Με απόλυτη επιτυχία ολοκλήρωσε το Δημόσιο ΙΕΚ Ρεθύμνου, εκπαιδευτικό πρόγραμμα επαγγελματικής κατάρτισης ERASMUS+ 2018 που πραγματοποιήθηκε στην Κύπρο για το χρονικό διάστημα 16 Φεβρουαρίου έως 3 Μαρτίου 2018 προσφέροντας νέες ευκαιρίες στους καταρτιζόμενους αλλά και επιπλέον εφόδια για το επαγγελματικό τους μέλλον, συνδυάζοντας γνώσεις, εμπειρίες και πολιτιστικές δραστηριότητες.
Το πρόγραμμα αφορούσε την ειδικότητα Βοηθός Βρεφονηπιοκόμων και είναι ενταγμένο στο ευρύτερο πρόγραμμα του ΔΙΕΚ Ρεθύμνου που έχει εγκριθεί από το IKY (Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών) με χρηματοδότηση από την ΕΕ με τον γενικότερο τίτλο «Επαγγελματική Εκπαίδευση και Κατάρτιση: Με το βλέμμα στην Ευρώπη του αύριο» και αφορά συνολικά 4 ροές.
Συμμετείχαν 12 καταρτιζόμενες και 2 σύνοδοι υπεύθυνοι για την εποπτεία και διασφάλιση της ποιότητας της Πρακτικής Άσκησης, ενώ υπεύθυνος φορέας υποδοχής και κατάρτισης ήταν το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, το οποίο μέσα από ένα πολύ καλά οργανωμένο πρόγραμμα κατάφερε να συνδυάσει την θεωρητική γνώση με την πρακτική επαλήθευση.
Η δεκαπενθήμερη κατάρτισή τους συνοδεύθηκε με τη λήψη του Ευρωπαϊκού Διαβατηρίου Κινητικότητας Europass.
Συγκεκριμένα στο διάστημα των 15 ημερών δόθηκε η ευκαιρία στις καταρτιζόμενες να πραγματοποιήσουν πρακτική άσκηση σε έξι επιλεγμένους βρεφονηπιακούς σταθμούς της Λευκωσίας γνωρίζοντας έτσι τον τρόπο λειτουργίας της προσχολικής Εκπαίδευσης στην Κύπρο, βλέποντας στην πράξη πως δουλεύουν οι συνάδελφοί τους, ενώ μέσα από την οπτική παρατήρηση δημιουργήθηκε μια εποικοδομητική συζήτηση με αντίστοιχες εικόνες από την χώρα μας. Ενημερώθηκαν για το νομοθετικό πλαίσιο λειτουργίας και τα επαγγελματικά δικαιώματα της ειδικότητας όπως εκεί ισχύουν, ενώ δόθηκε αρκετή έμφαση στις παιδαγωγικές μεθόδους και αρχές που ακολουθεί ο κάθε Βρεφονηπιακός Σταθμός.
Εμπειρίες μοναδικές που μόνο το πρόγραμμα Erasmus + μπορεί να προσφέρει.
Δεν έλειψαν βέβαια και τα εκπαιδευτικά σεμινάρια, απαραίτητα σε τέτοιου είδους δράσεις που άπτονταν της ειδικότητας με θέματα όπως πολυπολιτισμικές κατηγορίες παιδιών, διατροφή και υγιεινή σε βρεφονηπιακούς σταθμούς, διαχείριση άγχους των παιδιών, εκπαιδευτική νομοθεσία, ενώ υπήρχαν και διαλέξεις που αφορούσαν την ιστορία και τον πολιτισμό της Κύπρου.
Η όλη δράση ολοκληρώθηκε με πολιτιστικές επισκέψεις σε πόλεις του νησιού (Πάφος, Λεμμεσός, Λάρνακα, Αμμόχωστος) δίνοντας τη δυνατότητα στις καταρτιζόμενες να γνωρίσουν τις συνθήκες διαβίωσης και την κουλτούρα των Κυπρίων, αλλά και την μοναδική ιστορική και εκκλησιαστική κληρονομία του νησιού επισκεπτόμενοι αρχαιολογικούς χώρους και Ιερές Μονές όπως το Μοναστήρι της Αγ. Νάπας και την Ιερά Μονή Κύκκου.
Σίγουρα δεν θα ξεχάσουμε την πόλη που διαμέναμε, την Λευκωσία, μια πόλη διχοτομημένη από τον εισβολέα που ζει την καθημερινότητα της με άσβηστη την ελπίδα κάποια στιγμή να ενωθεί με τον υπόλοιπο ελληνικό τομέα, αλλά και την βασανισμένη Αμμόχωστο που πριν την εισβολή του 1974 αποτελούσε την καρδιά της Κυπριακής οικονομίας και που μετά την απώλειά της τα ψαροχώρια της περιοχής αναπτύχθηκαν με ιλιγγιώδη ρυθμό σε σημείο που αποτελούν σήμερα τον κυριότερο τουριστικό προορισμό του νησιού.
Ιδιαίτερη στιγμή για όλους ήταν η επίσκεψη στο Ίδρυμα Θεοτόκος Λεμεσού, το οποίο έχει δημιουργηθεί με σκοπό τη δημιουργία θετικών συνθηκών ζωής και εκπαίδευσης σε παιδιά με νοητική αναπηρία και έφερε τους καταρτιζόμενους σε άμεση επαφή με δομές τέτοιου τύπου στην Κύπρο. Οι καταρτιζόμενες έπειτα από την ενημέρωση που τους έγινε από τους υπεύθυνους του Ιδρύματος είχαν την μοναδική εμπειρία να γνωρίσουν από κοντά ξεχωριστές περιπτώσεις παιδιών που με την φροντίδα των έμπειρων δασκάλων τους δίνουν το δικό τους καθημερινό αγώνα.
Ήταν ένα μάθημα ζωής για όλους όσους το βίωσαν και σίγουρα θα μείνει αξέχαστο.
Τέλος η διευθύντρια του ΔΙΕΚ Ρεθύμνου κ. Μαρίνα Μαραβελάκη και οι υποδιευθυντές συνοδοί του προγράμματος κ. Ευαγγελία Κακλιδάκη και κ. Στέφανος Δαμανάκης θα ήθελαν να ευχαριστήσουν τις καταρτιζόμενες για την άψογη συμπεριφορά και συνεργασία που επέδειξαν καθ’ όλη τη διάρκεια του προγράμματος με τους εμπλεκόμενους φορείς και να τους ευχηθούν καλή σταδιοδρομία στον πολύ ενδιαφέρον τομέα που έχουν επιλέξει.
«Η υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για την παραγωγή της παρούσας [έκδοσης, ιστοσελίδας, ταινίας κλπ.] δεν συνιστά αποδοχή του περιεχομένου, το οποίο αντανακλά τις απόψεις μόνον των δημιουργών, και η Ευρωπαϊκή Επιτροπή δεν φέρει ουδεμία ευθύνη για οποιαδήποτε χρήση των πληροφοριών που εμπεριέχονται σε αυτό».
«The European Commission support for the production of this publication does not constitute an endorsement of the contents which reflects the views only of the authors, and the Commission cannot be held responsi¬ble for any use which may be made of the information contained therein».