Είναι χρέος μας να κρατούμε άσβεστες τις μνήμες αυτές. Χρέος στους προγόνους μας για να διαφυλάξουμε τη μνήμη τους ζωντανή, χρέος στους απογόνους μας για να τους παραδώσουμε αναλλοίωτα τα ιστορικά γεγονότα μέσα σε τούτους τους καιρούς της αλλοτρίωσης και της απανθρωπιάς.
Πιστοί σε αυτό μας το χρέος, αποφασίσαμε φέτος με τη συμπλήρωση των 560 χρόνων από την άλωση της Πόλης, να τιμήσουμε με διαφορετικό τρόπο τούτη την επέτειο. Μακριά από τις εξαρτημένες από την τηλεόραση «σουλεϊμανιστικές» παρέες, μαζευτήκαμε μια μεγάλη όμορφη παρέα στο σπιτικό μας, την εστία του συλλόγου για μια σεμνή εκδήλωση μνήμης.
Κοντά μας όλα τα μέλη και οι φίλοι μας που κάθε φορά μας στηρίζουν, αλλά και δύο σημαντικά για εμάς πρόσωπα που ανταποκρίθηκαν αμέσως, χωρίς δεύτερη κουβέντα στην πρόσκλησή μας, ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης κ.κ. Ευγένιος και η Αντιπεριφερειάρχης κ. Μαίρη Λιονή.
Η εκδήλωση ξεκίνησε, όπως απαιτεί η θρησκευτική μας παράδοση και με τη σεμνότητα που αρμόζει, με ένα τρισάγιο στη μνήμη του Κωνσταντίνου Παλαιολόγου και όλων εκείνων των προπατόρων μας που χάθηκαν στις μάχες για την υπεράσπιση της βασιλεύουσας, το οποίο τέλεσε ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης κ.κ. Ευγένιος.
Στη συνέχεια, η αντιπεριφερειάρχης κ. Μαίρη Λιονή έκανε μία ιστορική αναδρομή στα γεγονότα για τη σταδιακή εξασθένηση και συρρίκνωση τελικά του Βυζαντίου. Μας μετέφερε με τον ωραίο λόγο της στην εποχή εκείνη… Μας εξιστόρησε στιγμή προς στιγμή το πώς οι Τούρκοι κατάφεραν να σπάσουν τη γραμμή άμυνας των τειχών της Πόλης στα ευάλωτα σημεία της και να περικυκλώσουν τους αμυνόμενους, των οποίων ο αριθμός ήταν εκ των πραγμάτων αδύνατον να αντιμετωπίσει το πλήθος των Οθωμανών και τελικά με την πολιορκία της βυζαντινής πρωτεύουσας, να σταματήσει να υπάρχει η υπερχιλιετής βυζαντινή αυτοκρατορία. Μας ανέφερε επίσης, ότι όπως προκύπτει από ιστορικά στοιχεία, ακόμη και στην Πόλη έκανε ισχυρή την παρουσία της η Κρήτη και συγκεκριμένα ναύτες Κρητικοί πολέμησαν γενναία έως τελικής πτώσεως, προκειμένου να υπερασπιστούν τη βασιλεύουσα.
Κατόπιν πήρε το λόγο ο κ.κ. Ευγένιος, ο οποίος συμπληρώνοντας την κ. Λιονή, ετόνισε με ιδιαίτερη συγκίνηση ότι η Πόλη δεν έπεσε, αλλά στέκει όρθια με έντονο το ελληνορθόδοξο στοιχείο. Γιατί εκεί έχει την έδρα του το Πατριαρχείο μας, γιατί δεσπόζει με τον τρούλο της η Αγιά Σοφιά, γιατί την επισκεπτόμαστε τόσοι και τόσοι Έλληνες κάθε χρόνο ανάβοντας το κερί μας, γιατί ακόμα χτυπούν χαρμόσυνα περί τις εβδομήντα καμπάνες κάθε φορά τη βραδιά της Αναστάσεως και όχι μόνο. Γιατί οι πόλεις δεν πέφτουν εάν οι άνθρωποι δεν τις αφήσουν να πέσουν… Το σημαντικότερο, όπως ανέφερε είναι να μην πέσει η Πόλη μέσα μας, αλλά να κρατάμε ζωντανή τη μνήμη της στους καρδιακούς μας χώρους… Γιατί η Πόλη δεν έχασε ποτέ την πνευματική της ελευθερία…
Με τα μεστά λόγια και των δυο προσκεκλημένων να ηχούν στα αυτιά και την καρδιά μας, η όμορφη παρέα συνεχίστηκε ακούγοντας γνωστά τραγούδια από την κ. Βασιλεία Καζαβή και δοκιμάζοντας τα πλούσια κεράσματα που με τόση φροντίδα είχε ετοιμάσει η ομάδα εργασίας του συλλόγου.
Έτσι διαφορετικά, αλλά απλά και εποικοδομητικά, φέραμε στη μνήμη μας και φέτος την επέτειο της Άλωσης της Πόλης.
Κλείνοντας, θα θέλαμε να απευθύνουμε ιδιαίτερες ευχαριστίες στους παραπάνω προσκεκλημένους μας, σε όλους όσους μας τίμησαν με την παρουσία τους, αλλά και ξεχωριστά στην ομάδα εργασίας που πάντα είναι ισχυρά παρούσα και σε όλους όσους βοήθησαν στην πραγματοποίηση αυτής της ξεχωριστής εκδήλωσης μνήμης.
Εικαστική έκθεση – Σταύρος Περιστεράκης: To be continued
Εικαστική έκθεση με τίτλο «Σταύρος Περιστεράκης: To be continued» διοργανώνουν οι Ημέρες Ρεθύμνου, στο πλαίσιο των εκδηλώσεών τους, από 1...