Για παραπάνω από ένα μήνα, όπως όλα δείχνουν, αναμένεται να καθυστερήσει το άνοιγμα των οικονομικών προσφορών για το μεγάλο έργο της διαχείρισης των απορριμμάτων στον νομό Ρεθύμνου και για το εργοστάσιο ΧΥΤΥ, στο Αμάρι.
Και αυτό διότι ενώ είχε προγραμματιστεί οι οικονομικές προσφορές να ανοίξουν στις αρχές Ιουλίου, τελικά αυτό δεν έγινε, καθώς ο έλεγχος που προηγήθηκε για τις τεχνικές προσφορές, «έκρυβε» ενστάσεις.
Σύμφωνα με τα όσα τόνισε στα «Ρ.Ν.» ο δήμαρχος της περιοχής και μέλος του ενιαίου συνδέσμου διαχείρισης απορριμμάτων Κρήτης, Παντελής Μουρτζανός, κατά τον έλεγχο των τεχνικών προσφορών αποκλείστηκαν δύο από τις τέσσερις εταιρίες που είχαν καταθέσει φάκελο συμμετοχής στον διαγωνισμό. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην έχει ξεκινήσει ακόμα η διαδικασία του ελέγχου των οικονομικών προσφορών και κατ’ επέκταση η ανάδειξη του εργολάβου του έργου, που είχε προγραμματιστεί να γίνει μέχρι τα τέλη του χρόνου με την υπογραφή της σχετικής σύμβασης.
Με βάση λοιπόν τα όσα σχολίασε στην εφημερίδα μας ο κ. Μουρτζανός, η επιτροπή διαγωνισμού, αποφάνθηκε ότι στη διαδικασία (δηλαδή, στον διαγωνισμό) θα συμμετέχουν μόνο δύο από τις τέσσερις εταιρίες, δεδομένου ότι ο φάκελος της πρώτης απορρίφθηκε και η εν λόγω εταιρία αποχώρησε, ενώ η δεύτερη που επίσης απορρίφθηκε ο φάκελος της, προχώρησε στην υποβολή έντασης.
Χαρακτηριστικά στο σημείο αυτό, ο δήμαρχος Αμαρίου, υπογράμμισε τα παρακάτω: «Η εν λόγω εταιρία κατέθεσε στις 15 Ιουλίου προδικαστική προσφυγή, όπως λέγεται. Η εν λόγω προσφυγή θα εξεταστεί από την Ανεξάρτητη Αρχή Εξέτασης Προδικαστικών Προσφυγών, που δεν είναι του υπουργείου και μάλιστα η συνεδρίαση για το θέμα αυτό, έχει προσδιοριστεί για τις 23 Αυγούστου. Γνωρίζουμε ότι μέσα σε είκοσι ημέρες μετά από τη συνεδρίαση, θα μας αποσταλεί η απόφαση που θα ληφθεί στην εκτελεστική επιτροπή.
Έτσι, αν η απόφαση απορρίπτει την ένσταση, τότε θα ανοίξουν κανονικά οι οικονομικές προσφορές. Αν όμως η ένσταση γίνει αποδεκτή, τότε, θα πρέπει να μας υποδείξει πως ακριβώς θα κινηθούμε στην συνέχεια. Δηλαδή, εάν θα πρέπει ή όχι να συμπεριλάβουμε την εν λόγω εταιρία στο άνοιγμα των προσφορών. Το σίγουρο πάντως είναι ότι αυτή η διαδικασία, θα μας καθυστερήσει για αρκετό καιρό».
Η φιλοσοφία του έργου
Από τη στιγμή που θα εγκατασταθεί ο ανάδοχος απαιτούνται 18 μήνες για την υλοποίηση του έργου. Μάλιστα το έργο αφορά στην κατασκευή και λειτουργία για πέντε χρόνια της Μονάδας Επεξεργασίας Απορριμμάτων και ΧΥΤΥ Αμαρίου, προϋπολογισμού 45.000.000 εκ. ευρώ μαζί με τον ΦΠΑ χρηματοδοτείται από το ΥΜΕΠΕΡΑΑ και η υλοποίησή του αναμένεται να βελτιώσει αισθητά το περιβαλλοντικό αποτύπωμα της Κρήτης, να αναβαθμίσει τις δομές διαχείρισης των απορριμμάτων και εντάσσεται στο περιφερειακό σχέδιο διαχείρισης αποβλήτων Κρήτης.
Με αυτό το έργο, η διαδικασία διαχείρισης των απορριμμάτων στο Αμάρι εκσυγχρονίζεται και χρησιμοποιώντας όλες τις προηγμένες μεθόδους, παράγεται όφελος για την κοινωνία. Στόχος του συγκεκριμένου έργου είναι η ανάκτηση ανακυκλώσιμων υλικών, η παραγωγή κομπόστ από τα προδιαλεγμένα οργανικά απορρίμματα, καθώς και η βιολογική σταθεροποίηση του οργανικού που διαχωρίζεται από τα σύμμεικτα ΑΣΑ μέσω της μηχανικής διαλογής. Το οργανικό κλάσμα, τόσο το προδιαλεγμένο, όσο και το διαχωρισμένο μέσω μηχανικής διαλογής, θα υφίσταται αναερόβια χώνευση με στόχο την παραγωγή βιοαερίου και τη σύγχρονη ενεργειακή αξιοποίησή του για την παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας. Κατόπιν τα οργανικά θα οδηγούνται προς αερόβια βιολογική επεξεργασία με στόχο την παραγωγή κομπόστ.
