Με τον Μεγαλόσταυρο του Ταξιάρχη του Τάγματος του Φοίνικα, την ύψιστη τιμητική διάκριση της ελληνικής πολιτείας, βραβεύτηκαν χθες οι καθηγητές Αρχαιολογίας Πέτρος Θέμελης και Νίκος Σταμπολίδης από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας Προκόπη Παυλόπουλο για την προσφορά τους στον πολιτισμό και στην επιστήμη της Αρχαιολογίας.
Πρόκειται για την ύψιστη τιμή, η οποία απονέμεται σε Έλληνες πολίτες για εξαίρετες υπηρεσίες σε διάφορες λειτουργίες του δημόσιου βίου και σε όσους διακρίνονται στις επιστήμες, τα γράμματα, τις τέχνες.
Να σημειωθεί ότι την πρόταση απονομής έκανε ο υπουργός Εξωτερικών και στις 14 Σεπτεμβρίου δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ το σχετικό Προεδρικό Διάταγμα στο οποίο αναφέρονται τα εξής:
«Με Προεδρικά Διατάγματα που εκδόθηκαν στην Αθήνα την 30η Αυγούστου 2016, κατόπιν πρότασης του υπουργού Εξωτερικών, κατά τις κείμενες διατάξεις των άρθρων 46 παρ. 2 του Συντάγματος και 1 παρ. 3 του Ν. 106/1975 «περί των Ταγμάτων Αριστείας» (ΦΕΚ 171/τ.Α΄/18.8.1975), απονέμεται ο Ανώτερος Ταξιάρχης του Τάγματος του Φοίνικος στους Καθηγητές Πέτρο Θέμελη του Γεωργίου και Νικόλαο Σταμπολίδη του Χρήστου».
Ο Προκόπης Παυλόπουλος παραδίδοντας την ύψιστη τιμητική διάκριση στον καθηγητή του Πανεπιστημίου Κρήτης Ν. Σταμπολίδη είπε: «Κύριε Σταμπολίδη, το παράσημο αυτό σας απονέμεται για το σύνολο του ακαδημαϊκού σας έργου, αλλά η έμφαση δίδεται στην ανασκαφική σας δραστηριότητα στην Ελεύθερνα. Σ’ έναν αρχαιολογικό χώρο, όπου και λόγω εποχής τα ευρήματα μάς οδηγούν από την περίοδο του μύθου στην περίοδο της ιστορίας. Και είναι σημαντικό ότι χάρη σε αυτή την ανασκαφή γνωρίζουμε πια πολύ περισσότερα από όσα πριν για μια εποχή που πραγματικά είναι από τις πιο εμβληματικές της ελληνικής ιστορίας, λόγω του Ομήρου και όχι μόνο. Επίσης, θα ήθελα εδώ να τονίσω ότι η συμβολή σας στη δημιουργία του εντυπωσιακού Μουσείου της Ελεύθερνας ήταν σημαντική, αφού λειτουργήσατε και σαν καταλύτης της ανέγερσης και έναρξης λειτουργίας του. Το Μουσείο της Ελεύθερνας έχει πολυάριθμους επισκέπτες μέσα σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα. Είναι αυτό που λείπει στην Αρχαία Μεσσήνη, όπως τόνισα προηγουμένως. Συγχαρητήρια θερμά και καλή συνέχεια, γιατί γνωρίζω ότι και εσείς θα συνεχίσετε για πολλά ακόμη χρόνια. Και εύχομαι να σας μιμηθούν και οι συνεχιστές σας, όπως και εσείς είστε άξιοι συνεχιστές, και οι δυο σας, του Μανόλη Ανδρόνικου».
