Της ΣΤΕΛΛΑΣ ΜΑΘΙΟΥΔΑΚΗ
Μπορεί η ηλεκτρονική πλατφόρμα του TAXISnet να άνοιξε από τα τέλη του προηγούμενου μήνα, εντούτοις, με ιδιαίτερα αργούς ρυθμούς οι Ρεθεμνιώτες φορολογούμενοι σπεύδουν να υποβάλλουν τις φορολογικές τους δηλώσεις που αφορούν στο περυσινό οικονομικό έτος.
Τα μέχρι σήμερα στοιχεία δείχνουν ότι το κλίμα είναι υποτονικό, σύμφωνα με τα όσα είπε στα «Ρ.Ν.» η πρόεδρος του συλλόγου λογιστών Ρεθύμνου, Κατερίνα Σαριδάκη, η οποία εκτιμά πως οι περισσότεροι θα σπεύσουν να «τακτοποιήσουν» και αυτή την εκκρεμότητα μετά την πρωτομαγιά, γεγονός που αποδεικνύει ότι ο Έλληνας ανταποκρίνεται πάντα την τελευταία στιγμή…
Πέρυσι στον Νομό Ρεθύμνου, υποβλήθηκαν περίπου 45.700 φορολογικές δηλώσεις, ενώ αντίστοιχος -με μικρές ίσως αποκλίσεις- αναμένεται να είναι και φέτος ο αριθμός των δηλώσεων. Ωστόσο, η προθεσμία που έχουν στην διάθεσή τους λήγει στις 30 Ιουνίου, εκτός εάν την τελευταία στιγμή ο χρόνος παραταθεί, όπως παραδοσιακά γίνεται κάθε χρόνο.
Σημειώνεται ότι η εκπρόθεσμη δήλωση φόρου εισοδήματος επιφέρει α) πρόστιμο 100 ευρώ, εάν ο φορολογούμενος δεν τηρεί βιβλία, β) πρόστιμο 250 ευρώ, εάν ο φορολογούμενος τηρεί βιβλία με βάση απλοποιημένα λογιστικά πρότυπα, γ) πρόστιμο 500 ευρώ, εάν ο φορολογούμενος τηρεί βιβλία με βάση πλήρη λογιστικά πρότυπα και δ) για κάθε μήνα καθυστέρησης καταβολής του φόρου, προσαύξηση 0,73% στο ποσό του φόρου που οφείλει.
Ο φετινός φόρος εισοδήματος θα καταβληθεί σε τρεις διμηνιαίες δόσεις, με την πρώτη να λήγει την τελευταία εργάσιμη ημέρα του Ιουλίου, την δεύτερη να εκπνέει την τελευταία εργάσιμη του Σεπτεμβρίου και η τρίτη δόση να πρέπει να έχει πληρωθεί την τελευταία εργάσιμη ημέρα του Νοεμβρίου.
Σε πανελλαδικό επίπεδο πάντως, περίπου 400 χιλιάδες φορολογικές δηλώσεις έχουν υποβληθεί μέχρι στιγμής στο TAXISnet, με τον μεγαλύτερο αριθμό των εκκαθαριστικών να είναι έως τώρα μηδενικό, δηλαδή, να μην προκύπτει η υποχρέωση καταβολής ή επιστροφής φόρου.
Σύμφωνα ωστόσο, με την κα Σαριδάκη, το σημείο που θα πρέπει να προσέξουν ιδιαίτερα οι φορολογούμενοι στην συμπλήρωση των φορολογικών τους δηλώσεων, είναι αυτό της ξεχωριστής δήλωσης που καλούνται να υποβάλλουν φέτος για πρώτη φορά τα ζευγάρια.
«Φωτιά» τα φετινά εκκαθαριστικά
Και μπορεί όπως προαναφέραμε μέχρι στιγμής το μεγαλύτερο μέρος από τα εκκαθαριστικά που εκδόθηκαν να είναι μηδενικά, ωστόσο, τα στοιχεία της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων από την εκκαθάριση των δηλώσεων δείχνουν πως τα χρεωστικά εκκαθαριστικά θα βαρύνουν για ακόμη μία χρονιά τα γνωστά υποζύγια, δηλαδή, τους μισθωτούς και τους συνταξιούχους που θα βρεθούν για ακόμη μια χρονιά αντιμέτωποι με μεγάλες επιβαρύνσεις!
Σύμφωνα με τα στοιχεία της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων έως σήμερα έχουν εκκαθαριστεί 385.771 φορολογικές δηλώσεις. Από τις εκκαθαρισμένες δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος οι 255.516 δηλώσεις είναι μηδενικές (το 66,24% του συνόλου), οι 82.250 είναι χρεωστικές (το 22,10% του συνόλου) και οι 45.005 δηλώσεις είναι πιστωτικές (το 11,67% του συνόλου).
