Μια εκδήλωση αξιομνημόνευτη σε όσους πήραν μέρος σ’ αυτήν, πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 10 Αυγούστου από το Σχολικό Μουσείο του Δήμου Ρεθύμνης στην Αμνάτο. Περισσότεροι από 300 Ρεθεμνιώτες και αρκετοί ακόμα Αμνατσανοί και γυρωχωριανοί ανηφόρισαν στο χωριό αυτό, όπου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν καταρχήν μια αναλυτική ξενάγηση στις εγκαταστάσεις και στα εκθέματα του Μουσείου.
Ακολούθησε ένας θεσπέσιος μουσικός πρόλογος, από το κουιντέτο χάλκινων πνευστών της Δημοτικής Φιλαρμονικής Ρεθύμνου «Ρίθυ Brass», αποτελούμενο από τους Αντώνη Μαυράκη και Αντιγόνη Αραμπατζόγλου στην τρομπέτα, τον Αλέξανδρο Σκέμπι στο τρομπόνι και από τους Χαράλαμπο Παλιό και Παντελή Συκάκη στην τούμπα. Το πρόγραμμα περιλάμβανε την Farandole από την L’ arlesienne suite no 2 του G. Bizet, το Toreador Song από την όπερα Carmen του ίδιου συνθέτη, τη La Vita e’ Bella του Nicola Piovani, το Βάλς των Χαμένων Ονείρων του Μάνου Χατζιδάκι και τη Θαλασσογραφία του Διονύση Σαββόπουλου.
Ακολούθησε καλωσόρισμα από τον πρόεδρο της Διαχειριστικής Επιτροπής του Μουσείου Μίνωα Αλεφαντινό και η παρουσίαση του μέχρι σήμερα έργου του από τον υπεύθυνο Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του Γιώργο Κανακάκη, η οποία έγινε με ομιλία και παράλληλη προβολή. Υπενθυμίζεται ότι μέχρι σήμερα έχουν παρακολουθήσει εκπαιδευτικά προγράμματά του περισσότεροι από 5.000 μαθητές παιδικών σταθμών, νηπιαγωγείων, δημοτικών σχολείων, γυμνασίων και λυκείων από τους νομούς Ρεθύμνης, Χανίων και Ηρακλείου. Κι ακόμη ότι στο Μουσείο έχουν ξεναγηθεί πολλές εκατοντάδες ενηλίκων πολιτών, σε ομάδες (ΚΑΠΗ, Σύλλογοι κ.λπ.) ή κατά μόνας. Υπενθυμίζεται επίσης στα παιδιά προσφέρονται τα διαφορετικά εκπαιδευτικά προγράμματα «Μια μέρα στο σχολειό των γονιών και των παππούδων μου», «Μια μέρα στο σχολείο της ύστερης Κρητικής Πολιτείας» και «Εικόνες από το σχολείο και τη ζωή των παιδιών παλιότερα», ενώ προετοιμάζονται τα προγράμματα «Ξεφυλλίζοντας και ζωντανεύοντας τα παλιά αναγνωστικά», «Μάθημα στον σχολικό κήπο», «Η καινούρια μου η σάκα», «Επεράσαμε όμορφα εις την εκδρομή» και, ειδικά για την φετινή επέτειο της ανατίναξης του Αρκαδιού, το πρόγραμμα «Το σχολείο μας γιορτάζει το Αρκάδι».
Ακολούθησε η παρουσίαση του νέου βιβλίου του σχολικού συμβούλου και επιμελητή του Μουσείου Χάρη Στρατιδάκη, από τους μαθητές του Ελευθερία Μιχάλα, μουσικολόγο και καθηγήτρια πιάνου και Γιάννη Κεφαλογιάννη, νομικό και βουλευτή Ρεθύμνου. Μετά τις παρουσιάσεις τους ο συγγραφέας προέβη σε αντιφώνηση, αφού πρώτα κάλεσε στο τραπέζι των ομιλητών την πρώτη του δασκάλα Καλλιόπη Σαριδάκη και τον δάσκαλο-μέντορά του Τάσο Κόλλια. Και οι δυο τους «έκλεψαν την παράσταση», η πρώτη εξαιτίας του προχωρημένου της ηλικίας της και της απόλυτης διαύγειας του πνεύματός της και ο δεύτερος εξαιτίας του παιδαγωγικού του χιούμορ και της σεμνότητάς του.
