσιο.
Βαγγέλης Μανιουδάκης: «Για τα νέα μέτρα αυτό που λέω είναι ναι μεν, αλλά…»
Εν τω μεταξύ, ικανοποίηση για τα νέα μέτρα, τα οποία βλέπει με θετική ματιά, εξέφρασε μιλώντας στα «Ρ.Ν.» ο αντιπρόεδρος του εμπορικού επιμελητηρίου Ρεθύμνου, Βαγγέλης Μανιουδάκης, ο οποίος όμως υπογράμμισε πως δεν είναι αρκετά για να δώσουν μια ουσιαστική ώθηση στις επιχειρήσεις.
Σχετικά μάλιστα ο κ. Μανιούδακης, τόνισε τα παρακάτω: «Τα μέτρα αυτά είναι σε θετική βάση, απλώς αυτό που εμείς σαν εμπορικό επιμελητήριο επισημαίνουμε, είναι ότι δεν αρκούν. Για να πάρει μπροστά η ανάπτυξη θα πρέπει να αλλάξουν πολλά πράγματα και κυρίως ζητήματα που αφορούν στον δημόσιο τομέα. Τι εννοώ με αυτό; Θα πρέπει το δημόσιο να λειτουργεί πιο αποτελεσματικά. Να μην φέρνει δυσκολίες στους επενδυτές που επιθυμούν να κάνουν μια επένδυση στην Ελλάδα. Θα πρέπει δηλαδή, ακόμα και οι διαδικασίες που ακολουθούνται σήμερα στο δημόσιο να απλουστευτούν. Γενικά πάντως πιστεύω ότι χρειάζεται μια αναδιαμόρφωση στην λειτουργία του δημοσίου».
Επιπλέον, ο Βαγγέλης Μανιουδάκης υποστήριξε πως πέρα από τις φοροελαφρύνσεις που σχεδιάζονται αυτή την περίοδο θα πρέπει να δρομολογηθούν και άλλα μέτρα στήριξης της επιχειρηματικότητας, προκειμένου να απομακρυνθεί οριστικά ο κίνδυνος των «λουκέτων» που συνεχώς «πλανάται» πάνω από τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις του τόπου.
«Η αγορά έχει παραμείνει στάσιμη μετά το μεγάλο σοκ που έπαθε, που παρουσιάστηκε από το 2013 μέχρι και το 2015. Οι ελεύθεροι επαγγελματίες, λόγω των εισφορών, έχουν πολύ μεγάλο πρόβλημα· και εκεί είναι ένα μεγάλο θέμα το οποίο πρέπει να λυθεί. Βέβαια, είπε ο κ. Μητσοτάκης ότι θα το λύσει, γιατί υπάρχουν πολλές ανισότητες. Θα πρέπει επίσης να γνωρίζετε ότι δεν γίνεται σε μια μέρα να αλλάξει η αγορά. Η αγορά για να λειτουργήσει και να φανούν τα ευνοϊκά, όταν παίρνεις ευνοϊκά, μέτρα περνάει αρκετός χρόνος και συγκεκριμένα πάνω από ένας χρόνος, ώστε να φανούν στην αγορά. Όμως, υπάρχει μια θετική αύρα και αυτό είναι καλό. Το ότι υπάρχει μια θετική εντύπωση, αυτό βοηθάει, όπως και να το κάνουμε», κατέληξε χαρακτηριστικά.
Σχολιάζοντας επίσης και το θέμα της ευνοϊκότερης ένταξης των επαγγελματιών στην ρύθμιση των 120 δόσεων, ο αντιπρόεδρος του επιμελητηρίου ανέφερε, πως το μέτρο αυτό θα βοηθήσει πολύ μια μεγάλη μερίδα επαγγελματιών. «Φυσικά είναι μια ανάσα. Γενικότερα όμως, το φορολογικό σύστημα θα πρέπει να στηθεί κάπως καλύτερα, διότι δεν έχουμε να ανταγωνιστούμε και να συγκρίνουμε μια κυβέρνηση… Ο επενδυτής, ας πούμε, που θέλει να έρθει στην Ελλάδα, δεν έρχεται να συγκρίνει την κυβέρνηση Τσίπρα με την κυβέρνηση του Μητσοτάκη. Συγκρίνει την Ελλάδα με την Κύπρο, με την Ρουμανία, με την Βουλγαρία, με αυτές τις χώρες, οι οποίες έχουν μια φορολογία της τάξης του 10% και 12%. Γνωρίζω βέβαια ότι υπάρχουν δυσκολίες λόγω των μνημονίων και λόγω της επιτήρησης, αλλά πρέπει σιγά- σιγά να καταφέρουμε να κατεβάσουμε τη φορολογία, να έχουμε μια ίση φορολογία που να περνάνε όλα τα έξοδα, μια φορολογία για παράδειγμα του 15%», είπε μεταξύ άλλων ο Βαγγέλης Μανιουδάκης.
