Διαδοχή εικόνων και αλληλουχία στιγμών αποτυπώνονται στα έργα είκοσι επτά ερασιτεχνών φωτογράφων στην έκθεση με θέμα «Μικρές Ιστορίες», που διοργανώνεται από το Στέκι καθηγητών Ρεθύμνου και λειτουργεί στο Κέντρο Λαϊκής Τέχνης.
Οι ιστορίες των δημιουργών, ιστορίες της φύσης, της καθημερινότητας, των ανθρώπινων σχέσεων, αποτυπώνουν την ματιά των νέων αλλά και των παλαιότερων φωτογράφων στο περιβάλλον και τον άνθρωπο, καλώντας τον επισκέπτη να αφουγκραστεί την αφήγησή τους και να γίνει μέρος τους. Η Ομάδα φωτογραφίας από το Στέκι Καθηγητών Ρεθύμνου, διανύει φέτος την έκτη χρονιά δημιουργικής της πορείας, ενώ σε αυτή δεν συμμετέχουν μονάχα εκπαιδευτικοί αλλά και όσοι έχουν μεράκι για την φωτογραφία και στα πλαίσια της λειτουργία της βρίσκουν γόνιμο έδαφος για απόκτηση γνώσεων και ανταλλαγή απόψεων στον τομέα αυτό.
Στην έκθεση συμμετέχουν οι Γιώργος Μπενάκης, Renate La Grange, Αλέξανδρος Τσίντζος, Αναστασία Λαγουδάκη, Ανδρέας Μελαδάκης, Άννα Γεωργίου, Αννίτα Παρπούλα, Βιργινία Ρασούλη, Γιάννης Λαχνιδάκης, Γιάννης Παπαδάκης, Ελένη Τζουγανάκη, Έλενα Στάλικα, Ελένη Μοσχονά, Ιωάννης Γκουγκούδης, Κατερίνα Πορταρίτη, Κάτια Στάλικα, Λευτέρης Μαριδάκης, Λίτσα Μουρτζανού, Μανώλης Πολίτης, Μαρία Μελιδόνη, Μαρία Μουρελάτου, Μαρία Σταγάκη, Μαριαλένα Πανταζίδου, Νίκος Γλένης, Νίκος Λιάκος, Νίκος Περπιράκης, Χρύσα Καπνιά.
Τα «Ρ.Ν.» συνάντησαν στην έκθεση την κ. Λίτσα Μουρτζανού, που με τα φωτογραφικά της έργα με θέμα «Γέφυρες», συμμετέχει στην προσπάθεια αυτή μαζί με τους είκοσι έξι συνοδοιπόρους της. Αν και η ίδια δεν είναι εκπαιδευτικός, βρήκε στην ομάδα φωτογραφίας από το Στέκι Καθηγητών, ανθρώπους με τους οποίους μοιράζεται τα ίδια ενδιαφέροντα, προάγοντας ταυτόχρονα τις γνώσεις της μέσα από μια σειρά μαθημάτων. Όπως τόνισε η ίδια μιλώντας στην εφημερίδα η ομάδα είναι ένα μέσο κοινωνικοποίησης και κάλεσε το κοινό να επισκεφτεί την έκθεση, η οποία είναι αποτέλεσμα μεγάλης προσπάθειας των φωτογράφων. «Φέτος αποφασίσαμε να έχουμε σαν θέμα της έκθεσής μας τις «μικρές ιστορίες» που έχει να αφηγηθεί ο καθένας από εμάς. Αυτή ήταν η γενική κατεύθυνση και από εκεί και πέρα ήμασταν ελεύθεροι να διαλέξουμε τη δική μας μικρή ιστορία, που σε κάποιους έχει να πει πολλά και σε άλλους λιγότερα. Αυτή η ιστορία, που ο καθένας μας διηγείται μέσα από τις φωτογραφίες του, κάποιες φορές πιθανόν στα ματιά κάποιου άλλου προσώπου να μην φαίνεται σαν ιστορία. Σίγουρα όμως κάθε επισκέπτης αν το εξετάσει και με μια δεύτερη ματιά θα βρει πως κάτι κρύβει από πίσω, ο καθένας θα το