Η εκδήλωση ξεκίνησε με τα παραδοσιακά κάλαντα, που τραγούδησαν με τη συνοδεία κρητικής λύρας, νέοι και νέες του Λυκείου Ελληνίδων.
Τον κόσμο καλωσόρισε η πρόεδρος κ. Φέφη Βαλαρή, διαβάζοντας στίχους από το ποίημα του Οδυσσέα Ελύτη «Ήλιος ο Ηλιάτορας».
Προσφέρθηκαν τσάι, κεράσματα και δώρα για όλους, όπως κάθε χρόνο, ενώ έγινε κλήρωση για τον τυχερό της πίτας. Τα έσοδα που συγκεντρώθηκαν από την εκδήλωση, το Δ.Σ. του Λυκείου Ελληνίδων θα τα προσφέρει για τις ανάγκες θέρμανσης του Γηροκομείου.
Την εκδήλωση, μεταξύ άλλων, παρακολούθησαν ο Μητροπολίτης Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου κ.κ. Ευγένιος, η αντιπεριφερειάρχης Μαρία Λιονή, ο δήμαρχος Ρεθύμνου Γιώργος Μαρινάκης, η αντιδήμαρχος Πέπη Μπιρλιράκη, και αρκετός κόσμος.
Την χρονιά που έφυγε, το Λύκειο Ελληνίδων είχε μια πλούσια δραστηριότητα με αρκετές κοινωνικοπολιτιστικές εκδηλώσεις. Το ίδιο, φιλοδοξεί να κάνει και φέτος.
«Το 2013 ήταν μία γόνιμη χρονιά για το σωματείο μας. Όμως και για το 2014 προγραμματίζουμε πολλές εκδηλώσεις. Μπορεί να είναι μια δύσκολη χρονιά αλλά θα το παλέψουμε» είπε στα «Ρ.Ν.» η πρόεδρος του Λυκείου Ελληνίδων Φέφη Βαλαρή.
Μεταξύ των φετινών εκδηλώσεων, το σωματείο προγραμματίζει να παρουσιάσει το νέο βιβλίο της Άννας Μπιθικώτση, να ανεβάσει παραστάσεις, όπου το κοινό αντί εισιτηρίου θα κληθεί να προσφέρει τρόφιμα για τις ανάγκες απόρων οικογενειών, φυσικά θα πραγματοποιήσει τον παραδοσιακό αποκριάτικο χορό της Τσικνοπέμπτης και πολλές άλλες δράσεις που θα ανακοινωθούν μελλοντικά.
Να σημειωθεί ότι για τον μήνα αυτό, θα πραγματοποιηθούν οι εξής εκδηλώσεις:
– 19 Ιανουαρίου στις 7 το απόγευμα: Η κλινική ψυχολόγος, αναπληρώτρια καθηγήτρια του Τμήματος Ψυχολογίας του Παν/μίου Κρήτης, Σοφία Τριλίβα, θα μιλήσει με θέμα: «Μπορεί να γίνει κατάληψη στα όνειρα μας;».
– 26 Ιανουαρίου στις 7 το απόγευμα: Ο πρόεδρος του Συλλόγου Πολιτικών Συνταξιούχων Δημοσίου Ν. Ρεθύμνης, Κώστας Μυγιάκης, θα μιλήσει με θέμα: «Οι Τρείς Ιεράρχες ως Παιδαγωγοί».
Επίσης η χορωδία Παραδοσιακής Μουσικής «Παύλος Βλαστός» υπό την διεύθυνση του κ. Αντωνίου Μιχελουδάκη, θα αποδώσει ύμνους σχετικούς με τους Τρείς Ιεράρχες οι οποίοι και είναι οι Άγιοι Προστάτες του Σωματείου.