Από ντέρμπι σε ντέρμπι, από τελικό σε τελικό βαδίζει η Ακαδημία. Στόχος επετεύχθη στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Ιωνικό Ν.Φ. και πλέον έχει μπροστά της το κρισιμότατο ματς της Κυριακής (17:00) απέναντι στην Πεύκη. Οι Ρεθυμνιώτες επιστρέφουν στις εντός έδρας υποχρεώσεις, αλλά ο στόχος παραμένει ο ίδιος.
Η Ακαδημία βρίσκεται στην 11η θέση με 13 βαθμούς και η Πεύκη στην 13η με 12. Άρα, στο μυαλό του Βαγγέλη Θεοδωρουλάκη και των παικτών του βρίσκεται μονάχα η νίκη. Μία νίκη που θα τους βάλει πολύ γερά στο κόλπο της παραμονής και συνάμα θα ολοκληρώσουν με θετικό τρόπο το 2014.
Το κλίμα στις τάξεις της ομάδας είναι πολύ καλό και η ψυχολογία των παικτών ανεβασμένη. Γενικότερα, η Ακαδημία παρουσιάζεται αρκετά βελτιωμένη τον τελευταίο μήνα και αν ήταν λίγο πιο τυχερή θα μπορούσε να βρίσκεται ακόμα ψηλότερα στον βαθμολογικό πίνακα.
Στην αντίπερα όχθη, η Πεύκη θα αγωνιστεί υπό τις οδηγίες του Μιχάλη Θάνου, που είναι ο νέος προπονητής της ομάδας. Η ομάδα των βορείων προαστίων βρίσκεται σε δεινή βαθμολογική θέση και το ματς της Κυριακής είναι κομβικής σημασίας.
Βαγγέλης Θεοδωρουλάκης: «Ζωντανοί στη μάχη της παραμονής»
Ο προπονητής της Ακαδημίας, με δηλώσεις του στα «Ρ.Ν.», τόνισε πως η ομάδα του πέτυχε το στόχο της που ήταν η νίκη απέναντι στον Ιωνικό Ν.Φ. και κάτι ανάλογο θα προσπαθήσει να κάνει και την Κυριακή κόντρα στην Πεύκη.
«Ήταν ένα ματς που έπρεπε να το κερδίσουμε και το κερδίσαμε. Ανεξαρτήτου καλής ή κακής απόδοσης θέλαμε το αποτέλεσμα και το πήραμε. Είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα, καθώς μείναμε ζωντανοί στη μάχη της παραμονής.
Μπροστά μας έχουμε ένα εξίσου σημαντικό παιχνίδι απέναντι στην Πεύκη, που για να διατηρήσουμε τις πιθανότητες παραμονής θα πρέπει να το κερδίσουμε».