Καλό ποδόσφαιρο, τέσσερα γκολ (δύο σε κάθε ημίχρονο (27′ Μποτωνάκης, 42′ Κούρτι και 63′, 65′ Κατσικοκέρης), δύο δοκάρια, δύο ακυρωθέντα τέρματα ε, τι άλλο δηλαδή να κάνει η Επισκοπή για να αποδείξει ότι το ΔΑΚ Γάλλου -γι’ αυτή την δομημένη ομάδα- της κάνει καλό;
Το τελικό 4-0 απέναντι στον Ατρόμητο Πειραιά ήταν το επιστέγασμα της παραγωγής φάσεων που έβγαλαν οι «γυπαετοί» στον φυσικό χλοοτάπητα του σταδίου Ρεθύμνου κι ιδίως στο β’ ημίχρονο όπου φρόντισαν να εξιλεωθούν για τις χαμένες ευκαιρίες των εντός έδρας αγώνων σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Μ’ αυτό πάντως, έκαναν πραγματικότητα την πρώτη εντός έδρας νίκη τους για τη φετινή σεζόν ξορκίζοντας το κακό για τα προηγούμενα δύο στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» στην Επισκοπή.
Μ’ αυτό το τρίποντο οι Ρεθεμνιώτες αναρριχήθηκαν στην 5η θέση, έχουν εκτίσει το ρεπό τους και το κυριότερο, έχουν εξαιρετική ψυχολογία.
Την αρχή έκανε ο Μποτωνάκης
Αγωνιστικά, οι παίκτες του Μάρκου Στεφανίδη αφού… «ξεμπούκωσαν» από το καλοτραβηγμένο κόρνερ του Σουμπασάκη και την εύστοχη κεφαλιά του Μποτωνάκη για το 1-0 στο 26′, φρόντισαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 42′ με την όμορφη προσπάθεια του Νίκου Κατσικοκέρη που βγήκε σαν εξτρέμ από δεξιά, έβγαλε τη σέντρα και ο Κούρτι σε δύο χρόνους φρόντισε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Χατζάκη στο 42′ για να γίνει έτσι το 2-0!
Προηγουμένως, ο κ. Κουκουράκης θα μπορούσε βέβαια να σφυρίξει παράβαση και πέναλτι στο αγκάλιασμα του Πήλιου πάνω στον Τζωρτζάτο όπως το ίδιο θα μπορούσε να πράξει στο 62′ υπέρ της Επισκοπής βέβαια με τους ίδιους πρωταγωνιστές.
Οι «γυπαετοί» που παρατάχθηκαν με το ίδιο σύνολο όπως με τον Εθνικό με μοναδικές παραλλαγές, τον Κούρτι (από τους κορυφαίους και πάλι) στον Ματαραγκάσι, τον Σέχου στον απόντα Ρούσση και με τον Σουμπασάκη εκεί όπου δίνει άλλη ταχύτητα στην Επισκοπή (δεξιός ακραίος επιθετικός), είχαν ενέργεια και φρόντισαν να την αντλήσουν από το 10′ λεπτό κι έπειτα όταν άρχιζαν να αποκωδικοποιούν το σύστημα του Θ. Καλύβα που είχε παρατάξει ένα σύστημα 5-2-3-1 που μεταλλασσόταν σε 3-5-2 όταν επιτίθετο.
Στο 7′ μάλιστα, η πρώτη φάση ανήκει στον Ατρόμητο όταν το δυνατό σουτ του Δανασή απέκρουσε σε κόρνερ ο Νικηφόρος. Ο γκολκίπερ της Επισκοπής είπε «όχι» επίσης στην κεφαλιά του Σαμιώτη με μια απόκρουση εξ επαφής στο 39′.
Μεγάλες στιγμές βέβαια είχε και η Επισκοπή με την προβολή του Χαλκιαδάκη από τη μικρή περιοχή που κατέληξε κόρνερ (παρεμβλήθηκε ο Σαμιώτης) αλλά και το σκαφτό» πλασέ του Κατσικοκέρη στο 28′ που έφυγε άουτ.
Τρέξιμο, διάθεση και μεγάλο σκορ
Με το 2-0 στις αποσκευές της η Επισκοπή στο ημίχρονο, ήξερε ότι μπορεί αρχικά να διαχειριστεί το υπέρ της αποτέλεσμα και προφανώς πως, από τη στιγμή που θα βγει μπροστά να ψάξει κάποιο γκολ ο αντίπαλος, θα βρει χώρους για να κάνει κι άλλη ζημιά.
Πράγματι, στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έπαιζαν με άλλη ψυχολογία κι ιδίως από τη στιγμή που είχαν διάθεση να τρέξουν κυρίως από τα αριστερά όπου ο Σερβιλάκης και ο Γιόρνταν έγιναν δημιουργοί δύο ίδιων τερμάτων, έμοιαζαν όλα πιο εύκολα.
Στο 52′ από την εκτέλεση κόρνερ του Σερβιλάκη, ο Σαββίδης έπιασε μια πισινή κεφαλιά «ψαράκι» αναγκάζοντας τον Χατζάκη να διώξει δύσκολα. Στο 59′ έγινε μια «τρελή» φάση με τον Σερβιλάκη να πιάνει ένα «ξερό» διαγώνιο σουτ στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι, στη συνέχεια ο Γιόρνταν «γέμισε» προς τον Κατσικοκέρη που από τη μικρή περιοχή «σημάδεψε» εκ νέου το οριζόντιο δοκάρι του Χατζάκη! Το ριμπάουντ πήρε ο Κούρτι που σούταρε και πάλι από το ύψος της μικρής περιοχής ανενόχλητος στέλνοντας τη μπάλα πάνω από την εστία.
