Το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος Παίδων έχουν στα χέρια τους οι Ρεθυμνιώτες, επικρατώντας του Άρη με 13-6. Μετά τις ήττες από Ολυμπιακό και Βουλιαγμένη, οι «κίτρινοι» έκαμψαν την αντίσταση της ομάδας από τη Θεσσαλονίκη στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του α’ ομίλου. Πλέον θέλουν νίκη στο σημερινό (11:30) ματς κόντρα στη ΝΟ Πατρών, με την οποία εξασφαλίζουν την παρουσία τους στην πρώτη 6άδα.
Η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη ηττήθηκε στην πρεμιέρα από τον Ολυμπιακό με 11-5, αλλά απέναντι στην Βουλιαγμένη λίγο έλειψε να κάνει την έκπληξη. Οι Ρεθυμνιώτες πολίστες ήταν συγκεντρωμένοι και με αποτελεσματική άμυνα κατάφεραν να μπουν στο τελευταίο οκτάλεπτο με το σκορ να είναι στο 4-4. Πέντε λεπτά πριν το φινάλε, όμως, οι «κίτρινοι» προδόθηκαν από τις δυνάμεις τους και από την κούραση, ενώ η Βουλιαγμένη επιστράτευσε το βάθος του πάγκου της. Με 3 αναπάντητα γκολ έκανε το 7-4 και πήρε τη νίκη.
Στο χθεσινό ματς, όμως, η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη δεν είχε περιθώρια για άλλες απώλειες και τελικά έφτασε στο 13-6 κόντρα στον Άρη. Το ματς ήταν ντέρμπι και οι Θεσσαλονικείς προηγούνταν στο τέλος του 3ου οκταλέπτου με 5-6. Οι Ρεθυμνιώτες όμως φόρτσαραν στα τελευταία λεπτά και πέτυχαν 7 γκολ, έναντι κανενός του Άρη (13-6).
Η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη εξέτισε το ρεπό της χθες το βράδυ και σήμερα το πρωί δίνει τον πλέον καθοριστικό αγώνα για τις μετέπειτα διασταυρώσεις. Στις 11:30 αντιμετωπίζει τον ΝΟ Πατρών και με νίκη κατακτά την 3η θέση του α’ ομίλου. Σε αυτήν την περίπτωση θα αγωνιστεί για τις θέσεις 5-6 κόντρα στον 3ο του β’ ομίλου και δη το ΚΟΠΙ. Εάν ο ΝΟΡ ηττηθεί θα αρκεστεί στις θέσεις 7-8 κόντρα στον 4ο του έτερου ομίλου και δη στην ΝΕ Πατρών.
Κώστας Φιτσανάκης: «Όλα για όλα με τον ΝΟ Πατρών»
Ο προπονητής του Ναυτικού Ομίλου Ρεθύμνου, με δηλώσεις του στα «Ρ.Ν.», εξήγησε τον τρόπο που ήρθε η ήττα από την Βουλιαγμένη αλλά και η νίκη κόντρα στον Άρη. Επίσης, επεσήμανε πως η ομάδα του είναι έτοιμη για το μεγάλο ντέρμπι με τον ΝΟ Πατρών, που θα κρίνει την είσοδό της ή όχι στην 6άδα της τελικής φάσης.
«Μετά τη φυσιολογική ήττα από τον Ολυμπιακό, κάναμε ένα πολύ καλό ματς κόντρα στην Βουλιαγμένη. Αμυντικά ήμασταν εξαιρετικοί, αλλά θα μπορούσαμε να τα πάμε καλύτερα στην επίθεση. Κάναμε υπερπροσπάθεια και τα παιδιά κουράστηκαν στα τελευταία λεπτά, ενώ φάνηκε η διαφορά στο βάθος του ρόστερ που έχει η Βουλιαγμένη.
Από κει και πέρα, το παιχνίδι κόντρα στον Άρη δεν ήταν το καλύτερο δυνατό για την ομάδα μας. Μας έλειπε η ουσία σε άμυνα και επίθεση, όμως η διαφορά της ποιότητας και της εμπειρίας στις τελικές φάσεις φάνηκε στο φινάλε και έτσι φτάσαμε στη σημαντική νίκη.
Πλέον πάμε να τα δώσουμε όλα κόντρα στο ΝΟ Πατρών, καθώς με νίκη μπαίνουμε στην 6άδα. Είμαστε έτοιμοι για τη νίκη, σ’ ένα μας που αναμένεται να κριθεί στις λεπτομέρειες».
Τα αποτελέσματα, τα φύλλα αγώνων και το υπόλοιπο πρόγραμμα του Β’ ομίλου της τελικής φάσης
1η αγωνιστική
ΝΟ Βουλιαγμένη – ΑΣ Άρης 17-2
Ολυμπιακός ΣΦΠ – ΝΟ Ρεθύμνου 11-5
Τα οκτάλεπτα: 4-0, 2-1, 3-2, 2-2
Οι σκόρερ: Μακρυγιάννης 3, Ραπτάκης 2
2η αγωνιστική
ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Βουλιαγμένης 4-7
Τα οκτάλεπτα: 0-0, 3-3, 1-1, 0-3
Οι σκόρερ: Μακρυγιάννης 2, Ραπτάκης 2.
ΝΟ Πατρών – Ολυμπιακός 8-9
3η αγωνιστική
Άρης – ΝΟ Ρεθύμνου 6-13
Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-4, 3-0, 0-7
Οι σκόρερ: Μακρυγιάννης 3, Ακουμιανάκης 1, Ζαχαράκης 3, Πίσσας 2, Ραπτάκης 2, Τζωρτζινάκης 2.
ΝΟ Βουλιαγμένης – ΝΟ Πατρών 11-3
4η αγωνιστική
ΝΟ Πατρών – ΑΣ Άρης
Ολυμπιακός – ΝΟ Βουλιαγμένης
Σάββατο 28 Ιουνίου
5η αγωνιστική
11:30 ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Πατρών
12:30 ΑΣ Άρης – Ολυμπιακός
Η βαθμολογία του β’ ομίλου μετά τις 3 πρώτες αγωνιστικές
1. ΝΟ Βουλιαγμένης, 3 αγ., 9 βαθμούς
2. Ολυμπιακός, 2 αγ., 6 βαθμούς
3. ΝΟ Ρεθύμνου, 3 αγ., 3 βαθμούς.
4. ΝΟ Πατρών, 2 αγ., 0 βαθμούς
5. Άρης, 2 αγ., 0 βαθμούς