Τα 20 χρόνια «κουρούμπελο» θα γιορταστούν φέτος στους φιλέδες του Ρεθύμνου και οι περισσότεροι αδημονούν για το πιο «καυτό» άθλημα του καλοκαιριού, το μπιτς βόλεϊ.
Αν και χρονικά είναι πολύ νωρίς, καθώς βρισκόμαστε τουλάχιστον 100 ημέρες πριν την επίσημη έναρξη του 20ου τουρνουά, οι διοργανωτές ξεκίνησαν τις προετοιμασίες.
Μεγάλες και μικρές στιγμές από τη διοργάνωση που συγκέντρωσε όλα αυτά τα 19 χρόνια άνδρες και γυναίκες, παρέες και μαγαζιά, πέρασαν στο ιδιαίτερο πάνθεον της ιστορίας αυτού του τουρνουά που εξελίχθηκε σε κάτι αρκετά μεγάλο για την πόλη του Ρεθύμνου.
Το γεγονός ότι έγινε θεσμός μια και αποτελεί ρεκόρ για τουρνουά μπιτς βόλεϊ ως μοναδικό στο είδος του όχι μόνο για ολόκληρη την Κρήτη αλλά και πανελλαδικά.
Το τουρνουά μπιτς βόλεϊ «κουρούμπελο» ξεκίνησε το 1998. Σε αυτό συνετέλεσαν όλοι όσοι ασχολήθηκαν με αυτό (σε οργανωτικό επίπεδο) εκτός του ίδιου του διοργανωτή Στέλιου Κουνδουράκη και δεν είναι και λίγοι.
Παιδιά που έχουν περάσει από το χώρο, υπήρξαν άμεσοι συνεργάτες όπως, ο Άρης Παπαδόπουλος, ο Στέλιος Σαμψών και ο Κώστας Κουκούλης αλλά και οι αρωγοί της προσπάθειας Μανώλης Αναγνωστάκης, Γιάννης Σκαρβέλης, Γιάννης Μιχελιουδάκης, Γιώργος Πασχαλίδης, Γιώργος Νικολήνταης, Βαγγέλης Μπικάκης, Γιώργος Ξενίδης και Κώστας Λεντζάκης.
Κουνδουράκης: «Όλα στο «20»
Από το Στέλιο Κουνδουράκη γίνεται γνωστό ότι οι προετοιμασίες προχωρούν με εντατικούς ρυθμούς, καθώς, αλήθεια είναι ότι στην 20η επέτειο, όλοι θέλουν να θαυμάσουν κάτι το ξεχωριστό.
Στους φετινούς αγώνες αναμένονται πολλές εκπλήξεις, όχι μόνο κατά τη διάρκεια των βραδινών παιχνιδιών των τελικών αλλά και καθ’ όλη τη διάρκεια του τουρνουά.
Ο ίδιος τόνισε χαρακτηριστικά σε μια πρώτη τοποθέτησή του: «Φέτος είναι μία χρονιά που πραγματικά δεν την περίμενα να έρθει τόσο γρήγορα, αλλά, ο χρόνος κυλάει και να, που έχουμε το 20ο κουρούμπελο. Σκοπός του τουρνουά όπως άλλωστε και το σλόγκαν του θα είναι για φέτος… «να παίξουμε με το νούμερο 20 σε όλα τα επίπεδα».
Ξεκινάμε με το βασικό και πιο σημαντικό, 20 ομάδες φέτος για πρώτη φορά! Μέχρι σήμερα ήταν 18 κάθε χρόνο, αυτό αλλάζει. Επίσης 20 θα είναι και τα χρυσά αγαλματάκια που θα μοιραστούν στους καλύτερους κάθε κατηγορίας. Αυτό σημαίνει ότι θα έχουμε νέες κατηγορίες στις απονομές όπως ενδεικτικά θα είναι το βραβείο «παλαιότερου αθλητή» στο θεσμό, «παλαιότερης ομάδας», «συνολικής προσφοράς» στον θεσμό αθλητή, «καλύτερου «τιμ μάνατζερ» όλων των χρόνων και πολλών άλλων ειδικών βραβείων. Το σημαντικότερο κομμάτι είναι η χορηγία από μεγάλη εταιρία για την βοήθεια σε υλικό και ρουχισμό και εκεί είμαστε πάρα πολύ κοντά σε συμφωνία».
Δ.Τ.