Στην αντιφώνησή του ο καθηγητής Nίκος Σταμπολίδης ανέφερε: «Κύριε πρόεδρε, εγώ θέλω να σας ευχαριστήσω θερμά γιατί η έννοια της τιμής -που τώρα στις μέρες μας είναι πρωταγωνιστική στο οικονομικό της κομμάτι- είναι ουσιαστικά μια έκφραση αναγνώρισης και τιμής από εσάς, ως εκπρόσωπο όλου του κράτους και όλου του έθνους και αυτό είναι η υψίστη τιμή. Είναι η υψίστη τιμή του δήμου, όπως θα έλεγαν οι αρχαίοι. Και σας ευχαριστώ πραγματικά για όλη την προσφορά σας, για όλο το εύρος της ψυχής, το έργο το οποίο αγκαλιάσατε, την Ελεύθερνα, το Μουσείο της κι εμάς και τον Πέτρο (Θέμελη). Πιστεύω ότι το μουσείο της Μεσσήνης θα γίνει σύντομα όπως το φαντάζεται εκείνος».
Αντίστοιχα ο ΠτΔ απονέμοντας την ύψιστη διάκριση στον καθηγητή Πέτρο Θέμελη του είπε:
«Το παράσημο αυτό – το ανώτερο που απονέμεται σε τέτοιες περιπτώσεις – σας απονέμεται για το σύνολο του ακαδημαϊκού σας έργου, ιδίως όμως για την ανασκαφική δραστηριότητά σας στην Αρχαία Μεσσήνη. Διότι η δική σας σκαπάνη, και των συνεργατών σας, έφερε και φέρνει στο φως έναν από τους σημαντικότερους αρχαιολογικούς χώρους της Λεκάνης της Μεσογείου. Δίνοντάς σας το παράσημο θέλω να σας τονίσω και κάτι άλλο, το οποίο σας το είπα στην Αρχαία Μεσσήνη: Η Πολιτεία, και σ’ ανταμοιβή των εργασιών σας, οφείλει να διαμορφώσει εκεί και το ανάλογο μουσείο. Και εύχομαι αυτό να γίνει το συντομότερο δυνατό. Θέλω να γνωρίζετε ότι στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων μου, θα κάνω ό,τι είναι δυνατόν ώστε αυτό να καταστεί σύντομα πράξη. Συγχαρητήρια θερμά και καλή δύναμη για τη συνέχεια, γιατί είμαι βέβαιος ότι θα συνεχίσετε για πολλά χρόνια».
Ο Πέτρος Θέμελης παραλαμβάνοντας το βραβείο του είπε: «Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και για το μουσείο και για την παρασημοφόρηση».
“Το βραβείο τιμά την Κρήτη “
Εμφανώς συγκινημένος ο αρχαιολόγος Νίκος Σταμπολίδης με αφορμή την ύψιστη αυτή τιμή που του έγινε από την πολιτεία δήλωσε στα «Ρ.Ν.»: «O πρόεδρος της Δημοκρατίας απένειμε στον καθηγητή Πέτρο Θέμελη και σε μένα τον ανώτερο Ταξιάρχη της τιμής, μια τιμή, η οποία γίνεται συνήθως για τους ανθρώπους του πολιτισμού, των γραμμάτων και των τεχνών. Η ανώτερη τιμή που υπάρχει από την πολιτεία και ήταν πραγματικά μια μεγάλη στιγμή για εμάς που έχουμε προσπαθήσει να δημιουργήσουμε αυτό το πολιτιστικό απότοκο στους αρχαιολογικούς χώρους της Αρχαίας Ελεύθερνας και της Αρχαίας Μεσσήνης. Είναι ένα βραβείο μιας προσπάθειας, όχι μόνο της ουσιαστικής πρόθεσης, αλλά και του αποτελέσματος. Ένα βραβείο το οποίο τιμά την Κρήτη, τιμά όλους εμάς που υπηρετούμε τον πολιτισμό, τους συνεργάτες μου και εμένα. Είναι μια βράβευση, μια τιμή δηλαδή ουσιαστικά η αναγνώριση και η έκφραση αναγνώρισης από την πολιτεία και από τον ίδιο τον ΠτΔ σε δυο ανθρώπους που υπηρέτησαν σε όλο το φάσμα και σε όλο το εύρος τόσο την Αρχαιολογία όσο και τον πολιτισμό στην Αρχαία Ελεύθερνα».