Του Παρασκευά Μαμαλάκη*
Ο λόγος για το καράβι με την επωνυμία «TERA JET», που τα τελευταία χρόνια κάνει την εμφάνισή του περιστασιακά τους θερινούς μήνες στο λιμάνι του Ρεθύμνου με δρομολόγιο για Σαντορίνη. Έχει χωρητικότητα δυο χιλιάδων ατόμων και πεντακοσίων οχημάτων. Στη γραμμή αυτή δραστηριοποιούνται και άλλα, μικρότερα, σκάφη της ίδιας εταιρείας.
Πρόκειται, αναμφισβήτητα, για μια αξιοπρεπή παρουσία στο λιμάνι. Και θα ήταν ευτύχημα για τον τόπο αν υπήρχε δυνατότητα να εκτελεί και κάποια δρομολόγια για Πειραιά, ας πούμε ένα την εβδομάδα, ιδίως τους χειμερινούς μήνες.
Ένα τέτοιο εγχείρημα οπωσδήποτε θα τύχαινε αμέριστης στήριξης από τον κόσμο του Ρεθύμνου. Συνακόλουθα η βιωσιμότητά του θα μπορούσε να θεωρηθεί δεδομένη- μια παρουσία στη θάλασσα επάξια της ποιότητας του τόπου, που θα τον στόλιζε και δεν θα τον αδικούσε.
Η διερεύνηση συνεπώς των δρομολογίων του καραβιού αυτού κατά τους λοιπούς, εκτός των θερινών, μήνες φαίνεται να είναι το απαραίτητο πρώτο βήμα στην κατεύθυνση ενός τέτοιου εγχειρήματος. Και, σίγουρα, ανεπιφύλακτη θα ήταν η αναγνώριση και μεγάλη η ευγνωμοσύνη για όποιο ή όποια από τα δημόσια πρόσωπα το ανελάμβαναν και το πετύχαιναν.
*Ο Παρασκευάς Μαμαλάκης είναι συγγραφέας