Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΤΖΑΓΚΑΡΑΚΗ
Μία νίκη πριν από το ντέρμπι για τη διεκδίκηση της 1ης θέσης απέχει ο ΝΟΡ στην Α1 πόλο των γυναικών. Οι Ρεθεμνιώτισσες, λίγα 24ωρα μόνο μετά την επικράτησή τους επί του Τρίτωνα με 18-13 στα Χανιά, ξαναβουτούν στο ίδιο κολυμβητήριο για να τρέξουν στο σπριντ της 5ης αγωνιστικής κόντρα σ’ αυτές του Νηρέα Χαλανδρίου.
Φαινομενικά και θεωρητικά, ο ΝΟΡ διαθέτει καλύτερη ομάδα και έχει «το πάνω χέρι» απέναντι σ’ αυτές του Νηρέα που δεν έχουν κάποιο ιδιαίτερο κίνητρο στο ματς, αφού θα πρέπει να γίνουν απίστευτα πράγματα για να χάσουν την 3η θέση που θα τους δωρίσει το μπόνους του ενός (1) βαθμού για τη β’ φάση του πρωταθλήματος στον όμιλο της παραμονής.
Για τον ΝΟΡ όμως, το ματς αυτό έχει μεγάλη βαθμολογική και ψυχολογική σημασία. Τα κορίτσια έδειξαν ότι βρίσκονται σε καλό αγωνιστικό επίπεδο μέσα από την τελευταία τους αναμέτρηση αλλά θα πρέπει να το επιβεβαιώσουν τρεις ημέρες πριν από το τελευταίο παιγνίδι της α’ φάσης κόντρα στην πρωτοπόρο ΝΕ Πατρών (Σάββατο 18 Νοεμβρίου).
Κ. Φιτσανάκης: «Απρόβλεπτος ο Νηρέας αλλά…»
Από τη ρεθεμνιώτικη ομάδα δεν θα αγωνιστούν οι Γαγάνη, Ευθυμίου αλλά η ιδιαιτερότητα του αγώνα έγκειται στο γεγονός ότι πρόκειται για ένα εντός έδρας ματς που οφείλει να κερδίσει η κυανοκίτρινη ομάδα. Ο κόουτς της ομάδας του ΝΟΡ αναφέρει χαρακτηριστικά:
«Για μας είναι πολύ σημαντικό γιατί αγωνιζόμαστε στην έδρα μας και θέλουμε να κερδίσουμε. Παίζουμε με μία ομάδα που είναι απρόβλεπτη και πρέπει να είμαστε πολύ συγκεντρωμένοι.
Επίσης θα πρέπει να δείξουμε την απαραίτητη σοβαρότητα και στα 4 8λεπτα, ώστε να πάρουμε το θετικό αποτέλεσμα και να «κλειδώσουμε» την πρόκριση στην επόμενη φάση. Ο Νηρέας είναι απρόβλεπτος και θεωρώ ότι εκτός έδρας είναι πιο απελευθερωμένος και αυτό μπορεί να μην είναι πολύ καλό. Έχουμε όμως και ‘μεις τα δικά μας ατού».
Το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής:
Β’ όμιλος:
Τετάρτη 15/11/17 (16.00):
ΝΟ Ρεθύμνου – Νηρέας Χαλανδρίου
ΝΕ Πατρών – Τρίτων Αμαρουσίου