Με το μάθημα της έκθεσης ξεκινούν τη Δευτέρα οι πανελλήνιες εξετάσεις για τους μαθητές των Γενικών Λυκείων. Συμφωνά με το πρόγραμμα οι πανελλήνιες θα τελειώσουν στις 2 Ιουνίου.
Επτακόσιοι εβδομήντα έξι συνολικά, θα είναι οι υποψήφιοι στο Νομό Ρεθύμνου, που θα διαγωνιστούν για να διεκδικήσουν μια θέση στα ανώτατα εκπαιδευτικά και τεχνολογικά ιδρύματα της χώρας.
Από αυτούς οι 622 είναι από τα Γενικά Λύκεια και οι 154 από τα Επαγγελματικά (ΕΠΑΛ) του Νομού.
Ειδικότερα, από τους συνολικά 622 εξεταζόμενους των Γενικών λυκείων, στους 603 ανέρχεται ο αριθμός των διαγωνιζομένων με γραπτές εξετάσεις, εκ των οποίων οι 514 είναι τελειόφοιτοι (δηλαδή μαθητές) και οι 89 απόφοιτοι. Επίσης 19 άτομα θα εξεταστούν προφορικά στο ειδικό εξεταστικό κέντρο που θα λειτουργήσει στο 3ο Γυμνάσιο, εκ των οποίων 18 είναι τελειόφοιτοι και ο ένας είναι απόφοιτος.
Σε ό,τι αφορά τις κατευθύνσεις που έχουν επιλέξει οι υποψήφιοι η εικόνα στο Νομό έχει ως εξής:
Από τους γραπτά εξεταζόμενους οι 265 θα διαγωνιστούν στη θεωρητική κατεύθυνση, οι 65 στη θετική και οι 273 τεχνολογική κατεύθυνση. Από τους προφορικά εξεταζόμενους των Γενικών Λυκείων 2 θα διαγωνιστούν στη θεωρητική κατεύθυνση, 2 στη θετική και 15 τεχνολογική κατεύθυνση.
Σε ό,τι αφορά τα ΕΠΑΛ Ρεθύμνου, Γαράζου και Εσπερινού οι υποψήφιοι ανέρχονται σε 154. Από αυτούς γραπτά εξεταζόμενοι είναι 125 τελειόφοιτοι και 15 απόφοιτοι. Προφορικά σε ειδικό κέντρο στο Ηράκλειο θα εξεταστούν 13 μαθητές και ένας απόφοιτος.
Τα εξεταστικά κέντρα στο Νομό είναι συνολικά 9 και είναι τα παρακάτω: 1ο Λύκειο, 2ο Λύκειο (στο οποίο θα εξεταστούν και οι μαθητές του Εσπερινού ΓΕΛ), 3ο Λύκειο, το Πρότυπο Πειραματικό (στο οποίο υποτίθεται πάνε και οι μαθητές του Μουσικού, όμως δεν υπάρχουν γραπτά εξεταζόμενοι στο Μουσικό- όποιος είναι προφορικά εξεταζόμενος – φέτος δεν υπάρχει κάποιος μαθητής δηλαδή γραπτά εξεταζόμενος), ΓΕΛ Ανωγείων, Περάματος (στο οποίο πάνε και οι μαθητές του Πανόρμου), Φουρφουρά, Σπήλι, Επισκοπή.
Σύμφωνα με τον προϊστάμενο της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανδρέα Ταξάκη, όλα είναι έτοιμα για την ομαλή διεξαγωγή των εξετάσεων. Ο ίδιος κάλεσε τους μαθητές να είναι προσεκτικοί, να προσπαθήσουν να περιορίσουν το άγχος τους, ενώ επεσήμανε την απαγόρευση χρήσης του κινητού τηλεφώνου που συνεπάγεται με μηδενισμό του γραπτού: «Είναι όλα έτοιμα, οι επιτροπές είναι στις θέσεις τους. Έχουμε βοήθεια στη γραφική ύλη από την Αντιπεριφέρεια και μας δόθηκαν και 500 ευρώ σε κάθε εξεταστικό κέντρο από τις σχολικές επιτροπές του Δήμου, ώστε να καλυφθούν όλες οι ανάγκες και να μη υπάρξει πρόβλημα. Θέλω να επισημάνω στους μαθητές να μην έχουν μαζί τους στις εξετάσεις κινητά τηλέφωνα και η απαγόρευση είναι ρητή, καθώς υπάρχει και απόφαση του ΣΤΕ του Ανώτατου Δικαστηρίου, σύμφωνα με την οποία μηδενίζεται το γραπτό και αυτό πρέπει να το γνωρίζουν οι μαθητές».
