Η κυανόλευκη διοίκηση δεν κατέστη δυνατό να έχει την επικύρωση των δελτίων τους από την ΕΠΟ κι έτσι, για άλλον έναν αγώνα, οι Ρεθυμνιώτες θα δώσουν ένα σημαντικό 90λεπτο μακριά από την έδρα τους δίχως φορ περιοχής.
Ο Κωστής Ανυφαντάκης που πήρε 19 ποδοσφαιριστές μαζί του, θα ακολουθήσει τη γνωστή αγωνιστική συνταγή, αλλά θα χρειαστεί να περιμένει για ένα ακόμη ματς από τους ακραίους επιθετικούς αλλά και από τους μέσους να ολοκληρώσουν τις επιθετικές πρωτοβουλίες ελλείψει φύσει και θέσει φουνταριστού.
Ο Μαρτσάκης που προπονήθηκε για πρώτη φορά κανονικά την Πέμπτη, συγκαταλέγεται στα βασικά του πλάνα, αλλά πάντα υπάρχει ο φόβος της υποτροπής. Γι’ αυτό η συμμετοχή του θα αποφασιστεί την τελευταία στιγμή, αν και πόσο διάστημα θα μπορέσει να αγωνιστεί.
Η ρεθυμνιώτικη αποστολή
Η Επισκοπή αναχώρησε χθες βράδυ στις 21.00 ακτοπλοϊκώς, έχοντας τους εξής ποδοσφαιριστές: Καλογεράκη, Α. Κελαϊδή, Μανουσάκης, Βιδάλης, Βουρβαχάκης, Σπαθάρας, Γκoνζάλες, Δελήμπασης, Σελινιωτάκης, Φραντζεσκάκης, Μποτωνάκης, Μαρτσάκης, Σουμπασάκης, Ανωγειανάκης, Βελονάκης, Τριχάκης, Κονονένκο, Λιονάκης, Μαραθιανός.
Προπόνηση στο Λευκαντί
Η ρεθυμνιώτικη ομάδα, μόλις αφιχθεί στο λιμάνι του Πειραιά, θα μεταβεί οδικώς στο Λευκαντί της κεντρικής Ευβοίας και θα καταλύσει σε ξενοδοχείο της περιοχής. Εκεί άλλωστε έχει κανονιστεί να παραχωρηθεί γήπεδο στη ρεθυμνιώτικη ομάδα για να πραγματοποιηθεί η τελευταία προπόνηση πριν από τον κυριακάτικο αγώνα.
Σκέψεις για την πιθανότερη ενδεκάδα που αναμένεται να κατεβάσει στο ματς ο κ. Ανυφαντάκης είναι αυτή με το γνωστό σύστημα 4-3-3 και τους Καλογεράκη, Μανουσάκη (δεξιά), Βιδάλη (αριστερά), Βουρβαχάκη, Σπαθάρα (κεντρικοί αμυντικοί), Σελινιωτάκη (αμυντικό χάφ), Γκονζάλες, Δελημπαση (κεντρικοί), Ανωγειανάκη (αριστερός μεσοεπθετικός), Σουμπασάκη (δεξιός μεσοεπιθετικός) και Μαρτσάκη (φορ). Στην κορυφή της επίθεσης μεγάλες πιθανότητες να ξεκινήσει τον αγώνα συγκεντρώνει και ο Βελονάκης. Ανάλογα με την εξέλιξη του αγώνα, δεν αποκλείεται να δούμε τον Ανωγειανάκη να συνεπικουρεί τον Βιδάλη μια και ο τελευταίος δεν θα αγωνιστεί το επόμενο ματς λόγω καρτών.
Δεν προλαβαίνουν οι «νέοι»
Από την πλευρά των Ψαχνών, η διοίκηση σε μια προσπάθεια να πάει περισσότερος κόσμος στο γήπεδο, όρισε ως γενική είσοδο την τιμή του εισιτηρίου στα 10 ευρώ.
Οι νέοι παίκτες που αποκτήθηκαν κατά την τρέχουσα μεταγραφική περίοδο Καλαϊτζίδης και Μπουμάλ, μάλλον θα χρειαστεί να περιμένουν για την επόμενη εβδομάδα, καθώς τα δελτία τους δεν προλαβαίνουν να επικυρωθούν από την ΕΠΟ.
