Μηχανική βλάβη υπέστη χθες το πρωί το πλοίο που εκτελούσε το δρομολόγιο Ρέθυμνο-Θήρας και μετέφερε 732 επιβάτες. Το πλοίο επέστρεψε στο λιμάνι της Σαντορίνης όπου αποβίβασε τους επιβάτες, οι οποίοι εξυπηρετήθηκαν από άλλα πλοία.
Ειδικότερα, όπως αναφέρεται σε ανακοίνωση του λιμεναρχείου, «ενημερώθηκε, πρωινές ώρες χθες η λιμενική αρχή Θήρας, από τον πλοίαρχο του Ε/Γ-Ο/Γ-ΤΑΧ «CHAMPION JET 2» σημαίας Κύπρου, το οποίο εκτελούσε προγραμματισμένο δρομολόγιο από λιμένα Ρεθύμνου προς λιμένα Θήρας και κατόπιν Ίου – Νάξου – Μυκόνου – Πάρου για δυσλειτουργία στην αριστερή εσωτερική κύρια μηχανή του πλοίου.
Το «CHAMPION JET 2» κατέπλευσε αυτοδυνάμως και με μειωμένη ταχύτητα στον λιμένα «ΑΘΗΝΙΟΣ» ν. Θήρας, όπου αποβίβασε με ασφάλεια τους 732 επιβάτες του.
Από την οικεία λιμενική αρχή απαγορεύτηκε αρχικά ο απόπλους του πλοίου, ενώ στη συνέχεια, κατόπιν προσκομίσεως βεβαιωτικού διατήρησης κλάσης από τον νηογνώμονα που το παρακολουθεί, επετράπη η εκτέλεση ενός κυκλικού πλου με 180 επιβάτες για λιμένες Μυκόνου – Ίου – Θήρας – Ρεθύμνου, ενώ οι επιβάτες για Νάξο προωθήθηκαν στον προορισμό τους με έτερο πλοίο».