Πρόκειται για ένα έργο που βελτιώνει αισθητά το περιβαλλοντικό αποτύπωμα του τόπου και θα κατασκευασθεί στη θέση «Κουλέ Μασχάλια» εντός των διοικητικών ορίων του δήμου Αμαρίου. Η θέση του έργου είναι αυτή όπου βρίσκεται ήδη εγκαταστημένος ο υφιστάμενος ΧΥΤΑ Αμαρίου.
Υπενθυμίζεται ότι τον Ιούλιο του 2018, ολοκληρώθηκαν και τα έργα επέκτασης του ενεργού κυττάρου του ΧΥΤΑ Αμαρίου, ένα έργο το οποίο επίσης εντάσσεται στον ΠΕ.Σ.Δ.Α. Κρήτης και αναβάθμισε περιβαλλοντικά, αισθητικά και λειτουργικά το κύτταρο που καλύπτει το σύνολο της Π.Ε. Ρεθύμνου.
Το έργο είχε προϋπολογισμό 1.600.000 ευρώ, χρηματοδοτήθηκε από την Περιφέρεια Κρήτης και το Π.Δ.Ε. Στο έργο περιλαμβανόταν η επέκταση του ενεργού κυττάρου κατά 8 περίπου στρέμματα, η στεγανοποίησή του, η κατασκευή έργων διαχείρισης βιοαερίου, η κατασκευή δικτύου συλλογής και μεταφοράς όμβριων υδάτων, η κατασκευή νέας δεξαμενής συλλογής στραγγισμάτων, καθώς και διάφορα συνοδά έργα περιβαλλοντικής και λειτουργικής βελτίωσης του σημείου.
Τι περιλαμβάνει το έργο
Αναλυτικά, το έργο κατασκευής της μονάδα επεξεργασίας στερεών αποβλήτων είναι συνολικής δυναμικότητας 35.600 τόνων Αστικών Σύμμεικτων Αποβλήτων (ΑΣΑ) ανά έτος.
Περιλαμβάνει όλες τις αναγκαίες υποδομές και την προμήθεια κινητού εξοπλισμού. Επιπροσθέτως, επειδή είναι αναγκαία η προώθηση συστημάτων για την επεξεργασία οργανικών αποβλήτων, με χωριστή συλλογή των οργανικών αποβλήτων από μαζικά σημεία εστίασης ή και νοικοκυριά (οργανικά κουζίνας) καθώς και άλλων οργανικών αποβλήτων (πράσινα κ.λπ.), εντός του ως άνω γηπέδου θα κατασκευασθεί και μονάδα Επεξεργασίας Προδιαλεγμένου Οργανικού Κλάσματος δυναμικότητας 7.400 τόνων ετησίως.
Η εγκατάσταση θα περιλαμβάνει κατ’ ελάχιστον τις ακόλουθες μονάδες:
• Μονάδα υποδοχής και προσωρινής αποθήκευσης των εισερχόμενων ΑΣΑ.
• Μονάδα υποδοχής και προσωρινής αποθήκευσης των εισερχόμενων προδιαλεγμένων οργανικών.
• Μονάδα μηχανικής επεξεργασίας των ΑΣΑ με στόχο την ανάκτηση ανακυκλώσιμων υλικών και το διαχωρισμό του οργανικού κλάσματος προς βιολογική επεξεργασία και ενεργειακή αξιοποίησή του.
• Μονάδα βιολογικής επεξεργασίας του οργανικού κλάσματος των ΑΣΑ και των προδιαλεγμένων οργανικών με τη μέθοδο της αναερόβιας χώνευσης.
• Μονάδα ενεργειακής αξιοποίησης και παραγωγής ενέργειας.
• Μονάδα αερόβιας βιολογικής επεξεργασίας του χωνεύματος.
• Μονάδα εξευγενισμού-ραφιναρίας του κομποστοποιημένου υλικού μετά την ωρίμανση, ώστε να παραχθεί χώνευμα τύπου Α και compost συγκεκριμένων προδιαγραφών.
• Μονάδες επεξεργασίας υγρών αποβλήτων.
• Συστήματα περιβαλλοντικής παρακολούθησης και προστασίας του περιβάλλοντος.
Επίσης περιλαμβάνει την προμήθεια εξοπλισμού μετακομποστοποίησης και τη δοκιμαστική λειτουργία του έργου για έξι μήνες. Το έργο περιλαμβάνει ως αναπόσπαστο τμήμα του τον Χώρο Υγειονομικής Ταφής, η οποία θα αφορά πλέον στην τελική διάθεση των υπολειμμάτων της επεξεργασίας (ΧΥΤΥ), ενώ η επιλογή του αναδόχου, θα γίνει σύμφωνα με την «ανοικτή διαδικασία» του άρθρου 27 του Ν. 4412/2016 και υπό τις προϋποθέσεις του νόμου αυτού.