Την Ογκολογική Παίδων «Μαριάννα Β. Βαρδινογιάννη-Ελπίδα» επισκέφθηκε αντιπροσωπεία του Ρέθυμνο Cretan Kings. Οι Ρεθεμνιώτες απέδειξαν για ακόμα μία φορά την αγάπη τους και τη συμπαράστασή τους στα παιδιά που νοσηλεύονται, μοιράζοντας δώρα και ανταλλάσοντας ευχές.
Η αντιπροσωπεία της ρεθεμνιώτικης ομάδας αποτελούνταν από τον πρόεδρο και διευθύνων σύμβουλο Ηρακλή Μανουκαράκη, τα μέλη του Δ.Σ. Γιάννη Καλαϊτζάκη και Μανώλη Κεφαλογιάννη, τον αναπληρωτή γενικό διευθυντή Γιώργο Κούμουλο και τους παίκτες Χάρη Γιαννόπουλο, Ευθύμη Τσακαλέρη, Ντάριους Κάρτερ και Γιάννη Πατάτα. Επίσης, από τον υπεύθυνο Μάρκετινγκ Βαλάντη Χόμπη, την Φωτεινή Παπαδοπετράκη από το τμήμα Μάρκετινγκ και τον Νίκο Τζανιδάκη από το γραφείο Τύπου. Οι Ρεθεμνιώτες πρόσφεραν σε όλα τα παιδιά μπλουζάκια και καπέλα με το σήμα της ομάδας μας.
Την αντιπροσωπεία της ομάδας καλωσόρισε ο παιδίατρος-αιματολόγος αναπληρωτής καθηγητής διευθυντής Μονάδος κ. Στέλιος Γραφάκος και ο διοικητής του Νοσοκομείου Παίδων «Αγία Σοφία» κ. Εμμανουήλ Παπασάββας, λέγοντας: «Για άλλη μία χρονιά υποδεχόμαστε με μεγάλη χαρά την ΚΑΕ Ρέθυμνο Cretan Kings. Οι παίκτες παίζουν με τα παιδιά και, μοιράζουν δώρα. Η ΚΑΕ Ρέθυμνο CretanKings είναι αρωγός και στην καινούρια προσπάθεια που έχουμε ξεκινήσει με το «Όραμα Ελπίδας». Είναι για την Τράπεζα εθελοντών δοτών μυελού των οστών. Τους ευχαριστούμε πολύ για την προβολή του έργου μας μέσω της ΚΑΕ Ρέθυμνο CretanKings και τους ευχόμαστε πάντα επιτυχίες».
Ο πρόεδρος της ομάδας, Ηρακλής Μανουκαράκης, επεσήμανε: «Το έχουμε κάνει πλέον θεσμό και ερχόμαστε κάθε χρόνο αυτές τις άγιες μέρες. Συνεργαζόμαστε με το «Όραμα Ελπίδας», ώστε να βρεθούν εθελοντές δότες μυελού των οστών διότι είναι μία απλή διαδικασία. Ευχόμαστε σε όλα τα παιδιά να έχουν υγεία και όλα να πάνε καλά το νέο έτος».
Ο Χάρης Γιαννόπουλος τόνισε: «Είναι το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε. Μία κίνηση σαν αυτή εκτός από το να δώσει στα παιδιά δύναμη και αισιοδοξία το κυριότερο είναι να ευαισθητοποιήσει και τον υπόλοιπο κόσμο για να μπορέσει να βοηθήσει όσο περισσότερο μπορεί ο καθένας μας, ώστε αυτά τα παιδάκια να είναι πιο αισιόδοξα και να μπορέσουν να καταπολεμήσουν την ασθένειά τους λίγο καλύτερα».
Ο Ντάριους Κάρτερ είπε χαρακτηριστικά: «Είμαστε εδώ αυτές τις γιορτινές μέρες για τα παιδιά και τις οικογένειές τους. Τους ευχόμαστε υγεία και καλές γιορτές».