Η επόμενη και τελευταία (22η) αγωνιστική στη Γ’ Εθνική δεν έχει και καμιά ιδιαίτερη σημασία για το ρεθεμνιώτικο ποδόσφαιρο. Έτσι όπως ήρθαν τα αποτελέσματα, συνέβη το χειρότερο για τους εκπροσώπους του νομού Ρεθύμνου, αφού Ερμής και ΑΕΜ οδηγούνται στις τοπικές κατηγορίες.
Η προσπάθεια της ΑΕΜ όπου υπήρχαν ελπίδες παραμονής δεν ευοδώθηκαν με τον καλύτερο τρόπο κι αυτό γιατί συνέπεσε με τη φιέστα που δεν ήταν δυνατόν να χαλάσει για τον πρωταθλητή Ηρόδοτο.
Οι Μυλοποταμίτες δίχως να είναι χειρότεροι στάθηκαν άτυχοι στη φάση του 67ου λεπτού όταν ο Ετόφ «χτύπησε» μια φορά (1-0) αλλά ήταν αρκετή για να θέσει εκτός» την ΑΕΜ κι έτσι κάποιοι μένουν να κοιτούν την βαθμολογία και πως αυτή θα μπορούσε να αλλάξει εφόσον δεν είχαν γίνει κάποια πράγματα ή είχαν συμβεί κάποια άλλα.
Με τα «αν» όμως δεν παίζεται ποδόσφαιρο και αυτό που μένει είναι οι παράγοντες -εκείνοι βάζουν τα χρήματά τους- να μάθουν από τα λάθη τους για να μην τα επαναλάβουν στο μέλλον.
Κρίμα γιατί, όταν υπήρξε σαφή αντίληψη των πραγμάτων κι όταν η ΑΕΜ έβαλε στο «φουλ» τις μηχανές, δεν πρόλαβε λόγω χρόνου και όχι λόγω απόδοσης.
Σε νέα γεωγραφικά πλαίσια
Φυσικά, η περισυλλογή θα πρέπει να γίνει εφόσον λειτουργήσουν κάποια πράγματα από την αρχή αν και δεν είναι λίγοι αυτοί που πιστεύουν πως, το συγκεκριμένο πρωτάθλημα δεν μπορεί να έχει την τύχη μα κυρίως την προβολή (άρα και τους χορηγούς) που θα είχε ένα ίδιας κατηγορίας σε σαφή γεωγραφικά πλαίσια.
Είναι τοις πάσι γνωστό ότι ο 8ος όμιλος είχε πολλά ταξίδια στα οποία -εκτός από τις κρητικές ή τις εν γένει νησιώτικες ομάδες- το μπάτζετ είναι απείρως μεγαλύτερο για όλους. Κοντά στις ομάδες που συμμετείχαν υπήρξε και η δεδομένη γκρίνια εκείνων του κέντρου που συνέπεσαν με τις κρητικές-νησιώτικες με αποτέλεσμα να μιλούν για τη γνωστή αδικία… «γιατί εμείς και όχι και οι υπόλοιποι…».
Το ακραίο σενάριο για φέτος
Κοντολογίς, η σκέψη για αναδιαμόρφωση του γεωγραφικού πλαισίου των ομίλων είναι κάτι που θα πρέπει να προχωρήσει σε υλοποίηση εκτός αν… υπάρξει ολική ανατροπή των πραγμάτων και οδηγηθούμε σε αναδιαμόρφωση του όλου πλαισίου με δημιουργία Δ’ Εθνικής. Σ’ ένα τέτοιο ενδεχόμενο βέβαια, πολιτεία και ΕΠΟ θα έπαιρναν πίσω ό,τι σχεδίασαν πριν από 5 χρόνια προκειμένου να συρρικνωθούν οι ομάδες στις Εθνικές κατηγορίες.
Στην κυβέρνηση, ούτε που θέλουν να σκέφτονται κάτι τέτοιο, αφού για πολλούς θεωρείται πισωγύρισμα και δεν έχουν άδικο. Αλήθεια είναι όμως ότι η προβολή ενός πρωταθλήματος Κρήτης με τον τρόπο που τον γνωρίζαμε πριν από 5χρόνια, είχε ενδιαφέρον και δη προβολή από εφημερίδες και ηλεκτρονικό τύπο, χορηγούς, τηλεθέαση από τα τοπικά κανάλια όπως δεν είχαν πρωταθλήματα σε Γ’ και Β’ Εθνική.
Δρόμος υπάρχει πολύς. Για την ώρα βέβαια, την πρωταπριλιά (προσεχή Κυριακή) θα πρέπει να ολοκληρωθούν τα πρωταθλήματα των ομίλων της Γ’ Εθνικής κι από ‘κει και πέρα θα επανεξεταστεί κάθε ενδεχόμενο ακόμη κι αν αυτό είναι ένα ακραίο σενάριο αναδημιουργίας ενός Κρητικού ομίλου.