Μικρή ήταν η συμμετοχή των δημοσίων υπαλλήλων στην κινητοποίηση του Ρεθύμνου που πραγματοποιήθηκε χθες το πρωί στο Εργατικό Κέντρο Ρεθύμνου. Δάσκαλοι, καθηγητές, γιατροί και εργαζόμενοι στο δημόσιο τομέα διαμαρτύρονται για τις διαθεσιμότητες και τις απολύσεις. Οι εκπαιδευτικοί των ΕΠΑΛ που έχουν τεθεί σε διαθεσιμότητα, θα έρθουν πρώτοι αντιμέτωποι με την ανεργία στις 22 Μαρτίου, οπότε λήγει το καθεστώς διαθεσιμότητας.
Το Ν.Τ της ΑΔΕΔΥ, έχει προγραμματίσει νέες κινητοποιήσεις με 48ωρη απεργία στις 19 και 20 Μαρτίου.