Όλοι οι υποψήφιοι για συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ, στο Λύκειο στο οποίο υπέβαλαν την αίτηση-δήλωση του Φεβρουαρίου απέκτησαν το δελτίο εξεταζομένου, με το οποίο θα προσέρχονται στο εξεταστικό κέντρο κατά τις ημέρες των εξετάσεων. Στο δελτίο εξεταζομένου αναγράφεται και το συγκεκριμένο εξεταστικό κέντρο, στο οποίο θα πρέπει οι υποψήφιοι να προσέρχονται για την εξέταση στα πανελλαδικά μαθήματα ή σε τυχόν ειδικά μαθήματα.
Στα μέσα Ιουνίου όλοι οι υποψήφιοι για τις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ, στο Λύκειο στο οποίο υπέβαλαν την αίτηση-δήλωση του Φεβρουαρίου, θα προσέλθουν για να αποκτήσουν προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password), για να τον χρησιμοποιήσουν κατά την ηλεκτρονική υποβολή του μηχανογραφικού τους δελτίου. Οι υποψήφιοι για το 10% των θέσεων (χωρίς νέα εξέταση) θα μπορούν να αποκτούν προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password) σε όποιο Λύκειο τους εξυπηρετεί. Η υποβολή των μηχανογραφικών δελτίων θα γίνει και φέτος ηλεκτρονικά, μέσω διαδικτύου, από τα μέσα Ιουνίου ως τις αρχές Ιουλίου.
Η αντιπεριφερειάρχης Ρεθύμνης, κυρία Μαρία Λιονή, εν όψει της έναρξης των Πανελληνίων Εξετάσεων σε γραπτή δήλωση αναφέρει:
«Στους μαθητές και μαθήτριες που συμμετέχουν στις πανελλήνιες εξετάσεις εύχομαι καλή επιτυχία, να έχουν δύναμη, υπομονή και αισιοδοξία για να φέρουν εις πέρας την προσπάθειά τους με τα επιθυμητά αποτελέσματα. Οι πανελλαδικές εξετάσεις αποτελούν το εισιτήριο για όσους φιλοδοξούν να συνεχίσουν την εκπαιδευτική τους πορεία στα Ανώτερα και τα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα και παράλληλα είναι μια μεγάλη δοκιμασία για όλους τους μαθητές και τις οικογένειές τους, που συμπάσχουν, μαζί με τους καθηγητές τους, στη μάχη για την εισαγωγή στα Πανεπιστημιακά Ιδρύματα της χώρας».
Εκπτώσεις στα ακτοπλοϊκά εισιτήρια από τις Μινωικές
Οι Μινωικές Γραμμές, με ανακοίνωσή τους κάνουν γνωστό ότι επιθυμώντας να στηρίξουν τις οικογένειες της Κρήτης που πλήττονται από την κρίση, προσφέρουν στους υποψήφιους μαθητές, στους μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, που συμμετέχουν στις πανελλήνιες εξετάσεις, και στα μέλη των οικογενειών τους που τους συνοδεύουν, 50% έκπτωση στις μετακινήσεις τους στα εξεταστικά κέντρα της Αθήνας, με τα πλοία της εταιρίας, στη γραμμή Ηράκλειο – Πειραιάς – Ηράκλειο.
Συγκεκριμένα, η παραπάνω έκπτωση χορηγείται για τη συμμετοχή των υποψηφίων:
α. Στις επαναληπτικές πανελλήνιες εξετάσεις ημερήσιων και εσπερινών Γενικών Λυκείων που θα ξεκινήσουν την Τρίτη 09-06-2015 έως και την Τρίτη 16-06-2015.
β. Στις εξετάσεις ειδικών μαθημάτων που θα ξεκινήσουν την Τετάρτη 17-06-2015 έως και την Τετάρτη 24-06-2015, ή
γ. Στις προκαταρτικές εξετάσεις των Στρατιωτικών Σχολών που θα πραγματοποιηθούν μέχρι το τέλος Ιουλίου 2015 (σύμφωνα με το πρόγραμμα που θα ανακοινωθεί από κάθε Σχολή).
Όροι και προϋποθέσεις:
-Η έκπτωση θα παρέχεται με την επίδειξη του Δελτίου εξεταζομένου /υποψηφίου πανελλαδικών εξετάσεων 2015 κατά την έκδοση των εισιτηρίων και κατά την επιβίβαση του υποψήφιου μαθητή και του συνοδού του στο πλοίο.
-Η παραπάνω παροχή ισχύει για όλες τις κατηγορίες θέσεων εκτός από DECK και VIP.
Για περισσότερες πληροφορίες, κρατήσεις ή έκδοση εισιτηρίων, οι υποψήφιοι μπορούν να απευθύνονται στα Κεντρικά πρακτορεία ή λιμενικά γραφεία των Μινωικών Γραμμών, μέσω των Πανελλαδικών αριθμών 801-11-75000 (από σταθερό τηλέφωνο) και 18175 (από σταθερό ή κινητό τηλέφωνο).