Σ’ ό,τι αφορά τα μεταγραφικά, στον Ηρακλή, η περίπτωση Βιγιαρέχο παίρνει αναβολή καθώς ο μάνατζερ του παίκτη δεν φαίνεται να βρίσκει την «χρυσή τομή» με τη ευβοιώτικη διοίκηση, ενώ αντιθέτως, αρέσει ο Παλαιογιώργος. Ο δεξιός οπισθοφύλακας έχει αγωνιστεί κατά το παρελθόν στον Πλατανιά, στον Ηρακλή και στην Παναχαϊκή. Από την πλευρά του, ο 26χρονος παίκτης καλοβλέπει αυτή την περίπτωση μια και ο Ηρακλής Ψαχνών έχει μεγαλεπήβολα σχέδια για το εγγύς μέλλον.
Ενοχλήθηκε ο ΑΟΧ με την παραχώρηση του Γιώργου Γιακουμάκη στην Επισκοπή
Την αποκάλυψη ότι τον 19χρονο επιθετικό Γιώργο Γιακουμάκη που φορά εδώ και δύο μέρες τα κυανόλευκα, τον ήθελε ο ΑΟ Χανιά, αποκάλυψε μέσω ανακοίνωσής του, ο πρόεδρος της Π.Α.Ε ΑΟ Χανιά, Νίκος Κατσιγιάννης, ο οποίος γνωστοποίησε γνωστοποίησε μεταξύ άλλων ότι σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχε με τον ομόλογο του, Στέλιο Βαρουξάκη, τον ενημέρωσε ότι υπάρχει ενδιαφέρον για τον νεαρό επιθετικό, όμως αυτό κατέστη αδύνατο για το λόγο ότι στο συμβούλιο του ΑΟ Χανιά, υπάρχουν δύο συγκεκριμένα πρόσωπα, τα οποία στο παρελθόν, έχουν καταφερθεί προς το πρόσωπό του με απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς. Στο τέλος η ανακοίνωση του προέδρου του ΑΟ Χανιά αναφέρει χαρακτηριστικά:
«Η ομάδα του Α.Ο Χανιά θα συνεχίσει να αγωνίζεται με τις δικές της δυνάμεις, όπως κάνει από την αρχή της χρονιάς, παρά τις όποιες «τρικλοποδιές», δέχεται εντός και εκτός ομάδας».
Πέρασε από το Μενίδι ο Φωστήρας
Χθες ολοκληρώθηκε το πρώτο από τα 7 ματς. Πιο συγκεκριμένα, ο Αχαρναϊκός υποδέχθηκε τον Φωστήρα στο Μενίδι όμως και πάλι η ομάδα του Ματάισεν, πιστοποιώντας την ανοδική της πορεία πέρασε θριαμβεύτρια με 0-1 έχοντας για σκόρερ και πάλι τον Σεχολάρι.
Η 15η αγωνιστική
Αχαρναϊκός – Φωστήρας 0-1
(29′ Σεχολάρι)
Κυριακή 12 Ιανουαρίου
Ηρακλής Ψαχνών – Επισκοπή
Παπαγεωργίου (Αθηνών), Χαρίτος, Αργυρός (Αθηνών)
Φωκικός – ΑΟ Χανιά
Καραντώνης (Ημαθίας), Κύφος (Πιερίας), Κολοσιώνης (Αιτ/νίας)
Βύζας – Παναιγιάλειος
Ντοκάκης (Χανίων), Καλφάκης, Μαρνέζος (Χανίων)
Ολυμπιακός Βόλου – Αστέρας Μαγούλας
Αγγελάκης (Μακεδονίας), Χαδήμογλου, Πάτρας (Μακεδονίας)
Δευτέρα 13 Ιανουαρίου
Γλυφάδα – Πανηλειακός
Ρατσιάτος (Αργολίδας), Καραγεώργος, Νενεκούμης (Αργολίδας)
Παναχαϊκή – Καλλιθέα
Φωτιάδης (Καστοριάς),Κεντζιόπουλος (Καστοριάς), Γεωργάρας (Άρτας).