ΣΚΕΨΗ ΓΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΝΟΣ ΟΜΙΛΟΥ
Με 20 ομάδες η Φούτμπολ Λιγκ
Στη Φούτμπολ Λιγκ ψάχνουν να δουν πώς θα ολοκληρωθεί το παζλ των ομάδων και φυσικά, το αν θα προκύψουν όμιλοι ή όχι.
Μετά τα πλέι άουτ και τον υποβιβασμό των Ηρακλή Ψαχνών, Ερμιονίδας, Επισκοπής από τον α’ όμιλο και Τυρνάβου, Αιγινιακού, Πιερικού από τον βόρειο όμιλο, οι ομάδες που συγκροτούνται στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία είναι 17 στο σύνολο.
Από την ΕΠΟ εστάλη μήνυμα για δημιουργία ενός ομίλου με 20 ομάδες. Μένει να δούμε αν το συγκεκριμένο μήνυμα έφθασε στα αυτιά των ανθρώπων που ηγούνται της Φούτμπολ Λιγκ και το πως θα πράξουν από ‘δω και στο εξής, καθώς τα ερωτήματα που γεννώνται είναι τα παρακάτω:
1) Ποια κατηγορία θα δηλώσουν οι υποβιβασθέντες από τη Σούπερ Λιγκ, ΟΦΗ, Νίκη Βόλου και Εργοτέλης; Οι δύο πρώτοι έχουν οριοθετήσει πως το μέλλον τους για τη σεζόν 2015-16 θα είναι στη Γ’ Εθνική. Το ίδιο αναμένεται να πράξει κατά πάσα πιθανότητα και ο Εργοτέλης.
2) Σε μια τέτοια περίπτωση, το δεύτερο ερώτημα είναι το τί θα γίνει με τους δευτεραθλητές της Γ’ Εθνικής (Άρης, ΑΕ Καραϊσκάκης, Παναργειακός, Κηφισιά) κι αν γίνουν αγώνες μπαράζ, πόσοι θα ανέβουν…;
3) Το τρίτο ερώτημα έχει να κάνει με το γεγονός ότι οι «4οι» των πλέι άουτ (Αιγνιακός β’ όμιλος και Ερμιονίδα α’ όμιλος), έχουν κάνει αίτημα εδώ και μέρες να μην πέσουν κατηγορία. Αν αυτοί λοιπόν παραμείνουν, τότε η περίπτωση μπαράζ για τη Γ’ Εθνική παραμένει ανοικτή αλλά θα ανέλθει στη Φούτμπολ Λιγκ μονάχα μία ομάδα.
ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ: Η υποσημείωση -γιατί υπάρχουν και τέτοιες- έγκειται στο γεγονός ότι καμία απόφαση δεν αναμένεται να παρθεί πριν από τις 26 Ιουνίου που είναι η Γ.Σ. της ΕΠΟ.
Οι εναπομείναντες 17 ομάδες της Φούτμπολ Λιγκ για τη σεζόν 2015-16 είναι:
Αγροτικός Αστέρας, Ζάκυνθος, ΑΕ Λάρισα, Καλλιθέα, Παναχαϊκή, Παναιγιάλειος, Αναγέννηση Καρδίτσας, Κισσαμικός, Πανελευσινιακός, Απόλλων Σμύρνης, Λαμία, Πανσερραϊκός, Αχαρναϊκός, Λεβαδειακός, Τρίκαλα, Ολυμπιακός Βόλου, Χανιά.