Το Ρέθυμνο γνωρίζοντας εκ προοιμίου ότι ο ημιτελικός ήταν ένα ματς όπου δεν μπορούσε να διεκδικήσει τίποτε παραπάνω, τα έδωσε όλα για την κατάκτηση ενός μεταλλίου και στο τέλος δικαιώθηκε! Επικράτησε του Κύδωνα με 60-58 σ’ ένα ματς που έκοβε την ανάσα μέχρι τέλους.
Το ματς ήταν συγκλονιστικό από την αρχή ως το φινάλε του. Οι παίκτες του Κώστα Μπαλάφα, αν και κυνηγούσαν το σκορ ως και το 13ο λεπτό, κάπου εκεί κατάφεραν και πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά με 21-20 σ’ ένα γήπεδο, όπου ο παλμός ήταν πολύ δυνατός από την κερκίδα.
Οι Χανιώτες επέστρεψαν με 30-34 και μ’ ένα επί μέρους σερί 9-0 στις αρχές της γ’ περιόδου έφτασαν στο 39-34. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τις ομάδες ισόπαλες με 49-49 και το τελευταίο προμηνυόταν με πολύ μεγάλη αγωνία.
Τα καλάθια άλλαζαν πλευρές από επίθεση σε επίθεση, ο Μοσχάκης με τον Βοσκάκη έδειχναν να έχουν πιο καθαρό μυαλό επιθετικά για τους Ρεθεμνιώτες όμως σημασία είχε το τι συνέβαινε και αμυντικά. Το Ρέθυμνο BC περιόρισε προς το τέλος τον Κουτουλάκη που ήταν η μόνιμη απειλή και εν τέλει βρήκε τον δρόμο προς το νικητήριο καλάθι με τον Ζαμπετάκη για να πανηγυρίσει έξαλλα το 60-58 και παράλληλα την 3η θέση στο πρωτάθλημα.
Τα 10λεπτα: 16-18, 30-34, 49-49, 60-58.
Η διαιτησία: Κατσαπρακάκης, Κουλιεράκη.
ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Μπαλάφας): Δούσμανης, Καλαϊτζάκης, Ψωμάς, Κωσταντινίδης 3 (1), Κριστωτάκης, Βαλμάς 5, Γρηγοράκης 2, Μοσχάκης 18 (3), Μαυρογιαννάκης 2, Τζαγκαράκης 2, Ζαμπετάκης 11, Βοσκάκης 17.
ΚΥΔΩΝ (Λεκάκος): Μαστοράκης 6, Τσινα, Μπαλαντινός 8 (1), Κουτζογλου 7, Λιονάκης 3 (1), Τζιόλας, Σέγκος, Κουτουλάκης 22 (4), Καφαντάρης 2, Μαγγελάκης 8, Γεωργακάκης 2, Φαρμάκης.