Μία από τις πιο λαμπρές βραδιές είναι έτοιμη να διοργανώσει η Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Ρεθύμνου! Ένεκα της νέας χρονιάς που μπήκε η ρεθεμνιώτικη Ένωση θέλει να χορέψει και φυσικά σ’ αυτή τη χοροεσπερίδα που διοργανώνει δεν θέλει να είναι μόνη της. Δίπλα της φυσικά θα είναι τα σωματεία και οι παράγοντες, καθώς και αρκετοί ποδοσφαιριστές από το Α’ και Β’ τοπικό.
Τη βραδιά όμως θα στελεχώνουν κάποιοι προσκεκλημένοι, οι οποίοι αναμένεται να λαμπρύνουν με την παρουσία τους την εκδήλωση και από ‘κει και πέρα, δεν αποκλείεται να έχουμε κάποιες ειδήσεις…
Οι επίσημοι προσκεκλημένοι
Oι διοργανωτές της εκδήλωσης που θα πραγματοποιηθεί αυτή την Παρασκευή στο Γεράνι Palace, καλούν όπως είναι λογικό, όλη την ποδοσφαιρική οικογένεια του νομού και μαζί τους αναμένεται να βρεθούν άνθρωποι του αθλήματος όπως, ο πρόεδρος της ΕΠΟ κ. Γιώργος Γκιρτζίκης, ο πρώην ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού του Παναθηναϊκού, της ΑΕΚ και της Εθνικής ομάδας, Τάσος Μητρόπουλος. Κοντά τους φυσικά και ο περιφερειάρχης Κρήτης κ. Σταύρος Αρναουτάκης (στην εκδήλωση αναμένεται να παραστεί και η αντιπεριφερειάρχης Ενότητας Ρεθύμνου κυρία Μαρία Λιονή), ο εντεταλμένος σύμβουλος Τουρισμού της Περιφέρειας Κρήτης κ. Μιχάλης Βαμιεδάκης ως επιχειρηματίας χορηγός της ΕΠΣΡ αλλά και η ναυτιλιακή εταιρία, Αnek Lines.
Άλλα τιμώμενα πρόσωπα
Στα πρόσωπα που προέρχονται μέσα από τον ρεθεμνιώτικο αθλητισμό, η ρεθεμνιώτικη Ένωση όπως συνηθίζει να πράττει, φροντίζει να καλεί και να τιμά κάποια απ’ αυτά που έχουν προσφέρει με το δικό τους ξεχωριστό τρόπο… Έτσι λοιπόν πρόσωπα σαν αυτά είναι ο τέως αντιπρόεδρος της Ε.Π.Σ. Ρεθύμνου, τέως πρόεδρος της ΠΑΕ ΕΑΡ και τέως μέλος του Δ.Σ. του ΑΟΝ Αστέρα κ. Σταύρος Παπαδάκης, ο τέως αντιπρόεδρος και γενικός γραμματέας της Ε.Π.Σ. Ρεθύμνου και νυν πρόεδρος Σχολής Ολυμπιακού Ρεθύμνου (ΡΕΚΑΛ 2012) κ. Ηλίας Παναρετάκης, ο τέως παράγοντας του ΑΟ Άρη Ρεθύμνου και τέως γενικός αρχηγός της ΠΑΕ ΕΑΡ κ. Νικόλαος Βροντάκης, ο πρώην ποδοσφαιριστής και τέως προπονητής της ΠΑΕ ΕΑΡ Γιώργος Καλλιγιάννης και επίσης ο πρόεδρος του Εμπορικού Συλλόγου Ρεθύμνου, Ταμίας του Εμπορικού Βιομηχανικού Επιμελητηρίου Ρεθύμνου και τέως πρόεδρος της Δόξας Πλατανέ κ. Γιώργος Πολιουδάκης, ο πρώην πρόεδρος του σωματείου Φλόγας Ρουστίκων Λάμπρος Φραγκιαδάκης, ο τέως πρόεδρος του σωματείου ΑΟ Ψηλορείτη κ. Χρήστος Μουρτζανός, ο βετεράνος ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού, του Παναθηναϊκού, της ΑΕΚ και της Εθνικής Ελλάδας, Τάσος Μητρόπουλος και ο πρώην διαιτητής κ. Στυλιανός Χαιρέτης.
Επίσης θα βραβευτεί η Μικτή ομάδα Παίδων Ρεθύμνου (ηλικίας 2002-03) για το αθλητικό πνεύμα που επέδειξε (Fair play) στον αγώνα Ε.Π.Σ. Ρεθύμνου – Ε.Π.Σ. Λασιθίου στο ΔΑΚ Γάλλου στις 04-11-2015.
Συνάντηση ΕΠΣΡ – Γκιρτζίκη
Όσον αφορά τα στελέχη της ΕΠΣ Ρεθύμνου, θα έχουν μία πρώτης τάξεως ευκαιρία να συναντηθούν πολύ πριν την εκδήλωση με τον πρόεδρο της ΕΠΟ κ. Γιώργο Γκιρτζίκη στα γραφεία της ΕΠΣΡ, όπου θα του κάνουν μια σύντομη παρουσίαση-ενημέρωση και προφανώς θα του γνωστοποιήσουν και τα όποια προβλήματα αντιμετωπίζει σήμερα το τοπικό ποδόσφαιρο στο Ρέθυμνο.
Τους παρευρισκομένους θα διασκεδάσει με το συγκρότημά του ο Μανώλης Κονταρός, ενώ θα χορέψει ο «Όμιλος Βρακοφόρων Κρήτης».