Το τελευταίο μέρος της εκδήλωσης ήταν αφιερωμένο στην τίμηση τριών σημαντικών εκπαιδευτικών μορφών του Ρεθύμνου, των δασκάλων Αντώνη Δαφέρμου, Κώστα Μυγιάκη και Νίκου Τυροκομάκη. Και οι τρεις τιμήθηκαν για τη μακρόχρονη συμβολή τους στην προώθηση των φυσικών επιστημών στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση, με τα εννέα συνολικά εργαστήρια που οργάνωσαν και λειτούργησαν στα σχολεία που υπηρέτησαν. Τους τιμώμενους προσφώνησε ο Χάρης Στρατιδάκης, ο οποίος παράλληλα πρόβαλε διαφάνειες που αισθητοποίησαν το έργο τους αυτό. Και οι τρεις τιμώμενοι προέβησαν σε αντιφωνήσεις, μετά από την προσφορά τιμητικών πλακετών από τον δήμαρχο Ρεθύμνου Γιώργο Μαρινάκη, τον μητροπολίτη Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου Ευγένιο και από τον διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Στάθη Κοντογιάννη. Ο μητροπολίτης Ευγένιος μάλιστα εξήρε το έργο του Μουσείου και εξάγγειλε την ανάληψη του κόστους κατασκευής τόσο της ενημερωτικής πινακίδας του για την προσφορά της ρεθεμνιώτικης Εκκλησίας στην Εκπαίδευση όσο και της έκδοσης σχετικού βιβλίου.
Η εκδήλωση έληξε με μικρό κέρασμα. Πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου, με τη βοήθεια του Εκπολιτιστικού Συλλόγου Αμνάτου, ο πρόεδρος του οποίου Βασίλης Βαμβακάς τη συντόνισε με επιτυχία. Η Διαχειριστική Επιτροπή του Σχολικού Μουσείου θα ήθελε να ευχαριστήσει όλους εκείνους που με προσωπική εργασία και προσφορές συνέβαλαν, ώστε όχι μόνο να επιτύχει αλλά και να μην επιβαρύνει σε τίποτα τον Δήμο Ρεθύμνης και το Μουσείο. Ιδιαίτερα θα ήθελε να ευχαριστήσει τους μουσικούς και τον προϊστάμενο της Δημοτικής Φιλαρμονικής Αντώνη Μαυράκη, τον Γιώργο Σπυρλιδάκη για την προσφορά των ηλεκτρολογικών εργασιών στο εσωτερικό και στον αύλειο χώρο του Μουσείου, την Δόμηση Ο.Ε. – Ρένα Κουτσαλεδάκη για την ανάληψη του κόστους των τιμητικών πλακετών και το Φωτο Σταρ Καλούδης για την προσφορά της φωτογράφησης της εκδήλωσης. Ακόμα θα ήθελε να ευχαριστήσει τα ΜΜΕ του Ρεθύμνου για την υποστήριξή της αλλά και συνολικά και διαχρονικά του έργου του Σχολικού Μουσείου και τους Χρυσούλα Μαστορακάκη, Καφάτο Στάθη, Πολιουδάκη Γιώργο, Αλεφαντινό Μίνωα, το Ζαχαροπλαστείο Σκαρτσιλάκη, τις ταβέρνες Καπηλειό και Χόβολη και τον Φούρνο-ζαχαροπλαστείο Μικρασιάτικο για την προσφορά των τροφίμων και των ποτών της δεξίωσης. Ευχαριστεί επίσης θερμά όσους συμμετείχαν και τους καλεί -αν δεν το έχουν κάνει ήδη- να προστεθούν στους μέχρι σήμερα 85 εθελοντές του Σχολικού Μουσείου, ώστε οι προσπάθειες 17 συνολικά χρόνων να αρχίσουν να αποδίδουν ολοένα και περισσότερο τους καρπούς τους.