Με τη συνεργασία της Περιφέρειας Κρήτης, του αντιπεριφερειάρχη Παιδείας, δια βίου Μάθησης & Απασχόλησης Παναγιώτη Σημανδηράκη και της σχολικής συμβούλου καθηγητών φυσικών επιστημών Δυτικής Κρήτης Δρ. Μαρίας Καλαθάκη, αναπτύσσεται η Πρωτοβουλία Τηλεσυνεργασίας στην Εκπαίδευση της Δυτικής Κρήτης.
Η πρώτη συνάντηση ενδιαφερομένων από τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση οργανώνεται σε συνεργασία με τον αντιδήμαρχο Παιδείας του δήμου Αποκορώνου, τους διευθυντές του γυμνασίου και λυκείου Βάμου και τη συνδρομή σχολικών συμβούλων, εκπαιδευτικών και φορέων στο γυμνάσιο και λύκειο Βάμου το απόγευμα της Τετάρτης 18 Νοεμβρίου 2015.
Η εκδήλωση στοχεύει στην αξιοποίηση εργαλείων και τεχνικών του «WEB2. 0» στην εκπαιδευτική συνεργασία και επικοινωνία για τη διεπιστημονική προσέγγιση επιστημονικών θεμάτων και προσκαλούνται εκπαιδευτικοί δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης από το Ρέθυμνο και Χανιά που ενδιαφέρονται στην εκπαίδευση και επιμόρφωση στις πλατφόρμες τηλεσυνεργασίας και στην ανάπτυξη διεπιστημονικών/διαθεματικών ψηφιακών διδακτικών σεναρίων μάθησης.