Η παράδοση συνεχίζεται στο τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης». Όπως τα προηγούμενα χρόνια, έτσι και φέτος, το «παρών» στο Ρέθυμνο θα δώσει ένας εκ των δύο «αιωνίων» του ελληνικού μπάσκετ. Πέρυσι ήταν ο Ολυμπιακός και φέτος έρχεται ξανά η σειρά του Παναθηναϊκού. Οι «πράσινοι» φέρονται να έχουν συμφωνήσει προφορικά με τους ανθρώπους του Ρεθύμνου και το μόνο που απομένει είναι να καταλήξουν και στις ημερομηνίες. Το μέλημα των Ρεθεμνιωτών είναι να διατηρήσουν το εν λόγω τουρνουά σε υψηλότατο επίπεδο και με την παρουσία του Παναθηναϊκού το πετυχαίνουν σε μέγιστο βαθμό.