Όλα είναι έτοιμα για 1ο τουρνουά μπιτς βόλεϊ 3Χ3, με την επωνυμία «Cupanitos». Η εν λόγω διοργάνωση θα κάνει την παρθενική της παρουσία στις παραλίες του Ρεθύμνου και συγκεκριμένα στο χώρο του Baja beach bar. Οι 7 ομάδες που θα πάρουν μέρος είναι πανέτοιμες και το πρώτο σερβίς ορίστηκε για την Πέμπτη 11 Ιουνίου.
Ένα νεοσύστατο τουρνουά θα κάνει την εμφάνισή του στα αθλητικά δρώμενα της πόλης, με στόχο να καθιερωθεί, και για 10 ημέρες θα κεντρίσει το ενδιαφέρον του κοινού. Η κορύφωση και δη ο μεγάλος τελικός θα διεξαχθεί την Κυριακή 21 Ιουνίου, όταν και θα αναδειχθεί ο πρωταθλητής. Οι αναμετρήσεις θα ξεκινούν στις 16:00 κάθε μεσημέρι.
Οι ομάδες που δήλωσαν συμμετοχή είναι οι Μπακαλόγατος, Black Box, Machu Pisshu, Κακοί, Μπαρτσελιώμα, Ονειράνθη και Baja. Κάθε ομάδα αποτελείται από 3 παίκτες και το θέαμα αναμένεται σίγουρο, όπως και οι αναμετρήσεις συναρπαστικές. Όλες οι ομάδες θα μετρήσουν δυνάμεις μεταξύ τους και οι 4 πρώτες του βαθμολογικού πίνακα θα οδηγηθούν στο φάιναλ-4, το οποίο θα διεξαχθεί το Σαββατοκύριακο 20-21 Ιουνίου.
Τα παιχνίδια θα κρίνονται στα 2 νικηφόρα σετ των 21 πόντων και ισχύουν όλοι οι κανονισμοί, όπως και στα τουρνουά 2×2. Η μοναδική διαφορά είναι στην πάσα, που δεν θα σφυρίζεται η λεγόμενη «πιαστή». Επίσης, σε όλους τους αθλητές θα μοιραστούν μπλουζάκια με το λογότυπο του τουρνουά, καθώς και καπελάκια.
Οι διοργανωτές ευελπιστούν στην καθιέρωση του τουρνουά και δεν αποκλείεται τον Αύγουστο να πραγματοποιηθεί το 2ο «Cupanitos». Αυτό το διάστημα αρκετά τουρνουά βρίσκονται σε εξέλιξη, όπως για παράδειγμα το Εργασιακό πρωτάθλημα μπιτς βόλεϊ, με συνέπεια οι ενδιαφερόμενοι να μην μπορούν να ανταπεξέλθουν και στα δύο. Τον Αύγουστο, όμως, οι διοργανώσεις είναι περιορισμένες και οι διοργανωτές πιστεύουν ως η συμμετοχή θα είναι πολύ μεγαλύτερη.