Ξεχωριστή σημασία έχουν τα τελευταία δύο φιλικά του Ρέθυμνο Cretan Kings και στην προκειμένη περίπτωση οι αναμετρήσεις απέναντι σε Λαύριο (2/10-18:30) και Νέα Κηφισιά (3/10-16:30). Η ρεθεμνιώτικη αποστολή αναχωρεί αύριο για την Αθήνα, όπου θα πραγματοποιήσει την πρόβα τζενεράλε εν όψει των επίσημων υποχρεώσεων.
Άπαντες στην ομάδα περιμένουν να δουν μία βελτιωμένη εικόνα σε σχέση με τα προηγούμενα φιλικά. Βελτιωμένη σε όλους τους τομείς και πολύ περισσότερο ως προς τη συνολική λειτουργία της ομάδας. Το να αποκτήσει ένα νέο σύνολο χημεία, είναι το δυσκολότερο πράγμα για το προπονητικό επιτελείο και στην περίπτωση του Ρεθύμνου, οι προσθήκες έφτασαν σε διψήφιο αριθμό.
Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος και οι συνεργάτες του δεν περιμένουν από την ομάδα τους να φτάσει στο 100% των δυνατοτήτων της, αλλά από την άλλη θέλουν να την δουν να κάνει βήματα προόδου. Να ελαχιστοποιήσει τα λάθη στην κυκλοφορία της μπάλας, να εφαρμόσει στην πράξη τα καινούργια πράγματα που δουλεύουν το τελευταίο διάστημα και φυσικά οι παίκτες να δείξουν την απαιτούμενη προσοχή, διάθεση και όρεξη να δώσουν το κάτι παραπάνω.
Σε λιγότερο από μία εβδομάδα (7/10-17:00) είναι προγραμματισμένο το πρώτο τζάμπολ και δη το νοκ-άουτ ματς του Κυπέλλου απέναντι στον ΠΑΟΚ. Ο πολύπειρος τεχνικός, λοιπόν, αναμένεται να αποκομίσει πολύ χρήσιμα συμπεράσματα από τα φιλικά της Αθήνας και στη συνέχεια θα καταστρώσει τα πλάνα του για να διεκδικήσει η ομάδα του την πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού.
Παίκτης του ΠΑΟΚ Ντάρκο Μπάλαμπαν
Με την απόκτηση του Ντάρκο Μπάλαμπαν ενισχύθηκε ο ΠΑΟΚ. Ο «δικέφαλος» του Βορρά άφησε πίσω τους τις περιπτώσεις των Ρόμπερτ Ντόζιερ και Ιβάν Άσκα και προχώρησε στην προσθήκη του Σέρβου σέντερ. Ο, ύψους 2.11μ., σέντερ προέρχεται από μία εξαιρετική σεζόν με τα χρώματα της Σέντεακ, μετρώντας 21 πόντους, 8.5 ριμπάουντ και 1.7 ασίστ, ενώ έχει αγωνιστεί και στις δύο μεγάλες ομάδες της χώρας του και δη στην Παρτιζάν (2007-10) και τον Ερυθρό Αστέρα (2010-11).
Η ανακοίνωση αναφέρει χαρακτηριστικά: «Ο ΠΑΟΚ συμφώνησε με τον Σέρβο σέντερ Darko Balaban (26 χρονών, 2μ.10). Ο Balaban που πέρσι αγωνίστηκε στο Ουγγρικό πρωτάθλημα με την Naturtex SZTE-Szedeák (21 πόντοι ανά αγώνα και 8,4 ριμπάουντ σε 33 αγώνες) αναμένεται απόψε στις 02:30 μετά τα μεσάνυχτα στη Σμύρνη».
Υποχρεωτική η Εθνική Κάρτα Φιλάθλου
Η Εθνική Κάρτα Φιλάθλου είναι απαραίτητη για κάθε φίλαθλο που επιθυμεί να παρακολουθήσει από κοντά αγώνες Α1 και Κυπέλλου Ελλάδος. Η ΚΑΕ Ρέθυμνο Cretan Kings εξέδωσε την παρακάτω επίσημη ανακοίνωση, που αφορά όλους τους φίλους της ομάδας:
«Η ΚΑΕ Ρέθυμνο Cretan Kings ενημερώνει για την υποχρεωτική έκδοση της Εθνικής Κάρτας Φιλάθλου (θα ισχύσει υποχρεωτικά από 01/01/2016) για κάθε φίλαθλο της ομάδας μας.
Σύμφωνα με την Κοινή Υπουργική Απόφαση που δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ με Αρ. Φύλλου 1801 (Τεύχος Δεύτερο – 20 Αυγούστου 2015) τίθενται σε εφαρμογή οι διατάξεις του νέου αθλητικού νόμου, που μεταξύ άλλων προβλέπουν και την έναρξη της διαδικασίας έκδοσης Εθνικής Κάρτας Φίλαθλου, την οποία θα πρέπει υποχρεωτικά να προμηθευτούν ΟΛΟΙ οι φίλαθλοι, προκειμένου να έχουν δικαίωμα να εισέρχονται στα γήπεδα όπου διεξάγονται αγώνες της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και του Κυπέλλου Ελλάδας.
Αξίζει να σημειωθεί πως, σύμφωνα με αυτά τα νέα δεδομένα που προέκυψαν και για όσους έχουν ήδη παραλάβει τις κάρτες διαρκείας, η έκδοση Εθνικής Κάρτας Φιλάθλου είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ, έτσι ώστε να έχουν δικαίωμα εισόδου στο κλειστό γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη». Όσον αφορά στην έκδοση του ονομαστικού και αριθμημένου εισιτηρίου πριν από κάθε αγώνα, θα πρέπει επίσης κάθε φίλαθλος να έχει στη διάθεσή του την Εθνική Κάρτα Φιλάθλου. Σε αντίθετη περίπτωση η αγορά ονομαστικού-αριθμημένου εισιτηρίου θα είναι δυνατή ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με τη χρήση πιστωτικής ή χρεωστικής κάρτας και με την επίδειξη αστυνομικής ταυτότητας και την αναγραφή του ΑΜΚΑ.
Η Εθνική Κάρτα Φιλάθλου εκδίδεται με την κατάθεση των απαραίτητων εγγράφων και αφού καταβληθεί το ποσό των 2 ευρώ και έχει ισχύ σε όλα τα γήπεδα της χώρας μας για 2 χρόνια.
Για την έκδοση της χρειάζεται να προσκομίσετε:
1. Φωτοαντίγραφο Αστυνομικής Ταυτότητας ή Διαβατηρίου ή Άδεια Διαμονής.
2. Φωτογραφία Τύπου Διαβατηρίου
3. Αριθμός Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης (ΑΜΚΑ).
Για τη δική σας διευκόλυνση, σας παρακαλούμε να προσέλθετε έγκαιρα στα γραφεία της ΚΑΕ Ρέθυμνο CretanKings (Ηγ. Γαβριήλ 103-105, τηλ. 28310 36279), για την έκδοση της Εθνικής Κάρτας Φιλάθλου.
Ώρες λειτουργίας γραφείων:
Δευτέρα – Παρασκευή 9.00 – 15.00 και 18:00 – 21:00
Σάββατο 10:00 – 14:00».