Γιώργος Πολιουδάκης: «Τα νέα μέτρα είναι καλά για αρχή…»
«Αν υλοποιηθούν όλα όσα εξήγγειλε ο κ. Μητσοτάκης, είναι καλά μέτρα για αρχή». Αυτό ήταν το πρώτο σχόλιο που έκανε μιλώντας στην εφημερίδας μας ο πρόεδρος του εμπορικού συλλόγου Ρεθύμνου, Γιώργος Πολιουδάκης.
Ο κ. Πολιουδάκης υποστήριξε μεταξύ άλλων πως οι εξαγγελίες του Κυριάκου Μητσοτάκη είναι ένα πρώτο καλό και θετικό βήμα, όμως, δεν είναι αρκετό, όπως είπε, για να «αναστηθούν» οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις. Επίσης, εξέφρασε την ελπίδα ότι η προσπάθεια από πλευρά της κυβέρνησης για την ουσιαστική στήριξη του κλάδου θα συνεχιστεί και στο μέλλον.
Χαρακτηριστικά στο σημείο αυτό τόνισε και τα παρακάτω: «Και η μείωση του ΕΦΚΑ και η μείωση της φορολογίας των ανώνυμων εταιριών και η προκαταβολή του φόρου και όλα όσα εξήγγειλε, είναι θετικά μέτρα, τα οποία περιμένουμε να τα δούμε στο φορολογικό νομοσχέδιο που θα κατατεθεί. Και εάν τελικά ισχύσουν, τότε θα είναι ένα πολύ καλό και θετικό πρώτο βήμα, καθώς μετά από τόσα χρόνια φορολογικής αφαίμαξης των επιχειρήσεων, ελπίζουμε τώρα ότι κάτι θα αλλάξει. Ελπίζουμε δηλαδή, ότι στην συνέχεια θα κάνει και τα υπόλοιπα πράγματα που έχει υποσχεθεί, διότι και η προηγούμενη κυβέρνηση είχε υποσχεθεί πολλά πράγματα, αλλά τελικά δεν έκανε τίποτα για να μας δώσει ανάσα. Αντιθέτως, μόνο επιπλέον φορολογία μας επέβαλε…», κατέληξε χαρακτηριστικά ο πρόεδρος του εμπορικού συλλόγου Ρεθύμνου.
Ηρακλής Ξυδάκης: «Τα μέτρα θα βοηθήσουν τους επαγγελματίες και θα συμβάλλει στο άνοιγμα της αγοράς»
Στο ίδιο μήκος κύματος ήταν τα όσα σχολίασε στην εφημερίδα μας και ο πρόεδρος της ομοσπονδίας επαγγελματοβιοτεχνών Ρεθύμνου, Ηρακλής Ξυδάκης. Ο κ. Ξυδάκης μάλιστα εξέφρασε την ελπίδα του ότι τα εν λόγω μέτρα ίσως να καταφέρουν να σταματήσουν τον «κατήφορο» στον οποίο οδεύουν τα τελευταία χρόνια οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις και του νομού μας.
«Ότι ανακοινώνεται στην κατεύθυνση της μείωσης των φόρων, αλλά και των ασφαλιστικών εισφορών, είναι καλό, διότι θα βοηθήσει όλους τους επαγγελματίες και θα συμβάλλει στο άνοιγμα της αγοράς. Κατά συνέπεια μόνο ωφέλημα μπορούν να χαρακτηριστούν όλα αυτά τα μέτρα για όλους τους επαγγελματικούς κλάδους. Εμείς το μόνο που ευχόμαστε είναι απλά να γίνουν πράξη», ανέφερε μεταξύ άλλων ο κ. Ξυδάκης.
Και συνεχίζοντας πρόσθεσε πως και η βελτίωση της ρύθμισης των 120 δόσεων, αναμένεται να δώσει μεγάλη ανάσα σε πολλές επιχειρήσεις. «Γενικά πάντως, πιστεύουμε ότι τώρα μπορεί και να γλιτώσουμε νέα λουκέτα. Όλοι περιμένουμε να δούμε και κυρίως να γίνουν πράξη όλες αυτές οι εξαγγελίες, αν και είναι νωρίς ακόμα», υπογράμμισε χαρακτηριστικά ο πρόεδρος της ομοσπονδίας επαγγελματοβιοτεχνών Ρεθύμνου.