Ημερήσια εκδρομή για πεζοπορία στο πανέμορφο Φαράγγι των Μύλων που βρίσκεται κοντά στο Ρέθυμνο, τη Δευτέρα του Πάσχα πραγματοποίησε ο Όμιλος Υπεραποστάσεων Κρήτης. Το Φαράγγι των Μύλων αποτελεί μια περιοχή εξαίρετου φυσικού κάλλους. Κατά μήκος του βρίσκονται οι οικισμοί των Πάνω και Κάτω Μύλων, καθώς και μια αγροτική βίλα. Μεγάλο μέρος του δομημένου χώρου του φαραγγιού καταλαμβάνουν οι νερόμυλοι και τα υδραυλικά τους συστήματα που αποτελούν αξιόλογα δείγματα προβιομηχανικών εγκαταστάσεων στην Κρήτη. Η λειτουργία των μύλων όπως και των οικισμών μαρτυρείται αδιάλειπτα από τον ύστερο 16ο αιώνα έως και τα μέσα του 20ου αιώνα.
Οι συμμετέχοντες, κάθε ηλικίας, αφού απόλαυσαν το μοναδικό τοπίο, συνέχισαν την πεζοπορία προς το χωριό Χρωμοναστήρι, όπου και περιηγήθηκαν στα εκθέματα του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου που βρίσκονται στο Στρατιωτικό Μουσείο του χωριού. Το μεσημέρι προσφέρθηκε πλούσιο γεύμα στην ταβέρνα «Μύθος» του συναθλητή Γιάννη Βραβορίτη, στον Αδελιανό Κάμπο.
Η εκδρομή έκλεισε με προσκυνηματική επίσκεψη στην Ιερά Μονή Αγίου Ιωάννου Προδρόμου στο Μπαλί.
Επόμενη εκδρομή το φαράγγι της Σαμαριάς
Η επόμενη εκδρομή του ΟΥΚ Κρήτης έχει προγραμματιστεί για την Τρίτη 1 Μαΐου στο Φαράγγι της Σαμαριάς στα Χανιά. Πληροφορίες στον υπεύθυνο, Ιωάννη Παντατοσάκη, 6972865015.