Φτάσαμε στο τάι μπρέικ όπου, ως συνήθως, «σπάνε καρδιές». Η νίκη ήταν ιστορικής όσο -βεβαίως – βεβαίως- και βαθμολογικής σημασίας. Στην προκειμένη περίπτωση, εκεί που η μπάλα «ζύγιζε» πολλά κιλά, μίλησε η εμπειρία και η αξία των παικτριών του ΟΠΕΡ έναντι της νεανικής ομάδας του Ηρακλή.
Το τελευταίο σετ ήταν σα να ‘μοιαζε το πιο εύκολο του αγώνα, αν εξαιρέσει κάποιος το β’ που οι Ρεθυμνιώτισσες δεν συνάντησαν ιδιαίτερη αντίσταση…
Ο προπονητής των κυανοκιτρίνων, αυτή τη φορά δεν πετούσε από χαρά. Ξέρει καλά, ότι τώρα αρχίζουν τα δύσκολα, ότι τώρα θα υπάρχουν απαιτήσεις. Ξεδιάλυνε όμως μέσα απ’ όλα αυτά, την προσπάθεια της ομάδας του και ζήτησε από τους φιλάθλους να υπάρξει ανταπόκριση προκειμένου όλοι μαζί να καμαρώσουν τα κορίτσια τους στον αγώνα του Σαββάτου που έρχεται…
«Αγωνιστήκαμε σ’ ένα κατάμεστο γήπεδο το οποίο παρεμπιπτόντως είχε πολλή αθλητική παιδεία και δη παιδεία του βόλεϊ. Ο κόσμος επευφημούσε την ομάδα του Ηρακλή καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και να σας πω την αλήθεια, είναι κάτι που ζηλέψαμε όλοι στην ομάδα. Θα θέλουμε να γίνει κάτι ανάλογο στο σαββατιάτικο ματς με αντίπαλο το Μαρκόπολο. Τα κορίτσια (και οι δικές μας κοπέλες και αυτές του Ηρακλή), έπαιξαν καταπληκτικό βόλεϊ όπου κέρδισαν στο σύνολο 207 πόντους! Αυτό είναι ένα πολύ μεγάλο νούμερο για ‘κεινους που προσέχουν τα στατιστικά. Ήταν μια νίκη που χρειαζόταν τσαμπουκά και ‘μεις τον είχαμε στα διαστήματα που έπρεπε.
Αυτό το 2-3 μέσα στη Θεσσαλονίκη έχει πολύ μεγάλη αξία γιατί ήρθε με πολλές ανατροπές, σχεδόν σ’ όλα τα σετ.
Αν δούμε τα σετ πιο αναλυτικά, στο 1ο γυρίσαμε από το -5 (16-11) και χάσαμε στο τέλος, το 2ο το πήραμε εύκολα, στο 3ο επιστρέψαμε από το -6 (17-11), στο 4ο’ χάσαμε με 25-18 και στο 5ο κάναμε μια καταπληκτική εμφάνιση προηγούμενοι από την αρχή μέχρι το τέλος.
Ο Ηρακλής είναι μια πάρα πολύ καλή ομάδα που θα κυνηγήσει την 4η ή την 5η θέση αλλά εμείς είχαμε πολλούς τρόπους για να φτάσουμε στη νίκη.
Αυτή η επικράτηση αλλάζει κάπως τα δεδομένα αλλά θα πρέπει να μείνουμε προσγειωμένοι για να έχει όφελος το «διπλό» μέσα στη Θεσσαλονίκη.
Τα κορίτσια πέτυχαν μία μεγάλη νίκη και τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια.
Μετά το τέλος του παιγνιδιού το πανηγυρίσαμε, το γιορτάσαμε αλλά έρχεται το Μαρκόπουλο που όπως σας είπα, θέλουμε και ‘μεις το δικό μας κόσμο κοντά μας. Τα κορίτσια παίζουν πάντα πολύ καλύτερα με τη δική του στήριξη».
Εποχή Γκαγκάτση “Τζούνιορ” στην ΕΠΟ
Το μήλο κάτω από τη μηλιά θα πέσει. Βλέπετε, το ποδόσφαιρο δεν παράγει μόνον ποδοσφαιριστές ή προπονητές αλλά και παράγοντες....