Συνολικά 32 ομάδες θα αγωνιστούν στο φετινό 22ο Εργασιακό πρωτάθλημα μπάσκετ. Οι δηλώσεις συμμετοχής ολοκληρώθηκαν και άπαντες μετρούν αντίστροφα για το πρώτο τζάμπολ. Οι κληρώσεις σε Α1 και Α2 κατηγορία είναι προγραμματισμένες για σήμερα, στις 18:30 στο κλειστό Πανεπιστημιακό γυμναστήριο Ρεθύμνου.
Οι 32 ομάδες που έχουν δηλώσει συμμετοχή είναι οι εξής: Πανεπιστήμιο, Κούμοι Ρεθύμνου, Επιχειρηματίες και Ιδιωτικοί Υπάλληλοι, Νέοι Επιχειρηματίες, ΣΥΦΑΡ, Photo Έκφραση, Bueno, Cretan Inox, Ελεύθεροι Επαγγελματίες, Φοιτητές, Φοιτήτριες, Studio Rethymno, Οιωνός – Barcode, Αφοί Ζουμπουλάκη, Α.Ο. Σπηλίου B.C. / Stathourakis S-Control, Ιατροί, Ραψωδία, Platanos Tours, Δικηγόροι, Klados Tours, Think Villa (πρώην Μηχανικοί), Mueblo Plus, Domek, Xpress Copy, ΑΔ Ρεθύμνου, Αθιβολές, ΤΕΕ Ρεθύμνου, Metropolis, L’Étoile du Sud (πρώην Πειρασμός της Γεύσης), Πρωτοβάθμια, Creta Farms, Rethymno Soccer Club.
Στη σημερινή συνάντηση των εκπροσώπων των ομάδων θα τεθούν επί τάπητος ζητήματα που αφορούν το πρωτάθλημα και στη συνέχεια θα ακολουθήσουν οι κληρώσεις. Όπως τονίζουν οι διοργανωτές: «Ισχύει το Καταστατικό του Πρωταθλήματος 2015-2016 με τις αλλαγές που θα ορίσει η επιτροπή Εργασιακού Πρωταθλήματος Καλαθοσφαίρισης Ρεθύμνου και όλες οι ομάδες στην πρώτη συνάντησή τους. Θα οριστεί ένα ποσό συμμέτοχής για την κάθε ομάδα που αποφασιστεί στην πρώτη συνάντηση των εκπροσώπων».
Το Σαββατοκύριακο στο Ρέθυμνο το 5ο Παγκρήτιο τουρνουά Εργασιακού μπάσκετ
Το Ρέθυμνο και το «Μελίνα Μερκούρη» θα φιλοξενήσει το 5ο Παγκρήτιο τουρνουά Εργασιακού μπάσκετ. Οι 4 περυσινοί πρωταθλητές των νομών θα «μετρήσουν δυνάμεις» το Σαββατοκύριακο 29-30 Οκτωβρίου και θα αναδειχθεί ο πρωταθλητής του νησιού.
Μετά την κλήρωση που πραγματοποιήθηκε, στον 1ο ημιτελικό θα συναντηθούν οι Παλαίμαχοι Ηροδότου (Ηράκλειο) – Κάβα Κασιμάτης (Χανιά) και στον 2ο ημιτελικό οι Αγρότες Ιεράπετρας (Λασίθι) – Haagen Dazs BC (Ρέθυμνο). Οι νικητές θα διεκδικήσουν τον τίτλο και οι ηττημένοι θα αρκεστούν στη συμμετοχή στον μικρό τελικό.
Το 5ο Εργασιακό πρωτάθλημα μπάσκετ διοργανώνουν η Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνου, το Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο Ρεθύμνου και το Ρέθυμνο Cretan Kings. Επίσης, οι διοργανωτές ευχαριστούν το «Diamonds Resorts» για την φιλοξενία των 45 παικτών από τις ομάδες που συμμετέχουν.
Το πρόγραμμα του τουρνουά – «Μελίνα Μερκούρη»
Σάββατο 29 Οκτωβρίου
19:30 (Α’ ημιτελικός): Παλαίμαχοι Ηροδότου (Ηράκλειο) – Κάβα Κασιμάτης (Χανιά).
21:15 (Β’ ημιτελικός): Αγρότες Ιεράπετρας (Λασίθι) – Haagen Dazs BC (Ρέθυμνο).
Κυριακή 30 Οκτωβρίου
17:00 Μικρός τελικός
19:00 Μεγάλος τελικός