Με προσωρινή διαταγή θα παραμείνουν στην εργασία τους έως τις 2 Μαΐου, που θα εκδικαστούν τα ασφαλιστικά μέτρα που έχουν καταθέσει, οι 48 εργαζόμενοι του δήμου Ρεθύμνου, οι οποίοι ακολούθησαν τη νομική οδό διεκδικώντας τη μονιμοποίηση τους.
Στο πλευρό των συμβασιούχων βρέθηκαν χθες το πρωί οι αντιδήμαρχοι Δημήτρης Λελεδάκης και Στέλιος Σαμψών καθώς και η διευθύντρια του δήμου Χρυσούλα Ψαρουδάκη, οι οποίοι εξέφρασαν τη συμπαράσταση και τη στήριξη τους στους εργαζόμενους, υποστηρίζοντας ότι καλύπτουν πάγιες και διαρκείς ανάγκες.
Οι συμβασιούχοι διαμαρτύρονται για το γεγονός ότι η προκήρυξη του ΑΣΕΠ για τις θέσεις εργαζομένων στην υπηρεσία καθαριότητας δεν τους διασφαλίζει την επαναπρόσληψη τους αφού, όπως λένε, οι περισσότεροι από αυτούς δεν πληρούν τα κριτήρια γι’ αυτό και ζητούν από τον δήμο Ρεθύμνου να σταθεί στο πλευρό τους στον δικαστικό αγώνα που θα συνεχίσουν. Οι 48 συμβασιούχοι του δήμου Ρεθύμνου τονίζουν ότι ζουν σε καθεστώς εργασιακής ανασφάλειας.
Ο εκπρόσωπος των συμβασιούχων, Γρηγόρης Γκαλονόμος, μιλώντας στα «Ρ.Ν.» εμφανίστηκε ικανοποιημένος από τη χθεσινή προσωρινή διαταγή και δήλωσε πως η νομική οδός αποτελεί για τους ίδιους μονόδρομο προκειμένου να δικαιωθούν. Ειδικότερα ανέφερε: «Είχαμε μια θετική απόφαση του δικαστηρίου καθώς με προσωρινή διαταγή θα παραμείνουμε στην εργασία μας έως τις 2 Μαΐου που θα εκδικαστούν τα ασφαλιστικά μέτρα. Στο πλευρό μας βρέθηκαν οι κ. Σαμψών, Λελεδάκης και η κ. Ψαρουδάκη που μας στήριξαν λέγοντας ότι καλύπτουμε πάγιες και διαρκείς ανάγκες. Τα αποτελέσματα της προκήρυξης του ΑΣΕΠ σε μεγάλο βαθμό δεν θα ευνοήσουν την πλειοψηφία των συμβασιούχων του δήμου Ρεθύμνου. Εγώ εκτιμώ ότι ίσως δέκα καταφέρουν να προσληφθούν μέσω ΑΣΕΠ. Για εμάς η δικαστική οδός είναι μονόδρομος και θα ζητήσουμε οι συμβάσεις μας να μετατραπούν σε αορίστου χρόνου καθώς καλύπτουμε πάγιες και διαρκείς ανάγκες».
Εν τω μεταξύ χθες το ΑΣΕΠ ανακοίνωσε τους προσωρινούς πινάκες 217 επιτυχόντων ΠΕ και ΤΕ της προκήρυξης 3Κ/2018.
Υπενθυμίζεται ότι οι προσωρινοί πίνακες για τους ΔΕ και ΥΕ θα ανακοινωθούν έως το Σάββατο.
Επισημαίνεται ότι, σύμφωνα με την υπ’ αριθ. 62/2004 απόφαση της Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα, οι απορριπτέοι υποψήφιοι εμφανίζονται με τον δωδεκαψήφιο γραμμωτό κώδικα οπτικής αναγνώσεως (barcode) σε συνδυασμό με τον αριθμό ταυτότητας.
H προθεσμία υποβολής ενστάσεων κατά των ανωτέρω προσωρινών πινάκων ορίζεται από 29 Μαρτίου 2018 έως και την πάροδο της 10ης Απριλίου 2018, ημέρα Τρίτη.
Όπως τονίζει το ΑΣΕΠ οι προσωρινοί πίνακες κατάταξης καταρτίσθηκαν με βάση τα στοιχεία που υπευθύνως δήλωσαν οι υποψήφιοι στην αίτηση συμμετοχής τους. Τα οριστικά αποτελέσματα για τις ανωτέρω κατηγορίες εκπαίδευσης θα εκδοθούν, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο Κεφάλαιο Δ’ της Προκήρυξης 3Κ/2018, ύστερα από τον αυτεπάγγελτο έλεγχο των αιτήσεων και δικαιολογητικών των φερόμενων διοριστέων/προσληπτέων υποψηφίων και την εξέταση των υποβληθεισών ενστάσεων.
ΚΕΔΕ: Επίσημο αίτημα εξάμηνης παράτασης των συμβάσεων στους εργαζομένους καθαριότητας
Το αίτημα να παραταθούν κατά ένα εξάμηνο οι συμβάσεις των εργαζομένων στην καθαριότητα των δήμων, σύμφωνα και με σχετική απόφαση του Δ.Σ. της ΚΕΔΕ διατυπώνει με επιστολή του προς τον υπουργό Εσωτερικών ο πρόεδρος της Ένωσης, Γ. Πατούλης.
Ειδικότερα στην επιστολή υπογραμμίζει ότι κατά τη διάρκεια της σημερινής συνεδρίασης του Δ.Σ. συζητήθηκε η καθυστέρηση της διαδικασίας ολοκλήρωσης, πρόσληψης του προσωπικού καθαριότητας που είναι σε εξέλιξη αλλά και η αδυναμία των δήμων να υλοποιήσουν το έργο της καθαριότητας ελλείψει προσωπικού που δεν μπορεί να αναπληρώσει το κενό που δημιουργείται μετά τη λήξη στις 31/3/2018 των συμβάσεων (Ν. 4479/2017) των ήδη εργαζομένων στην καθαριότητα.
Με δεδομένη την τεράστια υγειονομική επιβάρυνση των δήμων και μάλιστα λίγο πριν την έναρξη της τουριστικής περιόδου το διοικητικό συμβούλιο της ΚΕΔΕ ζητά από το υπουργείο Εσωτερικών να προχωρήσει σε παράταση της διάρκειας απασχόλησης των ήδη απασχολουμένων συμβασιούχων μέχρι έξι μήνες. Επιπλέον προτείνει να προβλεφθεί με τη διάταξη ότι η αμοιβή των εργαζομένων των οποίων οι συμβάσεις θα παραταθούν, «θα καλύπτεται από τα ανταποδοτικά τέλη, εφόσον αυτά δεν επαρκούν και από πάσης φύσεως γενικά έσοδα των δήμων».
Αντίστοιχα προτείνεται να υπάρξει ειδική πρόβλεψη και για την παράταση συμβάσεων που έχουν συνάψει οι δήμοι με φυσικά ή νομικά πρόσωπα, τα οποία έχουν αναλάβει με συμβάσεις την παροχή υπηρεσιών εργασιών καθαρισμού και αποκομιδής απορριμμάτων.