Η Επισκοπή είχε πιάσει παλμό και το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα με εκείνη. Στο δε δίλεπτο 63′-65′ φρόντισε να ξεσηκώσει την κερκίδα σημειώνοντας δύο «σερντερφορίσια» γκολ που θα έλεγε κι ένας «παλιός» ποδοσφαιρόφιλος…
Αφού λοιπόν οι γηπεδούχοι κυκλοφόρησαν με σύνεση τη μπάλα, ο Κούρτι πάσαρε στον Σερβιλάκη εκείνος έβγαλε όμορφη μπαλιά στον Κατσικοκέρη που από θέση κλασικού φορ «με τη μία» πλάσαρε στα δίχτυα!
Παρόμοιο ήταν και το δεύτερο γκολ του ίδιου σκόρερ. Οι της Επισκοπής έφυγαν στο τρανζίσον από τα αριστερά, ο Γιόρνταν τροφοδότησε παράλληλα τον Κατσικοκέρη κι εκείνος με εξωτερικό φάλτσο πλάσαρε -έστω και πιεζόμενος- στα δίχτυα!
Οι παίκτες του Στεφανίδη που είχαν όρεξη βρέθηκαν κι άλλες φορές απέναντι στον Χατζάκη. Μάλιστα ο Αθηναίος κόουτς, ένεκα και του μεγάλου σκορ είχε την ευκαιρία να ρίξει στο ματς «φρέσκα» πρόσωπα και πόδια όπως, ο Γιόρνταν, ο Κεσίδης, ο Γκαρθία και ο Γεωργούλης. Οι τρεις πρώτοι είχαν και τεράστιες φάσεις για γκολ όπου κατά στο 68′, στο 72′ και στο 90′ έχασαν την ευκαιρία να χριστούν σκόρερ. Σο 87′ ο Νάκας είχε τρομερό σουτ που έφυγε ελάχιστα άουτ.
Ιδανικό κλίμα
Το κλίμα αμέσως μετά το ματς ήταν ιδανικό, ίσως για πρώτη φορά φέτος με τη διαφορά ότι, εφεξής οι Ρεθεμνιώτες δεν έχουν σκοπό να το… «αποχωριστούν» εύκολα, τουλάχιστον στα εντός έδρας παιγνίδια. Όταν δε, μαθεύτηκαν τα αποτελέσματα και είδαν ότι όλα πήγαν κατ’ ευχή, πήραν ακόμη περισσότερη δύναμη και υποσχέθηκαν μεταξύ τους ανάλογη προσπάθεια αρχής γενομένης από το ματς της Κυριακής μέσα στο Ατσαλένιο απέναντι στην τοπική ομάδα.
Με λάθη η διαιτησία του κ. Κουκουράκης (Χανίων). Δίχως πρόβλημα οι βοηθοί Αναστασάκης, Κομισοπούλου (Χανίων).
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Στεφανίδης): Νικηφόρος, Νάκας, Σερβιλάκης (79′ Γεωργούλης), Μποτωνάκης, Σέχου, Χαλκιαδάκης, Σουμπασάκης, Σαββίδης (73′ Γκαρθία), Κατσικοκέρης, Κούρτι (67′ Κεσίδης), Πήλιος (58′ Γιόρνταν).
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ Π. (Καλύβας): Χατζάκης, Βυζανιάρης, Γαβαλάς Γ. (76′ Τσαραούσης), Αρβανίτης (67′ Φυσαράκης), Σαμιώτης, Ταμπάκης, Τζάθας (55′ Κατσαβριάς), Τζωρτζάτος, Δανασής, Ντάφλας, Κωτσάλας.
Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:
Επισκοπή – Ατρόμητος Πειραιά 4-0
(22΄Μποτωνακης,35΄Κουρτι,63΄67΄Κατσικοκερης)
Ιωνικός – Παλαιόχωρα 0-1
(88΄Αναστασόπουλος)
Εθνικός – ΠΟΑ 0-0
ΑΕ Νεάπολης – ΟΦΙ 0-5
(2΄, 65΄Χυσι, 14΄Μαρτσακης, 62΄Παπαδόπουλος, 90΄Τοπουζης)
Αμπελακιακός – ΣΥΝΚΑ 1-1
(52΄- 69΄Βεστάκης)
Κερατσίνι – Προοδευτική 0-0
Ρεπό: Γιούχτας
Η βαθμολογία
Ομάδα Β. Ν-Ι-Η Γκολ
1. ΟΦ Ιεράπετρας 14 4-2-0 8-0
2. Εθνικός 13 5-0-0 8-2
3. Κερατσίνι 11 3-2-1 6-2
4. Γιούχτας 10 3-1-1 6-2
5. Επισκοπή 9 3-0-2 9-4
6. ΠΟ Ατσαλένιος 8 2-2-1 2-1
7. Ιωνικός Νικαίας 7 2-1-3 4-5
-. Αμπελακικός 7 2-1-2 5-7
9. ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ 5 1-2-2 4-6
10. Ατρόμητος Πειραιά 4 1-1-4 4-11
-. ΑΕ Νεάπολης 4 1-1-4 4-10
12. Προοδευτική 4 1-1-5 2-7
13. Παλαιόχωρα 4 1-1-4 3-9
Η επόμενη (7η) αγωνιστική
(Κυριακή 11 Νοεμβρίου, 15.00)
Ατρόμητος Πειραιά-Παλαιόχωρα
Ατσαλένιος-Επισκοπή
ΟΦ Ιεράπετρας -Ιωνικός
ΣΥΝΚΑ-Εθνικός
Προοδευτική -ΑΕ Νεάπολης
Γιούχτας-Αμπελακιακός
Ρεπό: Κερατσίνι