Οι χρεωστικές δηλώσεις αντιστοιχούν σε συνολικό φόρο 44 εκατ. ευρώ ή σε μέσο φόρο 535 ευρώ ανά φορολογούμενο. Οι πιστωτικές δηλώσεις αντιστοιχούν σε επιστροφή φόρου 12,9 εκατ. ευρώ ή 286 ευρώ ανά φορολογούμενο.
«Έπιασε» τους στόχους η Δ.Ο.Υ. Ρεθύμνου
Εν τω μεταξύ, κάθε προσδοκία ξεπέρασαν και φέτος τα αποτελέσματα για τους «στόχους» που είχαν τεθεί στην Δημόσια Οικονομική Υπηρεσία Ρεθύμνου, από το υπουργείο Οικονομικών.
Όπως εξήγησε στην εφημερίδα μας η προϊσταμένη της Δ.Ο.Υ., Ελένη Βαρνάβα, η επίτευξη των «στόχων» σημαίνει με απλά λόγια ότι οι Ρεθεμνιώτες φορολογούμενοι φροντίζουν να είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις τους.
«Ως Δημόσια Οικονομική Υπηρεσία, φέτος έχουμε υπερβεί κατά πολύ τους στόχους που έχει θέσει το υπουργείο για μας, αφού είμαστε στην 6η θέση στα νέα ληξιπρόθεσμα χρέη (έχουμε υπερβεί το 137%), ενώ στα πάγια ληξιπρόθεσμα βρισκόμαστε στην 30η θέση, καθώς «πιάσαμε» το 87%», τόνισε χαρακτηριστικά.
Δεδομένου των οικονομικών δυσκολιών που αντιμετωπίζουν όλοι οι φορολογούμενοι στην παρούσα χρονική περίοδο, η προϊσταμένη της Εφορίας, καλεί τους πολίτες που έχουν οικονομικές εκκρεμότητες, να σπεύδουν να ρυθμίζουν τα χρέη τους, σε 12 δόσεις, προκειμένου αυτά να μην συσσωρεύονται. Μάλιστα επισημαίνει πως ένας φορολογούμενος ακόμα και αν δεν μπορεί για κάποιο λόγο να πληρώσει μία δόση και χάσει την ρύθμιση, να μην χάνει χρόνο και να προχωρά σε νέα ρύθμιση.
«Αν χαθεί η ρύθμιση αυτό που συστήνω στους φορολογούμενους είναι να μην το βάζουν κάτω και να μην το αμελούν. Να έρθουν να κάνουν μια νέα ρύθμιση, προκειμένου να πάρουν ανάσα, αλλά και να βγουν από το οικονομικό αδιέξοδό τους. Να σας δώσω ένα παράδειγμα. Αν κάποιος έχει ληξιπρόθεσμο χρέος 5.000 ευρώ και καταφέρει να πληρώσει μέχρι και την τέταρτη δόση, ενώ στην συνέχεια δεν μπορεί να είναι συνεπής, θα πρέπει να προχωρήσει σε νέα ρύθμιση για το υπόλοιπο ποσό που εκκρεμεί. Έτσι θα μπορεί να το ρυθμίσει σε 12 νέες δόσεις. Αυτό σημαίνει ότι η δόση μειώνεται σημαντικά και ότι το χρέος του θα είναι πιο εύκολα διαχειρίσιμο», σημείωσε μεταξύ άλλων η Ελένη Βαρνάβα.
Σε ό,τι αφορά τέλος στις ηλεκτρονικές κατασχέσεις, αυτές έχουν «παγώσει» μέχρι και τα τέλη Αυγούστου. Και αυτό επειδή οι τέσσερις από τους πέντε δήμους του νομού (δηλαδή, οι δήμοι Μυλοποτάμου, Αμαρίου, Αγίου Βασιλείου και Ρεθύμνου, εξαιρείται ο δήμος Ανωγείων) έχουν κηρυχθεί σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης, λόγω των πρόσφατων πλημμυρικών φαινομένων.
Αυτό με άλλα λόγια σημαίνει ότι από την 1η Σεπτεμβρίου θα ξεκινήσουν να διεξάγονται και πάλι οι ηλεκτρονικές κατασχέσεις και μάλιστα οι υπόχρεοι θα πρέπει να έχουν τακτοποιήσει τις οφειλές τους μέχρι και την τελευταία εργάσιμη ημέρα του Αυγούστου, προκειμένου να γλιτώσουν από το «μακρύ χέρι» της Εφορίας…