ερμηνεύσει με τον δικό του τρόπο, αυτό εξάλλου είναι και το νόημα της τέχνης και της φωτογραφίας. Το δικό μου θέμα είναι οι γέφυρες. Πρόκειται για μια τριλογία από γέφυρες τις οποίες είδα, με γοήτευσαν και θέλησα να τις αποτυπώσω με τον φωτογραφικό μου φακό. Η μια από αυτές βρίσκεται στο νομό Χανίων και οι υπόλοιπες στο εξωτερικό. Το σίγουρο είναι πως όλοι μας εργαστήκαμε εντατικά για να υπάρξει αυτό το αποτέλεσμα και καλούμε τον κόσμο να επισκεφτεί την έκθεσή μας. Κάποιες φορές πέρα από την προσωπική προσπάθεια του καθενός, κάναμε και ομαδικές εξόδους για φωτογράφηση. Υπογραμμίζεται έτσι και ο ρόλος της ομάδας ως μέσου κοινωνικοποίησης. Μέσα από την επαφή μας, πάντα με γνώμονα το ενδιαφέρον μας για την φωτογραφία, δημιουργήθηκαν μεταξύ μας φιλίες, είχαμε την δυνατότητα ανταλλαγής απόψεων πάνω στην φωτογραφία αλλά και γενικά για πολλά θέματα. Η ανταλλαγή απόψεων εξάλλου και ο γόνιμος διάλογος είναι και αυτός μια μορφή τέχνης» δήλωσε χαρακτηριστικά.
Παράλληλα με την έκθεση φωτογραφίας, στον ίδιο χώρο, λειτουργεί και έκθεση με έργα ζωγραφικής από την ομώνυμη – νεοσύστατη ομάδα που λειτουργεί στο Στέκι. Δεκατρείς ερασιτέχνες δημιουργοί, υπό την καθοδήγηση της Ξένιας Σκούρου, αποτύπωσαν στον καμβά, έργα που μέχρι την Κυριακή θα εκτίθενται στο Κέντρο Λαϊκής Τέχνης.
Μιλώντας στην εφημερίδα, η κα. Σκούρα, επεσήμανε πως η εθελοντική αυτή προσπάθεια έδωσε έναυσμα στους συμμετέχοντες να καλλιεργήσουν το ταλέντο τους και να δημιουργήσουν αξιόλογα έργα, τα οποία τώρα εκτίθενται στο κοινό. Ειδικότερα δήλωσε: «Στο Στέκι Καθηγητών Ρεθύμνου υπάρχουν κάποιες ομάδες που λειτουργούν εθελοντικά, μεταξύ αυτών και η νεοσύστατη ομάδα ζωγραφικής, η οποία αποτελείται από 13 άτομα, ενώ στην έκθεση εκτίθενται συνολικά 25 έργα τους. Αποφασίσαμε να διοργανώσουμε αυτή την έκθεση για να δείξουμε δείγμα της δουλειάς που κάναμε μέσα στον χρόνο. Αν και δεν είμαστε εικαστικοί, μέσα από κάποιες συμβουλές δικιές μου, του συνεργάτη μου, αλλά και με την πολύ καλή διάθεση και από την πλευρά μας και από όσους συμμετείχαν στην ομάδα, καταφέραμε να δημιουργήσουμε όμορφα και αξιόλογα έργα. Η θεματολογία ήταν ανοιχτή, ενώ η ομάδα στάθηκε η αφορμή να ανακαλύψουν τα μέλη της, τη δημιουργικότητα τους και το ταλέντο τους στην ζωγραφική».
Η έκθεση φωτογραφίας και ζωγραφικής από το Στέκι των καθηγητών θα διαρκέσει μέχρι τις 28 Ιουνίου. Ανοιχτή για το κοινό είναι κάθε απόγευμα 18:30 – 22:00, ενώ το Σάββατο και την Κυριακή λειτουργεί και τα πρωινά μεταξύ 10:30-14:00. Η είσοδος είναι ελεύθερη.